Asystent prezydenta odpowiedzialny za wyciek danych z Urban...

  Asystent prezydenta odpowiedzialny za wyciek danych z Urban Card

  Marcin Rybak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  To asystent prezydenta Dutkiewicza Jan Żarski jest odpowiedzialny za wyciek adresów mejlowych użytkowników wrocławskiej karty miejskiej Urbancard. Sam się przyznał i został już zwolniony z pracy.
  Asystent prezydenta odpowiedzialny za wyciek danych z Urban Card

  ©Paweł Relikowski

  Informację o działaniach asystenta ma dostać prokuratura i Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych. Tymczasem w magistracie trwa kontrola, która ma wyjaśnić, w jaki sposób zabezpieczone były dane osobowe i jak to się stało, że mógł je dostać asystent.
  Afera wybuchła w piątek, w ostatnim dniu samorządowej kampanii wyborczej. Rano okazało się, że na adresy mejlowe użytkowników Urbancard rozesłano mejl z reklamą wyborczą prezydenta Rafała Dutkiewicza.

  Podpisany fikcyjnym nazwiskiem "Michał Kadyński" zachęcał, by wejść na portal internetowy, na którym znane postaci czytają fraszki autorstwa prezydenta Rafała Dutkiewicza, który ubiegał się o reelekcję. Adresat mejla był proszony, by fraszki te wysłać swoim znajomym lub umieścić na swoim profilu w którymś z portali społecznościowych. Miała to być "niespodzianka dla Rafała".

  W piątek cały dzień w inter-necie huczało od głosów wzburzonych użytkowników systemu. Prezydent Dutkiewicz został oskarżony o rozsyłanie tzw. spamu, czyli niechcianej poczty elektronicznej, zawierającej treści reklamowe. Szybko też wyszło na jaw, że adresy mejlowe zostały wzięte z bazy danych klientów Urbancard. Wielu - zamawiając kartę miejską przez internet - podawało adres mejlowy skrzynki założonej specjalnie na potrzeby Urbancard.

  Konkurująca z prezydentem Platforma Obywatelska natychmiast ogłosiła, że zawiadamia Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Sztab wyborczy Rafała Dutkiewicza cały dzień zapewniał, że z akcją i wyciekiem adresów nie ma nic wspólnego. Kontrolę zarządził sam prezydent. Wszczęto ją również w Mennicy Polskiej, bo to ta warszawska firma jest operatorem systemu Urbancard.

  Rzecznik Mennicy Mariusz Przybylski zapewniał w piątek, że baza na pewno nie wyciekła z ich firmy.

  Jan Żarski przyznał się prezydentowi w niedzielę wieczorem, kilkadziesiąt minut przed zamknięciem lokali wyborczych. Natychmiast zapadła decyzja o jego zwolnieniu.

  Jak mówił wczoraj dziennikarzom prezydent Dutkiewicz, akcja z wyborczym spamem była prywatnym pomysłem asystenta. Wszystko dlatego, że strona z gwiazdami czytającymi fraszki była słabo oglądana. Miał to być pomysł na zwiększenie jej popularności.

  Jan Żarski najpierw prosił pracowników magistratu o adresy mejlowe ich znajomych. Później poprosił jedną z pracownic magistratu - zatrudnioną w komórce zajmującej się Urbancard - o adresy mejlowe użytkowników systemu. Rafał Dutkiewicz nie wyklucza, że Żarski powoływał się na autorytet prezydenta.

  - Nie zadziałały wewnętrzne procedury. Zbadamy poziom zabezpieczeń bazy danych - obiecywał wczoraj Rafał Dutkiewicz.

  Przekonywał, że jego asystent dostał tylko adresy mejlowe posiadaczy karty miejskiej. Nie wyciekły żadne inne ich dane: nazwiska, adresy czy numery PESEL.

  Już w piątek śledztwo w sprawie wycieku bazy danych wszczęła Prokuratura Rejonowa Stare Miasto. Jak mówi Małgorzata Klaus, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu, za wcześnie na rozstrzyganie, czy asystent prezydenta dopuścił się przestępstwa. Oceni to prokurator, analizując szczegóły sprawy.

  Kłopoty mogą mieć też urzędnicy odpowiedzialni za bazę klientów karty.
  Udostępnienie bazy danych osobowych osobom nieuprawnionym jest karane nawet dwo-ma latami więzienia. Do roku grozi za złe zabezpieczenie bazy przed wyciekiem.

  Klip z powodzi
  Asystent nie był pierwszym, który chciał zrobić szefowi niespodziankę.
  W czerwcu, gdy przez Wrocław przechodziły fale powodziowe, w internecie pojawił się filmik o prezydencie Dutkiewiczu - ubranym w śnieżnobiałą koszulę, białe spodnie i ciemne okulary, wizytującym wały przeciwpowodziowe.

  W tle piosenka Lecha Janerki "Nadzieja o Wrocławiu": "Wrocław się uśmiecha, Wrocław trochę drwi, Wrocław nie opada z sił...".

  Prezydent przekonywał, że o filmie nic nie wiedział, a jego rzecznik przekonywał, że internetowy klip był prywatnym pomysłem jednego z pracowników magistratu.

  Czytaj także

   Komentarze (14)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   OCZYWIŚCIE Duduś nic o tym nie wiedział

   breslauer55 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 10

   Żenada + Żydokomuna + Głupota = 23 % Wrocławian oddało głos na Dutkiewicza. Co robiła reszta całe 460 tys.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a gdyby tak

   ww_miasto_korkow (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 9

   A gdyby tak współpracownicy więcej mówili... Albo zachowywali sie tak, by nie można im było nic zarzucić. Pracują dla dobra ogółu, a wyborcy doceniając ich pracę wybierają ich pracodawców na...rozwiń całość

   A gdyby tak współpracownicy więcej mówili... Albo zachowywali sie tak, by nie można im było nic zarzucić. Pracują dla dobra ogółu, a wyborcy doceniając ich pracę wybierają ich pracodawców na kolejną kadencję. Ach rozmarzyłem się. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dutkiewicz&co

   wroclawianin61 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 15

   No coz - dla mnie ten dzień i wyniki wyborów na Dziedzica Miasta to jakby szczególny dzień ZAŁOBY WE WROCŁAWIU. Przykład Pana Asystenta to zobrazowanie tego jak funkcjonuje magistrat pod tymi i...rozwiń całość

   No coz - dla mnie ten dzień i wyniki wyborów na Dziedzica Miasta to jakby szczególny dzień ZAŁOBY WE WROCŁAWIU. Przykład Pana Asystenta to zobrazowanie tego jak funkcjonuje magistrat pod tymi i dziś rządami. Asystent moze tylko być nielojalny ale jak widzi / a widzi i słyszy / jak to wszystko fukcjonuje to zaczyna cos tam na własną rekę. Miałem nadzieję,że moze od 22.11.2010 coś się zmieni we Wrocławiu - a dzisiaj mam nastrój odpowiedni do Rocznicy Rewulucji Październikowej. A więc LENIN WIECZNIE ŻYWY. Jak ktoś tego nie rozumie co napisałem - to tylko składam wyrazy współczucia. Prawdziwy obraz dzisiej-szej włądzy samorządowej to właśnie tak zwane przecieki i akrobacje współpracowników - aby TYLKO UTZRYMAĆ WŁADZĘ / jak mównił znany z radia Pan Kierownik NASZEJ WADZY - OJ ! / zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mennica nie taka pewna

   sad (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 10

   Cytat:
   a co z tą kobietą z mennicy która uzyczyła danych? Chciałabym wiedzieć jakie konsekwencje poniesie.
   Proponuję kurs czytania ze zrozumieniem. Kobieta nie jest z mennicy - "Jan Żarski...rozwiń całość

   Cytat:
   a co z tą kobietą z mennicy która uzyczyła danych? Chciałabym wiedzieć jakie konsekwencje poniesie.
   Proponuję kurs czytania ze zrozumieniem. Kobieta nie jest z mennicy - "Jan Żarski najpierw prosił pracowników magistratu o adresy mejlowe ich znajomych. Później poprosił jedną z pracownic magistratu"

   Miejmy nadzieję, że poniesie konsekwencje, bo to ona udostępniła dane osobowe osobie nieuprawnione, no chyba, że asystent prezydenta był osobą uprawnioną - wtedy to już inna bajka.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wrocław: Asystent prezydenta odpowiedzialny za wyciek danych z Urban Card

   sad (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 17

   "Przekonywał, że jego asystent dostał tylko adresy mejlowe posiadaczy karty miejskiej. Nie wyciekły żadne inne ich dane" - ciekawa teoria. Pewnie firma rozsyłająca ten spam ma szklaną kule i to ona...rozwiń całość

   "Przekonywał, że jego asystent dostał tylko adresy mejlowe posiadaczy karty miejskiej. Nie wyciekły żadne inne ich dane" - ciekawa teoria. Pewnie firma rozsyłająca ten spam ma szklaną kule i to ona odgadła użytkowników i tak odgadnięto imiona zostały umieszczone w tytule maila.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dziadek z wermachtu

   Anna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 8

   oczywiście-podchwycono, ze PO stwierdziala ze to przestepstwo i od razu zwalono na ,,konkurencje, jakiegos radnego, co to zrobil zlosliwie, przeciez to nie rafal, nie bylby takim idiotą) Rafal Wasz...rozwiń całość

   oczywiście-podchwycono, ze PO stwierdziala ze to przestepstwo i od razu zwalono na ,,konkurencje, jakiegos radnego, co to zrobil zlosliwie, przeciez to nie rafal, nie bylby takim idiotą) Rafal Wasz kochany zlamal prawo jako administrator, on odpowiada za dane....Rafal prze oficjalne stanowisko jego sztabu kłamal ze to nie on...Rafał... oskarżył faceta, którego mianował....uniewaznienie wyborów czy uwielbiamy bandytke, zwykłą tanią(przeciez dane oddala jakaś firma mailingowi.....i fikcyjny kadynski pisal do ludzi z nieudostepnionych danych)zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do Anka

   Studentka Psychologii (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 16

   Chyba masz jakiś problem damsko-męski. Czytajac Twoją wypowiedz.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brawo, akcja jak w Ranczo

   Artur (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 8

   brawo panie Ż., prawie jakbym czytał scenariusz serialu Ranczo, gdzie glownym bohaterem przekrętu jest Duda.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Rafał nie wiedział?

   w...wiony (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 9

   Przychodzi sobie koleś do urzędniczki i dostaje dane kilku tysięcy ludzi. W jaki sposób Rafał Dutkiewicz przekona obywateli miasta że ich dane są bezpieczne. Prezydent miasta nic nie wie o...rozwiń całość

   Przychodzi sobie koleś do urzędniczki i dostaje dane kilku tysięcy ludzi. W jaki sposób Rafał Dutkiewicz przekona obywateli miasta że ich dane są bezpieczne. Prezydent miasta nic nie wie o udostępnieniu kilku tysięcy adresów asystentowi? Panie Rafale obywatele Wrocławia nie są idiotami ! Zobaczymy co zezna Jan Ż. w prokuraturze.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie ten adres

   qba (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 13

   Prokuratura i ABW powinny raczej zająć się "kobietą X", która dane udostępniła i bardziej interesuje mnie jakie konsekwencje ta właśnie pani poniesie. A Janek Ż.? Janek Ż. został już zwolniony (tak...rozwiń całość

   Prokuratura i ABW powinny raczej zająć się "kobietą X", która dane udostępniła i bardziej interesuje mnie jakie konsekwencje ta właśnie pani poniesie. A Janek Ż.? Janek Ż. został już zwolniony (tak poza tym widać czym zajmują się wrocławscy Urzędnicy w pracy).zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama