Lekarz: Koczowisko Romów to siedlisko chorób zakaźnych

  Lekarz: Koczowisko Romów to siedlisko chorób zakaźnych

  Agata Wojciechowska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Lekarz: Koczowisko Romów to siedlisko chorób zakaźnych
  1/4
  przejdź do galerii

  ©fot. Gazeta Wrocławska

  - Koczowisko Romów przy ul. Kamieńskiego to prawdziwe siedlisko chorób zakaźnych - mówi prof. Krzysztof Simon, wojewódzki konsultant ds. chorób zakaźnych. Do szpitala zakaźnego przy ul. Koszarowej regularnie zgłaszają się Romowie chorzy na różyczkę, ospę czy świnkę. - Problem w tym, że gdy chcemy ich zaszczepić, uciekają - rozkłada ręce Simon. - Powinni dostosować się do naszych standardów opieki zdrowotnej. Wędrówki ludów już się zakończyły - dodaje.
  Cierpiący na choroby zakaźne Romowie roznoszą je po całym mieście - jeżdżą komunikacją, żebrzą na Rynku...
  - Trafiają do nas z najdziwniejszymi schorzeniami - mówi prof. Krzysztof Simon, wojewódzki konsultant ds. chorób zakaźnych. - My ich leczymy, a gdy wracają na koczowisko, zarażają się kolejnymi chorobami lub nawet tymi samymi. To istny cyrk.

  Ze względu m.in. na brak bieżącej wody warunki higieniczne panujące na koczowisku przy Kamieńskiego są niemal idealne do rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych.
  Jak wskazuje konsultant, by zarazić się wirusem wystarczy, że ktoś w naszym otoczeniu kichnie czy zakaszle. Wirusy przenoszone drogą kropelkową w przeciągu 0,1 sekundy przebywają odległość 5 metrów. Jakie choroby lekarze stwierdzili na koczowisku Romów? Jednym tchem wyliczają różyczkę, ospę, świnkę, choroby skóry, dolegliwości układu pokarmowego. Dwa lata temu stwierdzono tam także odrę, na szczęście lekarzom tę jedną chorobę udało się już z koczowiska wyeliminować.

  ZOBACZ TEŻ:
  Wycinają drzewa, zakopują śmieci. Koczowisko Romów okiem Czytelnika [ZDJĘCIA]
  Obrońca koczowiska: Z budżetu miasta należy sfinansować pracę dla Romów

  Żołnierz napisał, by spalić koczowisko Romów. Prokurator chciał więzienia

  Jak twierdzi wojewódzki konsultant ds. chorób zakaźnych są to schorzenia związane z obniżoną odpornością, spowodowaną brakiem szczepień i złymi warunkami sanitarnymi.

  - Romowie nie chcą się szczepić - tłumaczy prof. Simon. - Uciekają, kiedy oferujemy im darmowe szczepionki. Członkowie organizacji pozarządowych przekonują, że Romowie są Nomadami i mają do tego prawo. Ale moim zdaniem powinni dostosować się do naszych standardów opieki zdrowotnej. Wędrówki ludów już się zakończyły. Na razie nie mamy nic lepszego, poza szczepieniami, na walkę z chorobami zakaźnymi - dodaje.

  Czytaj dalej na kolejnej stronie
  1 »

  Czytaj także

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama