Sąd Najwyższy nie zmienił wyroku uniewinniającego w sprawie...

  Sąd Najwyższy nie zmienił wyroku uniewinniającego w sprawie Leszka Grali

  Marcin Rybak

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Sąd Najwyższy odrzucił skargę kasacyjną prokuratury od wyroku uniewinniającego Leszka Gralę, prezesa Dolnosląskiej Izby Rolniczej, polityka PSL. Prokuratura zarzuciła mu nieprawidłowości w rozdzielaniu unijnych dotacji. Nieprawidłowości - ocenił kilka miesięcy temu wrocławski Sąd Okręgowy - owszem były - ale nie są przestępstwem. Prokuratura przekonywała Sąd Najwyższy do zmiany tego wyroku. Nie udało się jej.
  Sprawa dotyczyła programu "Mój szef to ja" - finansowanego z unijnych dotacji. Miał promować przedsiebiorczość. Izba Rolnicza prowadziła go w 2008 i 2009 roku. Zaczynał się konkursem na pomysł na własny biznes. Autorzy najlepszych projektów przechodzili biznesowe szkolenie i dostawali dotacje na rozkręcenie swojej małej firmy - do 40 tys zł.

  W czasie śledztwa wyszło na jaw, że do programu trafiały osoby protegowane przez Gralę.
  Sąd zgodził się z tym. Ocenił jednak, ze nie doszło do przestępstwa. Prokuratura przekonywała, że Leszek Grala i współoskarżona - jego podwładna Bożena R. przekroczyli swoje uprawnienia jako "funkcjonariusze publiczni". Ale sąd ocenił, że szef Izby Rolniczej "Funkcjonariuszem publicznym" nie jest. Nie może więc przekroczyć uprawnień. Prokurator w skardze kasacyjnej próbował przekonywać Sąd Najwyższy, że to błędny pogląd. Ale nie przekonał.

  Co teraz? Być może posłowie powinni zastanowić się nad zmiana przepisów. Wyrok w tej sprawie może oznaczać, że ujawniła się luka w prawie i unijne dotacje nie są dostatecznie dobrze chronione przed nieuczciwym wydawaniem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama