Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy dom dla fok

Eliza Głowicka
Podwodne życie fok będziemy oglądać przez cienką szybę
Podwodne życie fok będziemy oglądać przez cienką szybę Tomasz Hołod
Setki tysięcy litrów przejrzystej, bo filtrowanej wody, szklane ściany i akrylowa kapsuła widokowa - już na wiosnę zwiedzający zoo będą mogli oglądać życie wrocławskich fok z nosem przyklejonym do szyby.

We wtorek w ogrodzie zoologicznym zaczynają się prace przy budowie fokarium z prawdziwego zdarzenia. Dotąd płetwonogie mieszkały w basenie obok wybiegów niedźwiedzi i trzeba było mieć sporo szczęścia i cierpliwości, żeby je zobaczyć, gdyż większość czasu spędzają one w wodzie.
- Gdy powstanie fokarium, każdy będzie mógł je zobaczyć - zapowiada Radosław Ratajszczak, dyrektor wrocławskiego zoo.

Fokarium będzie w tym samym miejscu, gdzie znajduje się dotychczasowy basen dla fok. Przednia ściana basenu zostanie zastąpiona grubą szybą. Dla zwierząt jednak ważniejsze jest to, że w nowym domu będą miały o wiele więcej miejsca niż teraz. Basen zostanie znacznie pogłębiony i powiększony. Pomieści prawie milion litrów wody!

Zwiedzający będą schodzić w dół, a schodki mają być ustawione amfiteatralnie, tak aby umożliwić obserwację z wielu miejsc tego, co dzieje się w fokarium. Dodatkowo dla dzieci powstanie przezroczysty, akrylowy "bąbel" - w nim poczują się niemal jak w akwalungu, z którego obserwuje się podwodny świat.

A jakie zwierzęta zamieszkają w fokarium? Na pewno wróci tam foka, dołączą też do niej uchatki.
- Poza tym może przyjadą kotiki afrykańskie albo lwy morskie - zapowiada dyrektor Ratajszczak.
Jedną z atrakcji, która znajdzie się w programie zwiedzania, mają być pokazy karmienia zwierząt o stałych porach. Warto też podkreślić, że podobny wybieg ma w kraju tylko ogród w Opolu.

Dyrektor Radosław Ratajszczak nie kryje, że dzięki fokarium zyskają zwierzęta, a ogród wreszcie zaoszczędzi na wymianie wody. Wszystko za sprawą nowoczesnego systemu filtrów.
- Stary basen nie spełnia warunków higienicznych. Nie ma filtrów, więc wodę trzeba było często wymieniać, aby zwierzęta nie chorowały. To zaś kosztowało krocie - przyznaje Ratajszczak.

Budowa fokarium będzie kosztowała ponad 4 miliony złotych. Pieniądze na te inwestycję w całości pochodzą z budżetu miasta. Na czas robót jedyna we wrocławskim zoo foka została przeniesiona do basenu sąsiadującego z basenem hipopotamów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska