Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Tajne konsultacje wokół Hali Ludowej

Bartosz Józefiak
Hala Ludowa została wpisana  na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To prestiż, ale oznacza też wiele nowych obowiązków
Hala Ludowa została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To prestiż, ale oznacza też wiele nowych obowiązków Jarosław Jakubczak
Urzędnicy przygotowują ważny dokument, który mówi, jak zadbać o Halę Ludową i teren wokół niej. Mieszkańcy denerwują się, że nikt z nimi o tym nie rozmawiał, a konsultacje robione są za ich plecami.

W dokumencie wypisane są możliwe problemy, np. z emisją spalin w okolicy, potrzebie modernizacji przystanku przy zajezdni Dąbie czy parku Szczytnickiego. Urzędnicy wskazują też, że dwie kładki dla pieszych nad ul. Wróblewskiego nie wystarczają i warto pomyśleć o zebrach. Trzeba też powołać radę wszystkich instytucji związanych z tym terenem.

- Plan zarządzania to obowiązkowy dokument, który musi posiadać każdy zabytek UNESCO. Dokładnie określa, co trzeba zrobić, by ochronić wyjątkową wartość danego miejsca w całym jego kontekście - mówi Aleksandra Wacławczyk z Polskiego Komitetu ds. UNESCO. Dodaje, że musi być skonsultowany ze wszystkimi stronami, które mogą mieć coś do powiedzenia.

Ale na pierwsze spotkanie na ten temat przyszło raptem kilkanaście osób, w dodatku wyłącznie radnych osiedlowych. - O spotkaniu dowiedzieliśmy się w poniedziałek. Nie było czasu na przekazanie wieści mieszkańcom. O niczym nie wiedziała też sąsiednia rada Zacisze- Zalesie - Szczytniki. Wygląda to tak, jakby chciano jak najszybciej odbębnić konsultacje i mieć to z głowy - mówi Marek Zalewski z rady Biskupin-Sępolno-Dąbie -Bartoszowice. - Konsultacje mają trwać dwa tygodnie. To zbyt krótko. Nie zdążymy zgłosić swoich uwag - dodaje radny Jacek Przybyło.

Grażyna Adamczyk - Arns, prezes Wrocławskiej Rewitalizacji tłumaczy, że informacje o konsultacjach prowadzonych przez tę spółkę w innych miejscach również pojawiały się tydzień wcześniej i to w zupełności wystarczało. - Nasze doświadczenia pokazują również, że ogłoszenia w prasie nie przynosiły efektów. By dotrzeć do mieszkańców, wystarczały ogłoszenia na portalach internetowych, kontakt z radami osiedla oraz podmiotami aktywnymi na danym obszarze - mówi. - Z powodu małej frekwencji na pierwszym spotkaniu przedłużamy termin konsultacji do 28 marca. Opublikujemy też ogłoszenia w prasie.

Urząd miejski chce, by dokument był gotowy do końca kwietnia. Przypomnijmy, że Hala Stulecia została wpisana na listę UNESCO w 2006 r. - Plan powinien powstać jak najszybciej po wpisaniu obiektu na listę. Nie przygotowanie go to nie wywiązywanie się ze zobowiązań wobec UNESCO. Ale Wrocław nie jest tu wyjątkiem - tłumaczy Aleksandra Wacławczyk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wrocław: Tajne konsultacje wokół Hali Ludowej - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska