Menu Region

Kiedy dostaniesz zwrot podatku? Pieniądze na koncie nawet za...

Kiedy dostaniesz zwrot podatku? Pieniądze na koncie nawet za tydzień

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Gazeta Wrocławska

Weronika Skupin

72Komentarze Prześlij Drukuj
Kiedy dostaniesz zwrot podatku za 2013 rok? Urzędy skarbowe obiecują, że jeśli złożymy PIT przez internet nie będziemy długo czekali. Przy odrobinie szczęścia, zwrot podatku będzie na naszym koncie nawet po tygodniu. Pod warunkiem, że PIT złożymy już teraz. Ci, którzy zostawią to na ostatnią chwilę, na pieniądze będą musieli czekać nawet półtora miesiąca.

Zwrot podatku może trafić na nasze konto już po tygodniu - deklarują urzędnicy

(© fot. Janusz Wójtowicz)

Na zwrot podatku z urzędu skarbowego mogą liczyć ci, którzy korzystali w 2013 roku z ulg, na przykład internetowej czy na dzieci albo też z innych powodów wpłacili wyższe zaliczki na podatek niż powinni.

Ogólna zasada jest prosta - im szybciej złożymy PIT, tym lepiej. Aby przyspieszyć zwrot, warto też podać fiskusowi numer konta, na jaki mają zostać przelane pieniądze. Pieniądze wysłane przekazem pocztowym trafią do nas o tydzień do dwóch później, niż gdyby były wysłane przelewem.


Ile trzeba czekać we Wrocławiu na zwrot podatku? Oto terminy, jakie podał nam Dariusz Pietrzykowski, naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław Psie Pole - dla wszystkich wrocławskich urzędów skarbowych są one podobne.
  • PIT wysłany drogą elektroniczną w lutym, marcu lub na początku kwietnia, gdy podamy numer konta - od tygodnia do półtora tygodnia
  • PIT wysłany pocztą lub złożony osobiście w lutym, marcu lub na początku kwietnia, gdy podamy numer konta - od półtora tygodnia do dwóch tygodni
  • PIT wysłany drogą elektroniczną w lutym, marcu lub na początku kwietnia, gdy nie podamy numeru konta, a adres, na który ma przyjść zwrot podatku - od dwóch do trzech tygodni - tydzień zajmuje US wysłanie pieniędzy, kolejny tydzień do dwóch czekamy na to, aż poczta dostarczy nam pieniądze
  • PIT wysłany pocztą lub złożony osobiście w lutym, marcu lub na początku kwietnia, gdy nie podamy nr konta, a adres - od dwóch i pół tygodnia do trzech i pół tygodnia - PIT trzeba wpisać ręcznie do systemu, po ok. tygodniu do półtora tygodnia wychodzi on z US
  • PIT wysłany drogą elektroniczną pod koniec kwietnia, gdy podamy numer konta - do półtora miesiąca
  • PIT wysłany pocztą lub złożony osobiście pod koniec kwietnia, gdy podamy numer konta - do półtora miesiąca
  • PIT wysłany drogą elektroniczną pod koniec kwietnia, gdy nie podamy numeru konta, a adres - do dwóch miesięcy
  • PIT wysłany pocztą lub złożony osobiście pod koniec kwietnia, gdy nie podamy numeru konta, a adres - standardowo do dwóch miesięcy, w niektórych przypadkach dłużej


Od tych terminów są wyjątki. Gdy mamy błąd w zeznaniu podatkowym albo zapomnieliśmy o podpisie, musimy to skorygować osobiście, a wtedy termin zwrotu podatku się wydłuża. Ustawowy termin dostarczenia przez US zwrotu podatku to 3 miesiące. Jak mówi Dariusz Pietrzykowski nie zdarza się, by ten termin został przekroczony. Gdyby tak się stało, US wypłaca podatnikowi odsetki.

Dariusz Pietrzykowski zachęca do składania deklaracji PIT przez internet, to tzw. e-deklaracja. – Około 30 procent podatników korzysta już z e-deklaracji. Jeśli ktoś ceni wygodę, albo po prostu nie lubi urzędów, nie musi nawet wchodzić w mury tej ponurej instytucji - uśmiecha się Pietrzykowski. Co roku z tej formy korzysta o 5-7 procent więcej podatników. W całym województwie składających e-deklaracje jest ponad 20 proc - średnią zawyża Wrocław, a zaniżają biedniejsze powiaty z mniejszym dostępem do internetu.

– To także oszczędność papieru. No i dla nas to wygoda. Gdy ktoś składa zeznanie podatkowe osobiście lub przychodzi ono pocztą, urzędnik musi je całe przepisać do systemu. Gdy korzystamy z drogi elektronicznej, przychodzi do nas gotowe zeznanie już wpisane do systemu. Jeśli podamy numer konta, wystarczy sprawdzenie, czy zeznanie jest złożone poprawnie, a potem jedno kliknięcie i wychodzi przelew. Gdy nie ma kolejek, czyli w lutym i na początku marca, urzędnicy wpisują PIT-y w system jeszcze tego samego dnia lub maksymalnie do trzech dni. Pod koniec marca czy w kwietniu to już około trzech dni, a im później, tym ten termin się wydłuża - opowiada Dariusz Pietrzykowski.

Zwroty podatku wychodzą z US Psie Pole w ciągu tygodnia do półtora, jeśli kolejki są krótkie - podobnie jest w całym Wrocławiu. Ale gdy nadchodzi koniec kwietnia, a do urzędu wpływa kilka tysięcy zeznań podatkowych dziennie, ten termin się wydłuża nawet do ok. półtora miesiąca. Do tego dochodzi czas na przekaz pocztowy, jeśli nie podamy numeru konta.
72

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

US Łódź-Widzew

+2 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

podatnik (gość)  •

PIT złożony drogą elektroniczną 22.02 - potwierdzony przez MF.
Dziś 01.07 - brak zwrotu pieniędzy. Kredytujemy budżet - taka prawda.

skomentuj

Bajki

+3 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Kamil (gość)  •

PIT złożony 12 kwietnia. Dziś mamy 22. lipca. Skoro państwo Tuska bankrutuje, to niech zwalniają urzędników, a nie finansują się z naszych prywatnych pieniędzy.

odpowiedzi (0)

skomentuj

pit

+2 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kropka (gość)  •

pit wysłany elektronicznie 26-03 wczoraj minęło 3 miesiące i dalej nic

odpowiedzi (0)

skomentuj

3 miesiące

+1 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Gosik (gość)  •

Pit składany w każdy możliwy sposób od lutego do końca kwietnia - po trzech miesiącach ;)

odpowiedzi (0)

skomentuj

pit

+2 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

mika (gość)  •

ja złożyłam 24.03 a jest 9.06 dzwoniłam to pani us powiedziała że zwrot będzie 24.06 ;/ więc nie ma co 3 miesiace tak czy siak

odpowiedzi (0)

skomentuj

pit

+2 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

pt (gość)  •

pit złożony 02-04 do dzisiaj ( 04-06 ) brak zwrotu - skandal us Poznań - Wilda

odpowiedzi (0)

skomentuj

pit

0 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Andzia (gość)  •

witam ja składałam 27 marca i też do tej pory nie mam...na stronie tutaj niby piszą że krótko się czeka a tu lipa,bo czeka się długo...dziś jak dzwoniłam to babeczka mi odpowiedziała,że mają czas na to trzy miesiące xD

odpowiedzi (0)

skomentuj

Zwrot

0 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Monika (gość)  •

Witam ja składałam 20 marca osobiście i do tej pory też nie dostałam zwrotu co miało być bezpośrednio na konto. (ileż można jeszcze czekać)? Pozdrawiam.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Zwrot

0 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Pola (gość)  •

Składałam osobiscie 11 kwietnia. Zwrot zadeklarowałem na konto bankowe. Dzisiaj mamy 16.05, a pieniążków nadal nie dostałam. Piszą, ze składane w kwietniu ( nie na początku ) wysyłają do 1,5 miesiaca... Wychodzi na to, ze został jeszcze tydzień oczekiwania ( w co szczerze watpię mimo iż powiedziano mi, ze do 2 miesiecy wyślą )

odpowiedzi (0)

skomentuj

ZWROT

+1 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

aSIEK (gość)  •

Witam!Składał zeznanie 17 kwietnia,moje i meża ,maż dostał wczoraj tzn.12maja a ja czekam !Pozdrawiam i dużo cierpliwosci!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Kłamstwo

+3 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

MR (gość)  •

Składałem 19 Marca przez e-deklaracje... i lipa nic nie dostałem... czuje, że połowa czerwca to najwcześniej coś zobacze

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 3 4 5 6 »