Ropa, wojna i ludzie - Jacek Protasiewicz

  Ropa, wojna i ludzie - Jacek Protasiewicz

  Jacek Protasiewicz, europoseł PO

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Dolnośląscy europarlamentarzyści specjalnie dla "Polski-Gazety Wrocławskiej" o konflikcie zbrojnym między Gruzją a Rosją.
  Polskie władze - prezydent i premier - apelują do Unii Europejskiej o przyjęcie roli mediatora w konflikcie gruzińsko-rosyjskim.

  Trzeba jednak pamiętać, że jak długo w Europie będzie się blokowało ratyfikację traktatów (na przykład lizbońskiego) czy w szczególności powstanie ponadnarodowych sił zbrojnych, tak długo Unia Europejska nie będzie mogła odgrywać poważnej roli jako rozjemca w konfliktach toczących się w jej sąsiedztwie.

  Kolejny konflikt zbrojny na Kaukazie (rosyjsko-gruziński) powinien uświadomić wszystkim polskim eurosceptykom z pałacu prezydenckiego i spod szyldu Prawa i Sprawiedliwości, że Polska w pojedynkę nigdy nie będzie miała możliwości aktywnej pomocy w rozwiązywaniu takich kryzysów.
  Oczekiwanie, że Unia Europejska będzie bardziej skuteczna przy jednoczesnym hamowaniu procesów wzmacniających Wspólnotę przez niektórych przywódców opowiadających się za zachowaniem dominującej roli w zakresie polityki zagranicznej, jest przykładem niekonsekwencji. Niekonsekwencji, która wynika z braku wyczucia realiów geopolitycznych.

  Unia Europejska bez wspólnej polityki zagranicznej i sił zbrojnych pozostanie bezsilna i skazana wyłącznie na apelowanie i proszenie o pokój, bez realnych instrumentów ich egzekwowania.
  Konsekwencją tego będzie fakt, że w swoim bezpośrednim sąsiedztwie od południa i zachodu Rosja nie będzie miała równoważnej siły. Takiej, z którą będzie się musiała liczyć.

  Przy czym oczekiwanie wyłącznie na reakcję Stanów Zjednoczonych może okazać się zawodne. Ponieważ amerykańskie interesy nie zawsze muszą pokrywać się z naszymi - polskimi i europejskimi.
  A poza tym, musimy pamiętać, że zbliżające się wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych mogą przynieść ograniczenie aktywności nowej amerykańskiej dyplomacji w kolejnym zapalnym miejscu naszego globu.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo