Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niskopodłogowe tramwaje tylko dla wybranych? Na niektórych liniach na pewno nie pojadą

Weronika Skupin.
Paweł Relikowski
Dlaczego na ulicy Ślężnej, gdzie kursuje linia 9 i 15 nie jeździ ani jeden tramwaj niskopodłogowy? Czy "władze" zajmą się tym tematem, aby kobiety z dziećmi z wózkami, jak i osoby starsze miały możliwość wydostania się z tej części Krzyków? – pyta nasza Czytelniczka Marta Łysik. Odpowiedzi na jej pytanie szukała reporterka Gazety Wrocławskiej Weronika Skupin.

MPK nie widzi możliwości, żeby na linie 9 i 15 wyjeżdżało choć kilka tramwajów niskopodłogowych. Okazuje się, że są to zbyt mało uczęszczane linie miejskiej komunikacji. Czy ich pasażerowie są niższej kategorii niż ci z innych części miasta? Na to wygląda, bo jak tłumaczy Agnieszka Korzeniowska, rzecznik MPK, w mieście są linie ważne i ważniejsze.

– Tabor niskopodłogowy jest kierowany przede wszystkim do obsługi tras średnicowych (6, 7 i 11) oraz do obsługi tramwajów plusowych (linie 31, 32, i 33), czyli tam, gdzie ruch pasażerów jest największy. Dlatego też rzadziej pojawia się w innych rejonach miasta ˜– mówi Agnieszka Korzeniowska, rzeczniczka MPK.

Czytaj też: Dlaczego linię 33 obsługują starsze tramwaje, a nie nowe Skody?

Jak dodaje Korzeniowska, sytuacja ta zmieni się dopiero wtedy, gdy do MPK trafią nowe tramwaje. Tłumaczy, że władze miasta systematycznie inwestują w nowe tramwaje i autobusy, wyłącznie niskopodłogowe. – Od 2006 roku zakupiono 74 takie tramwaje. Przystosowanie pojazdów komunikacji miejskiej do potrzeb osób niepełnosprawnych, starszych i matek z wózkami jest jednym z priorytetowych założeń polityki zakupowej MPK i władz miejskich - zapewnia Agnieszka Korzeniowska.

Tramwaje niskopodłogowe stanowią około 30 proc. całego taboru tramwajowego we Wrocławiu. Czy odpowiedni wydział urzędu miasta nie może wymóc na MPK, żeby chociaż kilka kursów dziennie na liniach 9 i 15 obsługiwały niskie tramwaje?

– Urząd miasta decyduje m.in. o tym, gdzie pojedzie dana linia, gdzie się zatrzyma i z jaką częstotliwością ma odjeżdżać. O tym, jakiego typu tramwaje będą kursować po danej linii, decyduje MPK – mówi Adam Więcek z Wydziału Transportu Urzędu Miejskiego Wrocławia. Nie widzi on powodu, dla którego niskopodłogowe Protramy nie miałyby kursować do Parku Południowego. O ile tramwaje Skoda 19T muszą obsługiwać linie 31, 32 i 33, bo taki jest wymóg unijnego projektu, a Skody 16T są przeznaczone do obsługi linii 6 i 7, o tyle Protramy 205 WrAs mogą jeździć na liniach 9 i 15. Ale jest problem - we Wrocławiu jest takich tramwajów jedynie 26, a obsługują jeszcze średnicową linię 11.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Niskopodłogowe tramwaje tylko dla wybranych? Na niektórych liniach na pewno nie pojadą - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska