Wrocław: Wypadek Polinki. Przerażeni studenci krzyczeli....

  Wrocław: Wypadek Polinki. Przerażeni studenci krzyczeli. Kolejka nieczynna do odwołania (ZDJĘCIA)

  Marcin Hołubowicz

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wrocław: Wypadek Polinki. Przerażeni studenci krzyczeli. Kolejka nieczynna do odwołania (ZDJĘCIA)
  1/11
  przejdź do galerii

  ©Przemysław Wronecki

  W środę o godz. 9.30 koparka przewożona przez barkę uderzyła w wagonik Polinki nad Odrą. Na szczęście osobom podróżującym kolejką linową Politechniki Wrocławskiej nic się nie stało. Wagonik został bezpiecznie sprowadzony do stacji. Polinka jest jednak nieczynna do odwołania. Może się okazać, że zanim znów zacznie kursować, trzeba będzie wymienić cały wagonik. W czwartek nie zapadła decyzja, czy i kiedy kolejka zostanie ponownie uruchomiona.
  Polinką ze stacji przy ul. Na Grobli do Wybrzeża Wyspiańskiego jechało kilka osób, głównie studentów Politechniki. Po uderzeniu wagonik mocno się rozkołysał. Pasażerowie byli przerażeni. Zaczęli krzyczeć. Gdy obsługa sprowadziła wagonik do stacji, pasażerowie opuszczali go w takim pośpiechu, że obsługa nie zdążyła ich nawet policzyć.

  - Sprawa została zgłoszona do inspektora żeglugi, ponieważ ewidentnie dźwig na barce był zbyt wysoki. Z relacji świadków wynika, że miał podniesione ramię, a chwilę po zderzeniu obniżył je na dopuszczalną wysokość - twierdził po zderzeniu Andrzej Charytoniuk z Politechniki Wrocławskiej.

  Polinka jest nieczynna do odwołania. Prawdopodobnie trzeba będzie wymienić cały uszkodzony wagonik, ale o tym zdecydują specjaliści z firmy Doppelmayr. - Obecnie czekamy na inspektorów transportu drogowego, którzy mają zdecydować o dopuszczeniu do ruchu drugiego, działającego wagonika Polinki - informuje Charytoniuk.

  O zdarzeniu poinformowane zostały także policja, policja rzeczna i Urząd Żeglugi Śródlądowej. - Barka zawadziła ramieniem koparki o wagonik kolejki gondolowej i popłynęła dalej - mówi Kamil Rynkiewicz z biura prasowego policji dolnośląskiej.

  Przed godziną 11 policja rzeczna odnalazła barkę, która przyczyniła się do wypadku. - Funkcjonariusze przebadali zarówno kapitana barki jak i operatora koparki na obecność alkoholu w organizmie. Byli trzeźwi. Teraz policjanci ustalają wszelkie okoliczności tego zdarzenia - mówi Kamil Rynkiewicz z biura prasowego policji dolnośląskiej. Policja sprawdzi więc też to, czy obsługa barki próbowała uciec, czy też odpłynęła, żeby zaparkować.

  Politechnika twierdzi, że ma film, na którym widać, jak chwilę po zdarzeniu koparka przewożona przez barkę opuszcza swoje ramię na dopuszczalną wysokość.

  Początkowo informowano, że na barce przewożono dźwig. Jak informuje Piotr Stachura, rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, barka przewoziła koparkę, która jest wykorzystywana przy modernizacji Wrocławskiego Węzła wodnego, a konkretnie przy modernizacji bulwarów Odry Śródmiejskiej. Barka płynęła w kierunku Ostrowa Tumskiego.

  Ze wstępnych ustaleń wynika, że pracownicy barki obliczyli, że koparka wraz z podniesionym ramieniem zmieści się pod linami kolejki gondolowej. Prawdopodobnie nie wzięli jednak pod uwagę tego, że w trakcie przepływania może przejechać po linach wagonik Polinki.
  Aktualnie barka wraz z koparką znajduje się na wysokości Ostrowa Tumskiego.

  ZOBACZ TEŻ: Kibice do piłkarzy Śląska: "Koniec chlania wódy na statkach pływających po Odrze"

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (192)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  studenci lenie

  Czaczo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  Studenci to lenie. Zamiast przejść się z buta szukają alternatywy, jakieś wagoniki byle na dupach siedzieć lenie. Ruszać się troche bo w wieku kilkudziesięciu lat na karku nie będziecie w stanie...rozwiń całość

  Studenci to lenie. Zamiast przejść się z buta szukają alternatywy, jakieś wagoniki byle na dupach siedzieć lenie. Ruszać się troche bo w wieku kilkudziesięciu lat na karku nie będziecie w stanie chodzić o własnych siłach.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To kolejka walnęła w barkę a nie na odwrót

  Marynarz rzeczny (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

  W cywilizowanym świecie stosuje się ściśle przepisy regulujące przewóz ludzi i rzeczy między brzegami rzeki, kanału czy innej drogi wodnej. Obojętnie czy przewóz odbywa się na wodzie czy nad nią -...rozwiń całość

  W cywilizowanym świecie stosuje się ściśle przepisy regulujące przewóz ludzi i rzeczy między brzegami rzeki, kanału czy innej drogi wodnej. Obojętnie czy przewóz odbywa się na wodzie czy nad nią - jest to prom, którego dotyczą przepisy żeglugowe [Rozporządzenie Ministra Infrastruktury/1/
  z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie przepisów żeglugowych na śródlądowych drogach wodnych
  (Dz. U. Nr 212, poz. 2072)] stanowiące w § 6.23. Zasady ruchu promów pkt.1: Promy mogą przecinać drogę wodną tylko wtedy, gdy upewnią się, że ruch innych statków może odbywać się bez ryzyka zderzenia i że inne przechodzące drogą wodną statki nie będą zmuszone do zmiany kursu lub prędkości.

  O tym, że "Polinka" jest przewozem międzybrzegowym (promem podwieszonym) przekonać może niedowiarków przykład promu samochodowo-osobowego podwieszonego pod wysokim mostem kolejowym na Kanale Kilońskim w miejscowości Rendsburg: http://www.ostsee.de/ausflug/schwebefaehre.html . Naturalnie przewóz ten jest odpowiednio oznakowany i przemieszcza się wyłącznie wtedy, gdy nie koliduje to z ruchem statków.

  Mówiąc wprost: za wypadek winna jest obsługa "Polinki" i ten, kto dopuścił do zbudowania tej przeprawy bez zapewnienia obsłudze kolejki widoczności na rzekę choćby za pomocą kamer. Własnie taka jest Polska-Samowolska.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zderzenie

  dj pho (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 1

  zderzenie kolejki górskiej i statku: tylko we Wrocławiu

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  już poprzednio...

  ...przytrzasnęło... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  ...łapkę jednej mewie co siadła na lince na kaku...smyk nadjechał wagonik...i poszły pazury z jednej płetewki...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ojjjjjj

  woj. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Robol najsłabszym ogniwem.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  miasta

  Logi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  Wpisujcie miasta. Wrocław

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  aa

  Adam (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 1

  czy nie powinno być szkolenia tak jak stewardessa pasażerom samolotu mówi co mają zrobić, tak należy powiedzieć jak w razie wypadku otworzyć drzwi by nie utonąć? w końcu to w powietrzu i to. A jak...rozwiń całość

  czy nie powinno być szkolenia tak jak stewardessa pasażerom samolotu mówi co mają zrobić, tak należy powiedzieć jak w razie wypadku otworzyć drzwi by nie utonąć? w końcu to w powietrzu i to. A jak jaki ptak w to uderzy bo będzie leciał "korytarzem ekologicznym" w dodatku będzie to ptak słusznej masy np. Łabędź to co wówczas? Nie powinny być np na okres lęgowy wstrzymana kolejka? zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  i usunąć

  ...wszystkie biedronki (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  ...co siadają i chodzą po tej lince...wagonik jedzie i trzask - pryska sok z żuczka...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Polska

  ŁOWCA GAMONI (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 22 / 3

  Jestem zszokowany tą wiadomością, to news (njus) dnia, co dalej z wagonikiem, wredną koparą, jak uleczyć traumę tych młodych ludzi,co czuli, to może mieć wpływ na ich dalsze losy. Dajcie żyć.
  Szok...rozwiń całość

  Jestem zszokowany tą wiadomością, to news (njus) dnia, co dalej z wagonikiem, wredną koparą, jak uleczyć traumę tych młodych ludzi,co czuli, to może mieć wpływ na ich dalsze losy. Dajcie żyć.
  Szok szok i jeszcze raz szok! Rektorze jestem z Panem! zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Przerażeni studenci

  sdf (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 1

  przynajmniej będą mieli się czym pochwalić na fejsie teraz

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Panikarze

  wwwexxxxzzzz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 6

  Polibuda to panczni krzykacze i stąd ten szum. Słyszeliście kiedyś histerię kobiet-krzyki, wrzaski, pisk? To właśnie miało miejsce podczas wypadku

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo