Alberski: Wyborcy Platformy zostali w domu

  Alberski: Wyborcy Platformy zostali w domu

  dr Robert Alberski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Myślę, że z oceną frekwencji trzeba zaczekać przynajmniej do 23. Bo w wielkich miastach, a szczególnie we Wrocławiu, jest spora grupa wyborców, którzy głosują przed samym zamknięciem lokali. Proszę sobie przypomnieć, co się działo podczas niedawnych wyborów prezydenckich.
  Alberski: Wyborcy Platformy zostali w domu

  ©Tomasz Hołod

  Przed godz. 20 w niektórych lokalach wyborczych ustawiły się kolejki. Można się więc spodziewać, że przed samą godziną 22, zmobilizowali się wrocławianie głosujący na PO i SLD. Zresztą zmiana w ordynacji wyborczej - wydłużenie godzin głosowania - była wprowadzona właśnie dla mieszkańców wielkich miast.

  Inna sprawa, że w wyborach samorządowych frekwencja zawsze była niższa niż w prezydenckich i parlamentarnych. Może na niższą frekwencję we Wrocławiu wpłynął fakt, że wszystkim się wydaje, że wiedzą kto wygra. A jak nie ma rywalizacji, przekonania, że mój głos może coś zmienić, głosowanie ludzi nie "kręci". Mogli uznać, że nie ma po co wychodzić z domu.


  Niska frekwencja wyborcza na Dolnym Śląsku mnie nie dziwi. Nasz region jest znany z tego. Zaskoczeniem natomiast jest wysoka frekwencja w województwach: świętokrzyskim, lubelskim i podkarpackim. Oznacza to, że udało się zmobilizować swoich wyborców PiS-owi. Natomiast osoby głosujące na Platformę Obywatelską zostały w domu. Co mnie zresztą nie dziwi, kampania PO skutecznie ich zachęciła do tego. Ostatecznie hasłem jej kampanii było:"Nie róbmy polityki". A przecież wybory to integralna część polityki. Wynika z tego, że wyborcy Platformy posłuchali i zostali w domu, żeby nie robić polityki.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama