Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rutinoscorbin wycofany z aptek [SPRAWDŹ SERIĘ]

AMW
Rutinoscorbin został częściowo wycofany z aptek. To decyzja Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Poprosił o to sam producent. Zapewnia jednak, że pacjenci mogą wciąż skutecznie przyjmować Rutinoscorbin. Z aptek wycofanych zostanie 8 procent partii leku. Nie wiadomo dokładnie, ile Rutinoscorbinu z wycofywanych serii trafiło na Dolny Śląsk, ani do Wrocławia.

- Zalecenie o Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego jest realizowane przez poszczególne apteki. One przesyłają Rutinoscorbin do hurtowni, a ta do producenta. Następnie producent prześle dane zbiorcze do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego - wyjaśnia Urszula Sławińska-Zagórska, Dolnośląski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny.

Rutinoscorbin wycofywany z aptek
W czwartek, 13 marca, Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał decyzję o wycofaniu około 350 serii leku. Zrobił to na prośbę samego producenta leku Rutinoscorbin - GlaxoSmithKline Pharmaceuticals S.A.

Wycofywana partia nie powinna stwarzać zagrożenia dla życia i zdrowia.

RUTINOSCORBIN - LISTA WYCOFYWANYCH OPAKOWAŃ - SPRAWDŹ NUMER PARTII

Decyzja ta wynika ze stwierdzenia niedotrzymywania standardów produkcyjnych przez jednego z poddostawców firmy, który odpowiadał za proces mikronizacji rutozydu, substancji czynnej stosowanej w produkcji Rutinoscorbinu i Rutinoscorvitu - poinformował producent GlaxoSmithKline Pharmaceuticals.

- Sytuacja ta nie wpływa na bezpieczeństwo stosowania tych preparatów, co oznacza, że pacjenci mogą je bezpiecznie przyjmować. GSK zdecydowało się jednak wycofać część serii produktów z hurtowni, aptek i rynku pozaaptecznego, gdyż firma nie akceptuje jakichkolwiek odstępstw od standardów produkcyjnych. W praktyce oznacza to wycofanie tylko ok. 8 procent całkowitej liczby opakowań tych produktów znajdujących się aktualnie w obrocie. Wycofanie nie odbywa się z poziomu pacjenta.

GlaxoSmithKline Pharmaceuticals dodaje: - Rutinoscorbin i Rutinoscorvit są w dalszym ciągu dostępne na rynku. GSK kontynuuje produkcję tych preparatów na bazie rutozydu dostarczanego przez innego dostawcę, nie związanego z tą sprawą. Firma podjęła już działania mające na celu zapewnienie odpowiedniego poziomu dostaw produktów do klientów i konsumentów.

- Substancja czynna, o której mowa to rutyna (Rutinoscorbin składa się z witaminy C i rutozydu) - mówi Małgorzata Michałków z GlaxoSmithKline. - Dostawca, który nie dotrzymał norm proceduralnych, dotyczących dokumentacji jest naszym dostawcą alternatywnym, a więc odpowiada za mniejszą część dostaw.

Znaczna część Rutinoscorbinu, który musi być wycofany, znajduje się jeszcze w magazynach fabryki. Zostanie on natychmiast zutylizowany.

Rutinoscorbin jest sprzedawany wyłącznie w aptekach, jednak podobne problemy dotyczą także Rutovitu, także produkowanego przez GlaxoSmithKline. Jest on suplementem diety sprzedawanym poza aptekami. W tej sprawie GlaxoSmithKline jest w stałym kontakcie z Inspekcją Sanitarną, której podlegają leki sprzedawane bez recepty i suplementy diety. Firma wysłała także informacje o niedopełnieniu procedur do hurtowni i odbiorców bezpośrednich Rutovitu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Rutinoscorbin wycofany z aptek [SPRAWDŹ SERIĘ] - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska