W Wałbrzychu kupowano głosy? Pięć osób zatrzymanych

  W Wałbrzychu kupowano głosy? Pięć osób zatrzymanych

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Potwierdziły się przypuszczenia, że w trakcie wyborów w Wałbrzychu może dojść do prób kupowania głosów.
  Zdjęcie ilustracyjne

  Zdjęcie ilustracyjne ©Dariusz Gdesz

  Najpierw do incydentu związanego z wyborami doszło w jednej z komisji zlokalizowanych w Śródmieściu Wałbrzycha. Tam nietrzeźwy mężczyzna zamierzał wynieść karty do głosowania poza lokal wyborczy. Zatrzymała go jednak policja. Badanie alkomatem, wykazało u mężczyzny prawie 2,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Chwilę później znów w Śródmieściu, zatrzymano trzech mężczyzn, którzy również zamierzali wynieść karty do głosowania. Cała czwórka została przewieziona do Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu.

  - Zatrzymani zeznali, że w zamian za korzyść materialną mieli oddać głos na jednego z kandydatów w wyborach prezydenckich - mówi Jerzy Rzymek, rzecznik prasowy wałbrzyskiej policji. - Na razie nie ujawniamy jednak szczegółów związanych z tą sprawą.

  Nie był to niestety jedyny incydent w związku z wyborami. Również w dzielnicy Podzamcze, policja zatrzymała mężczyznę, który wyniósł z lokalu wyborczego kartę do głosowania. Kupowanie głosów, to w Wałbrzychu zawsze był poważny problem. Mówi się, że za oddanie głosu na konkretnego kandydata oferowanych jest 20 zł, a czasem... worek ziemniaków i cebuli.

  Jak to się odbywa? Najpierw wysyłana jest do lokalu wyborczego osoba, która rozpoczyna łańcuszek kupowania głosów. Bierze kartę do głosowania, a do urny wrzuca jakiekolwiek kartki, tak by wyglądało, że zagłosowała. Prawdziwe karty wynosi ze sobą. Potem, przy osobach, które za głosy płacą, karta jest wypełniana, zgodnie z ich oczekiwaniami. Dostaje je następna osoba, która wraca znów z pustymi kartami do głosowania.

  Artur Szałkowski

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie mogą

  Gaga (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 19

  Jest cisza wyborcza i nie można ujawniać żadnych nazwisk, bo to mogłoby zmienić wynik wyborów. Napewno podadzą szczegóły po zakończeniu głosowania

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  może napiszą na kogo te karty wypełniali ?

  beton (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 18

  może napiszą na kogo te karty wypełniali ?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo