Arcybiskup zaprosił do Wrocławia kardynała z Breslau

  Arcybiskup zaprosił do Wrocławia kardynała z Breslau

  MAL

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Metropolita wrocławski, arcybiskup Józef Kupny wziął udział w uroczystościach w Kolonii, podczas których pochodzący z Breslau kardynał Joachim Meisner świętował 25-lecia swojej posługi w kościele kolońskim.
  Arcybiskup Józef Kupny wręczył kardynałowi obraz, na którym jest Ostrów Tumski

  Arcybiskup Józef Kupny wręczył kardynałowi obraz, na którym jest Ostrów Tumski ©arch. wrocławskiej kurii

  Uroczysta msza święta koncelebrowana była przez kilkudziesięciu biskupów i ponad 200 kapłanów. Było to jednocześnie pożegnanie i podsumowanie posługi kardynała, którego rezygnację (z powodu wieku) tydzień wcześniej przyjął Ojciec Święty Franciszek.

  Abp Józef Kupny, w związku z 40. rocznicą śmierci kard. Bolesława Kominka, przypomniał w Kolonii list biskupów polskich do biskupów niemieckich, który rozpoczął wspólne wysiłki na rzecz pojednania obu narodów. Stwierdził, iż kardynał Meisner był chyba najgorliwszym wykonawcą postanowień tego listu. Wręczył przy tym jubilatowi obraz przedstawiający wrocławski Ostrów Tumski, ponawiając zaproszenie do stolicy Dolnego Śląska. Metropolita przywołał także osobę św. Edyty Stein, patronki Europy i wyraził nadzieję, iż stanie się ona patronką duchowego mostu łączącego Wrocław i Kolonię.

  Joachim Meisner urodził się w 1933 roku w ówczesnym Breslau. Zaraz po wojnie został przesiedlony do Turyngii.
  Studiował w seminarium w Magdeburgu i Erfurcie oraz na Wydziale Teologicznym w Neuzelle (ówczesna archidiecezja wrocławska). W 1980 roku został biskupem diecezjalnym Berlina, w lutym 1983 papież Jan Paweł II wyniósł go do godności kardynalskiej.
  W 1988 roku został arcybiskupem metropolitą Kolonii. Brał udział w konklawe w 2005 i 2013 roku.

  Jak podaje Radio Watykańskie, jako ordynariusz koloński chętnie wspominał słowa Jana Pawła II, który miał mu powiedzieć „Joachim, ty masz słowiańską duszę“.

  W 1996 Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu przyznał mu tytuł doctora honoris causa. W 2012 został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama