18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojna gangów we Wrocławiu: Sąd prawdziwą twierdzą, ale rozprawa przełożona (ZDJĘCIA)

Marcin Rybak, Agata Wojciechowska
Dziś w Sądzie Okręgowym miał rozpocząć się proces 22 osób, które - zdaniem prokuratury - zaangażowane były m.in. we wrocławską wojnę gangów. W związku z tym budynek sądu objęto dodatkowymi środkami bezpieczeństwa. Było więcej policjantów, nie tylko umundurowanych, lecz także "w cywilu". Sali 115 na pierwszym piętrze wrocławskiego sądu pilnował pies policyjny. Mimo że na rozprawę stawili się wszyscy oskarżeni, to obrońca jednego z oskarżonych nie miał czasu zapoznać się z aktami. Rozprawę więc odroczono.

Dziś w sądzie miał się rozpocząć proces 22 osób, które - zdaniem prokuratury - zaangażowane były m.in. w wojnę gangów, do jakiej doszło w sierpniu 2012 roku na terenie Wrocławia. Zaczęło się przy ul. Koziej na Maślicach od pobicia mężczyzny. Następnego dnia na Świeradowskiej doszło do strzelaniny a kilka dni później na Drukarskiej do bójki na noże i maczety.

Bitwa na maczety - czytaj więcej

Budynek sądu objęto dziś specjalnymi środkami bezpieczeństwa - więcej funkcjonariuszy było i przed budynkiem, i na korytarzach. Niektórzy byli umundurowani, a inni - "w cywilu". Sąd wprowadził także karty wejścia na salę sądową.

Na pierwszym piętrze wrocławskiego sądu policja pilnowała sali 115, w której o godz. 10.30 miał zacząć się proces. Pod salą policjanci wyposażeni w wykrywacz metali, przeszukiwali każdego, kto wchodził na salę rozpraw. Wpuszczano tylko osoby mające karty wstępu. Przed drzwiami stała również policjantka z psem, a na sali rozpraw pojawili się policyjni antyterroryści.

Zobacz też: Wojna gangów we Wrocławiu. Rusza proces. Sąd pod specjalnym nadzorem

Przed godziną 11 na salę rozpraw wprowadzono oskarżonych (doprowadzanych z aresztu było 6 osób). Na salę weszła też sędzia Ewa Kałucka. Mimo że na rozprawę stawili się wszyscy oskarżeni, to mecenas Karolina Tyber - nowa adwokat broniąca Piotra S. (pseudonim "Suchy", oskarżonego m.in. o strzelanie na Świeradowskiej) złożyła wniosek o odroczenie rozprawy. Tłumaczyła, że obronę zlecono jej dopiero wczoraj i nie miała czasu na rozmowę z klientem oraz zapoznanie z aktami. Właśnie wczoraj adwokat wypowiedział obronę Piotrowi S. Stąd nowy obrońca. Sąd zgodził się - rozprawa dzisiejsza i piątkowa zostały odwołane. Gdyby nie zapadła decyzja o odroczeniu rozprawy, sąd naraziłby się na zarzut ograniczenia prawa do obrony i wyrok w tej sprawie - jakikolwiek by nie zapadł - zostałby uchylony.

Sąd zajął się dziś też wnioskami o uchylenie aresztu dla trzech oskarżonych (Adrian S., Piotra S. i niejaki Edward L.). Postanowił jednak, że areszt zostanie utrzymany w mocy.

Mecenas Tyber ma tydzień na zapoznanie się z kilkudziesięcioma aktami sprawy. - Razem z pracownikami w kancelarii będziemy pracować dniami i nocami - mówiła po rozprawie. W kuluarach pojawiły się głosy, że zmiany obrońców mogą w znaczący sposób wydłużyć rozprawę. - Nikogo nie podejrzewam o złą wolę - komentowała adwokat Karolina Tyber.

Prowadzi już ona dwie inne sprawy Piotra S. Na rozprawie złożyła wniosek o nieprzedłużanie aresztu swojemu klientowi. Dlaczego? W dwóch innych sprawach jest on już tymczasowo aresztowany. Nie zmieniłoby to więc jego sytuacji, a znacznie ułatwiłoby jej kontakty z klientem. Teraz, by móc z nim porozmawiać, musi prosić o zgodę trzy instytucje. Sąd nie przychylił się do tego wniosku.

Prokurator Tomasz Błoński zaznaczył, że dzisiejsza sytuacja w sądzie miała charakter wyjątkowy. Każdy oskarżony posiada prawo do obrońcy, albo z wyboru albo z urzędu, ten obrońca musi mieć czas na zapoznanie się z aktami. - W przypadku, gdy takie sytuacje [mowa o nagłej zmianie obrońców] będą nagminne, zapewne będą rozpatrywane indywidualnie - dodaje prokurator. Błoński zaznacza też, że dbałość o szczegóły dotyczące przepisów prawa wynika z tego, by nie musiano już ponownie zajmować się tą sprawą.

Przypomnijmy, że główni oskarżeni to Adrian S. ps. "Adek" i Rafał W. pseudonim "Wolny". Zdaniem prokuratury to oni kierowali gangiem złożonym z osób trenujących sporty walki. Na ślad istnienia tego gangu prokuratura trafiła na długo przed wydarzeniami z sierpnia 2012. Dokładnie rok wcześniej Żandarmeria Wojskowa zaczęła podsłuchiwać oficera z centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych na Obornickiej. Był podejrzewany o nielegalny handel sterydami i hormonami.

Czytaj też: Siedem osób aresztowanych za strzelaninę, sutenerstwo i zmuszanie do prostytucji

Jest to przestępstwo opisanie w Prawie Farmaceutycznym i grozi za nie do dwóch lat więzienia. Podsłuchy ujawniły, że ów żołnierz współpracować miał z grupą przestępczą niejakiego "Adka". Spośród 22 oskarżonych aż 17 to domniemani członkowie tej właśnie grupy. Handel anabolikami prowadzony był - twierdzi prokuratura - do grudnia 2012 roku.

W połowie sierpnia doszło we Wrocławiu do trzech zdarzeń z udziałem członków grupy "Adka", które prokuratura uznaje za bójki z użyciem niebezpiecznego narzędzia. O co poszło? Kto z kim walczył? tego do końca śledczym ustalić się nie udało. Prokuratura napisała w uzasadnieniu aktu oskarżenia to o czym my pisaliśmy na portalu www gazetawroclawska.pl już w sierpniu 2012 roku. O wątku sporu dotyczącego rozliczenia za wynajem sali weselnej. Prokuratura badała ten wątek, choć nie ustaliła, kto się żenił, od kogo wynajmowano salę weselną i dlaczego doprowadziło to do awantury w mieście. Rzekomo po jednej stronie weselnego sporu stał "Adek", a po drugiej niejaki Piotr S. "Suchy".

Czytaj więcej: Wojna gangów we Wrocławiu. Akt oskarżenia o strzelaninę na Świeradowskiej i bójkę na Drukarskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska