Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ona upośledzona, jej córka maleńka. Obie szukają rodziny zastępczej

Marcin Idczak
Natalia Pawlaczyk nie chce rozstawać się z córką
Natalia Pawlaczyk nie chce rozstawać się z córką Paweł Miecznik
Natalia Pawlaczyk nadal szuka osoby lub rodziny, która zechce zaopiekować się nię oraz jej malutką córeczką Joanną

Historię Natalii Pawlaczyk przedstawiliśmy na początku roku. Dziewczyna jest upośledzona umysłowo. Nie wyklucza to jednak jej z - w miarę normalnego - życia w społeczeństwie.

Czytaj:
Bez pomocy innych Natalia może utracić swoją ukochaną córeczkę

Przed 14 miesiącami urodziła córeczkę - Asię. Jest z nią bardzo związana. – To cały mój świat. Razem spędzamy każdą wolną chwilę – mówi Natalia Pawlaczyk.

Jednak nie ma gdzie mieszkać, a sama też nie może zapewnić odpowiedniego wychowania dziecka. Dlatego też sąd wystąpił o pozbawienie jej praw rodzicielskich.

Obecnie obie mieszkają w domu samotnej matki w podpoznańskim Kiekrzu. Niestety termin w którym mogą tam przebywać już dawno minął.

– Rozwiązaniem sytuacji może być znalezienie dla obu, zarówno matki jak i córki, rodziny, która się nimi zaopiekuje – mówi Tomasz Grzybkowski, adwokat reprezentujący Natalię Pawlaczyk.

Zdaniem biegłych Natalia z pomocą innych może być nadal mamą dla Asi. Według siostry Joeli, dyrektorki ośrodka w Kiekrzu, po artykule w Głosie Wielkopolskim pojawiała się już taka osoba. Jednak z uwagi na dobro mamy i jej maleństwa nie chce jeszcze zdradzić kto nią jest.

W poniedziałek przed poznańskim Sądem Rejonowym dla Grunwaldu i Jeżyc odbyła się kolejne rozprawa dotycząca pozbawienia praw rodzicielskich Natalii Pawlaczyk. Zeznawać mieli biegli, którzy mają podpowiedzieć sądowi między innymi czy lepiej jest oddzielić matkę od córki. Z uwagi na to, że sprawa dotyczy małego dziecka i niepełnosprawnej matki sąd postawił wyłączyć jawność posiedzenia.

Jednak nim to się stało Tomasz Grzybkowski przedstawił bardzo emocjonalne wystąpienie. Wnioskował o to, by sąd zaczekał i nie odbierał jeszcze matce dziecka.

– Początkowy okres życia jest najważniejszy dla maleństwa - mówił adwokat. - Dlatego nie powinno się rozdzielać mamy i jej dziecka, tym bardziej, że są tak bardzo ze sobą zżyte - dodał Tomasz Grzybkowski.

Według niego trwają prace nad nowymi przepisami, które mogą zostać uchwalone w tym roku. Wówczas łatwiej będzie znaleźć opiekę dla niepełnosprawnych rodziców oraz ich dzieci. Nie trzeba będzie posuwać się do takich kroków jak ubezwłasnowolnienie mamy lub i odebranie dziecka.

WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? ZNASZ INTERESUJĄCĄ HISTORIĘ? MASZ ORYGINALNE ZDJĘCIA?
NAPISZ DO NAS NA ADRES [email protected]!

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski