Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy szpital na Stabłowicach w tym roku przyjmie pacjentów. Montują sprzęt (ZDJĘCIA)

Agata Wojciechowska
Spółka "Nowy Szpital Wojewódzki"
W nowym szpitalu wojewódzkim na Stabłowicach rozpoczął się montaż sprzętu medycznego. Wszystko wskazuje na to, że na początku grudnia będzie można skorzystać tam z pomocy lekarzy. Niestety wcześniejsze zapewnienia urzędu marszałkowskiego województwa dolnośląskiego, że szpital uruchomiony zostanie w listopadzie, nie sprawdzą się.

Najprawdopodobniej dopiero w grudniu pierwsi pacjenci będą mogli skorzystać z pomocy w nowym szpitalu wojewódzkim na Stabłowicach. Już trwa montaż niektórych sprzętów. Wyposażanie szpitala pełną parą ruszy dopiero we wrześniu i będzie trwało aż do listopada. W tym czasie także zaplanowane zostaną dodatkowe szkolenia dla personelu, dotyczące m.in. nowszych generacji sprzętu. Sam rozruch medyczny, od momentu zakończenia wyposażania, do pierwszej karetki, która przyjedzie "na sygnale", oceniono na około 10 - 14 dni.

Przeprowadzka będzie sprawdzianem nie tylko dla samej dyrekcji szpitala im. Marciniaka, ale i innych placówek we Wrocławiu, która na czas przenosin będą musiały przejąć pacjentów szpitala im. Marciniaka.

Jak zostaną rozlokowane oddziały w nowym szpitalu wojewódzkim, kto może starać się o pracę - CZYTAJ DALEJ
Mimo że zewnątrz tego nie widać, ale prace w nowym szpitalu wojewódzkim na Stabłowicach idą pełną parą. Trwa wykończanie wnętrz - na podłogach leżą już wykładziny, na ścianach położono tapety, wstawiany jest też sprzęt sanitarny i medyczny.

- W najbliższym miesiącu ogłoszone zostaną przetargi na dostawę aparatów: anestezjologicznych, USG, nerko-zastępczych i mebli - wymienia Rafał Guzowski, prezes zarządu Nowy Szpital Wojewódzki.

Zobacz też: Gigantyczna przeprowadzka do szpitala na Stabłowicach

Przejęcie placu budowy przez spółkę odbędzie się latem. Pełne wyposażenie szpitala powinno się zakończyć w listopadzie. Według zeszłorocznych zapewnień urzędu marszałkowskiego to miał być termin przyjmowania pierwszych pacjentów. Już teraz wiadomo, że ulegnie zmianie. Jak jednak zapowiedział Rafał Guzowski, 1 grudnia zgłosi szpital na Stabłowicach jako gotowy do podjęcia leczenia. Termin ten ma nie być zagrożony.

Czytaj też: Na budowie Nowego Szpitala Wojewódzkiego ulatniał się gaz (ZDJĘCIA)

Aby to było możliwe najpierw trzeba przeprowadzić dwie placówki szpitala im. Marciniaka (z Traugutta i Wiśniowej). Ustalenia wciąż trwają. Najtrudniej zapowiadają się przenosiny szpitala przy ul. Traugutta, ze względu na istniejący tam Szpitalny Oddział Ratunkowy. Uruchomienie go w nowym szpitalu na Stabłowicach oznacza jednoczesny start bloku diagnostycznego i operacyjnego. SOR będzie więc przenoszony w pierwszej kolejności. Być może w listopadzie. Na czas przenosin przez około 14 dni działalność tego SOR-u przejmą inne szpitale. W listopadzie mają być także ograniczone przyjęcia chorych w szpitalu im. Marciniaka przy Wiśniowej. Leczenie przejmą także szpitale we Wrocławiu, co zapowiada trudny okres.

Jak zapewnia Jerzy Sypuła, dyrektor Wydziału Zdrowia UMWD, w nowym szpitalu będą pracować wszyscy pracownicy z dotychczasowych placówek. O ile oczywiście będą chcieli.

Według nieoficjalnych informacji dodatkowe miejsca pracy znajda tam pielęgniarki sanitariusze, salowe i opiekunowie medyczni (personel pomocniczy odpowiadający za zabiegi higieniczne). W przypadku pracowników administracji decyzje będą podejmowane po podziale kompetencji pomiędzy spółką "Nowy szpital wojewódzki" a samym szpitalem.

- Nowy Szpital Wojewódzki z pewnością będzie zatrudniał własny personel do diagnostyki obrazowej - wyjaśnia Jerzy Sypuła. - Obecnie diagnostyka obrazowa jest wykonywana przez firmę zewnętrzną. W szpitalu na Stabłowicach będzie to dział własny - dodaje.

Gdzie, co i jak czyli jak zostaną rozlokowane oddziały w nowym szpitalu wojewódzkim
Parter

  • Hol wejściowy. Po prawej stronie bar, po lewej - poradnie
  • Na wprost: dział obrazowania (RTG, rezonans magnetyczny, tomograf komputerowy, aparaty USG, angiografy). Obok szatnia, a za nią izba przyjęć i Szpitalny Oddział Ratunkowy (osobne części dla dorosłych i dla dzieci). Stamtąd bezpośrednimi windami pacjenci będą przewożeni na bloki operacyjne
  • Z tyłu znajdziemy endoskopię i sale do rehabilitacji.

I piętro

  • Znaczną część pierwszego piętra zajmują bloki operacyjne. Tuż przy nich została zaplanowana anestezjologia i intensywna terapia.
  • Po lewej - urologia
  • Tył budynku zajmie chirurgia dziecięca i neurologia dziecięca (po prawej od wejścia)

II piętro

  • Od lewej strony: chirurgia ogólna, neurochirurgia, chirurgia obrazowo - ostroedyczna i neurologia i leczenie udarów
  • W środku - choroby wewnętrzne
  • Dyrekcja, administracja, kapica

III piętro

  • Od lewej strony: chirurgia ogólna, chirurgia plastyczna, toksykologia, reumatologia, kardiologia
  • Na wprost: endokrynologia
  • Od prawej strony: rehabilitacja i laboratorium

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska