Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bez szpitala i Cuprum. Pl. Jana Pawła II zmieni się nie do poznania (MAPA, WIZUALIZAJE)

Marcin Hołubowicz
Szpetny biurowiec Cuprum wybudowano w 1967 roku. Jeszcze w tym roku ma zostać wyburzony
Szpetny biurowiec Cuprum wybudowano w 1967 roku. Jeszcze w tym roku ma zostać wyburzony Marcin Hołubowicz
Na Placu Jana Pawła II szykuje się wielka rewolucja. Zniknie obskurny biurowiec Cuprum i budynki po szpitalu Babińskiego. Ich los podzieli być może także pawilon JYSK.

Okolice placu już od dłuższego czasu ulegały zmianie. Powstał nowy biurowiec przy ul. Rybackiej, a wcześniej wybudowano apartamentowiec Ganta i nowy budynek Akademii Muzycznej. Teraz szykują się kolejne zmiany - zniknie biurowiec Cuprum i budynki po dawnym szpitalu oraz, być może, sklep JYSK.

Dawny szpital im. Babińskiego został w lutym kupiony przez firmę I2 Development. Deweloper chce wyburzyć większość budynków, a w ich miejsce postawić biurowiec lub hotel oraz apartamentowce. Uchowa się praktycznie tylko zabytkowy budynek z czerwonej cegły. Pierwsze prace rozbiórkowe mają ruszyć na przełomie kwietnia i maja.

CZYTAJ WIĘCEJ O planach zagospodarowania dawnego szpitala

Przy skrzyżowaniu ulic Legnickiej i Nabycińskiej stoi pawilon handlowy po dawnym sklepie JYSK. Obiekt o powierzchni 2600 mkw. należy do spółki Detal Centrum. Jej przedstawiciele jeszcze pod koniec 2012 r. twierdzili, że właśnie prowadzą rozmowy z jednym z kontrahentów. Niestety, do sprzedaży nie doszło. Jak udało nam się dowiedzieć od pracowników Detal Centrum, trwa nowy proces zawierania transakcji, który ma się zakończyć w przeciągu dwóch miesięcy. Kto chce kupić pawilon handlowy? Tego spółka na razie nie ujawnia.

Po drugiej stronie, przy ul. Rybackiej, stanął w ubiegłym roku nowy biurowiec. Dziś przy czarnej bryle o nazwie Rybacka 9 trwają prace wykończeniowe. Gmach przylega do różowego budynku Manhattan.

Inwestor poszukuje również najemców na powierzchnie biurowe.

Co dalej z Cuprum? Czytaj na następnej stronie (KLIKNIJ)
Słynący z wątpliwej urody biurowiec Cuprum przy pl. Jana Pawła II ma zostać wyburzony jeszcze w tym roku. Trwają poszukiwania firmy, która się tym zajmie.

Właścicielem budynku i terenu, na którym stoi, jest KGHM. Spółka już kilka lat temu informowała, że Cuprum zniknie z mapy Wrocławia, a w jego miejscu wyrośnie inny biurowiec. Później wycofano się z tych planów, planując jedynie modernizację. Ostatecznie jednak zwyciężyła pierwotna koncepcja. Nowy obiekt ma powstać według projektu wrocławskiej pracowni ArC2, która w 2009 r. wygrała konkurs. Projekt zakładał, że w miejscu Cuprum stanie nowoczesny budynek - z hotelem, apartamentami i salą kongresową.

Stare Cuprum jest już niemal puste. Zajmująca sześć pięter firma Dialog, po fuzji z Netią, przeniosła się do biurowca West Forum przy ul. Strzegomskiej. Pozostali jedynie drobni najemcy.

- Rozbiórka obiektu powinna nastąpić jeszcze w tym roku, natomiast realizacja nowej inwestycji mogłaby się rozpocząć wiosną 2015 roku - wyjaśnia Mariusz Szlachcic, prezes ArC2 Fabryka Projektowa. Jego zdaniem, najprawdopodobniej wewnątrz będą wyłącznie biura. Jednak KGHM chyba cały czas się waha.

- Trwają prace nad analizą różnych koncepcji zagospodarowania terenu i budynku Cuprum - mówi Dariusz Wyborski z KGHM Polska Miedź SA. - Pod uwagę są brane różne warianty, uwzględniające możliwe funkcje - handlową, hotelową czy biurową, ewentualnie mieszaną - dodaje.

Jak twierdzi Wyborski, wszystko wskazuje na to, że w każdej z rozważanych opcji obecny budynek Cuprum raczej się nie mieści.

Gmach Cuprum od ponad 40 lat góruje nad pl. Jana Pawła II. Wybudowano go w 1967 r. i wpisał się w krajobraz tej części miasta.

Pl. Jana Pawła II czy 1 Maja?
Plac Jana Pawła II miał już w swojej historii różne nazwy: plac Królewski czy plac 1 Maja. Jego powstanie wiąże się z rozbiórką murów miejskich w 1807 r. W miejscu placu stała Brama Mikołajska. Przez kolejne lata dochodziły nowe budynki. Obok szpitalnego gmachu z czerwonej cegły stał bank Alexanderhaus, wybudowany w 1827 r. Sam budynek został mocno zniszczony w trakcie wojny i postanowiono go wyburzyć. Tuż obok szpitala stał pomnik Ottona von Bismarcka.

Większość kamienic została zniszczona w trakcie oblężenia Breslau, z wyjątkiem m.in. dzisiejszej siedziby Akademii Muzycznej. Przejście podziemne pod placem otwarto w 1984 roku.

ZOBACZCIE KONIECZNIE niesamowity plac Jana Pawła II na starych zdjęciach i rycinach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska