Wrocław: Wyborczy wyciek z bazy Urbancard. Będzie śledztwo

  Wrocław: Wyborczy wyciek z bazy Urbancard. Będzie śledztwo

  MAG, Marcin Rybak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie podejrzenia o kradzież danych użytkowników karty miejskiej Urbancard. Sprawę "analizuje" też ABW. W czwartek wieczorem na adresy mailowe nawet kilku tysięcy wrocławian trafiły listy z linkiem do strony internetowej Komitetu Wyborczego Rafała Dutkiewicza oraz zachętą do obejrzenia filmów, na których znane postaci czytają napisane przez prezydenta fraszki. Autorzy piszą, by - oglądając filmy - "zrobić niespodziankę" Rafałowi Dutkiewiczowi - "człowiekowi, który nie raz zrobił nam miłą niespodziankę jako gospodarz Wrocławia". List wysłano na prywatne adresy, podane wcześniej przy wyrabianiu karty Urbancard
  Wrocław: Wyborczy wyciek z bazy Urbancard. Będzie śledztwo

  ©Fot. Paweł Relikowski

  Platforma Obywatelska zapowiedziała w piątek zawiadomienie Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, że mogło dojść do wycieku danych osobowych mieszkańców Wrocławia, którzy wyrobili sobie Urbancard. - Mamy podejrzenie, że wykorzystano je w kampanii wyborczej - powiedział poseł PO Michał Jaros.

  Komitet Dutkiewicza zarzeka się, że związku ze sprawą nie ma. Na jego stronie pojawiło się z kolei oświadczenie: "Z niepokojem obserwujemy w internecie dyskusję dotyczącą mailingu wysłanego rzekomo przez zwolennika naszego komitetu wyborczego".
  Komitet oświadczył też, że nie zamawiał i nie realizował mailingu do wyborców o omawianej w sieci treści i zaapelował do autorów wspomnianej akcji mailingowej o wysyłanie wiadomości wyłącznie do osób im znanych i akceptujących tę formę komunikacji.


  Prezydent Rafał Dutkiewicz polecił wszcząć kontrolę wewnętrzną i sprawdzić osoby zaangażowane w projekt Urbancard. Na piątkowej konferencji prasowej zapewnił, że sam też wystosuje do Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych prośbę o kontrolę.

  Projektem związanym z Urbancard zarządza Mennica Polska, która była już poddana kontroli. Wykazała ona, że osoby posiadające dostęp do bazy danych osób korzystających z karty miejskiej, nie wykonywały na nich żadnych operacji i nie wysyłały do nikogo maili.

  Kto wysyłał listy?

  Jak udało nam się ustalić, listy zostały wysłane z konta jednej z wrocławskich firm, używających systemu Freshmail (przy pomocy którego można rozsyłać maile z reklamami czy tzw. newslettery).

  - Z każdym z naszych klientów mamy umowę, że nie może on łamać prawa. W tym rozsyłać niechcianej poczty czyli spamu - stwierdził Paweł Sala, dyrektor zarządzający krakowskiej firmy, która jest właścicielem systemu Freshmail. Nie chce zdradzić nazwy firmy, z której konta rozesłano listy. - Jest ona naszym klientem od dwóch lat. Nigdy nie było na nią skarg. Dziś zablokowaliśmy jej konto do czasu wyjaśnienia sprawy. Firma zapewniała mnie, że bazę danych, którą wykorzystano do rozsyłania wyborczych maili mają całkowicie legalnie - dodał Sala.

  Prokuratura wszczyna śledztwo

  Na "wyjaśnienie" nie zamierza czekać prokuratura. - Wszczynamy z urzędu śledztwo w sprawie podejrzenia o kradzież bazy danych użytkowników karty miejskiej - powiedziała Gazecie Wrocławskiej Małgorzata Klaus, rzeczniczka wrocławskiej Prokuratury Okręgowej.
  Za umożliwienie nieuprawnionej osobie dostępu do bazy danych osobowych grozi do dwóch lat wiezienia. Z kolei kara grzywny, ograniczenia wolności albo więzienia do roku grozi komuś, kto narusza - nawet nieumyślnie - obowiązek właściwego zabezpieczenia danych osobowych.

  - Analizujemy tę sprawę - mówi podpułkownik Katarzyna Koniecpolska - Wróblewska - rzeczniczka Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. - Jeśli wrocławska prokuratura będzie potrzebować to pomożemy w śledztwie.

  Sprawę - ze strony ABW - bada specjalna komórka zajmująca się internetem: Rządowy Zespół Reagowania na Incydenty Komputerowe CERT.

  Mennica komentuje

  - Trwa u nas wewnętrzna kontrola, która ma wyjaśnić, czy nie doszło do wycieku bazy danych użytkowników wrocławskiej karty miejskiej - stwierdził Mariusz Przybylski, rzecznik prasowy spółki Mennica Polska, operatora systemu karty miejskiej. - Dostęp do bazy danych mają zarówno nasi pracownicy jak i pracownicy urzędu miejskiego. Z tego co wiem, urząd miejski też zarządził u siebie kontrolę.
  Według Mariusza Przybylskiego, w Mennicy dostęp do wrocławskiej bazy danych ma trzech pracowników. - Kiedy rano dostaliśmy reklamację od jednego z użytkowników, natychmiast sprawdziliśmy: żaden z naszych pracowników nie wykonywał żądnych operacji z adresem poczty klienta, który zgłosił reklamację - przekonuje Przybylski.

  Więcej o Urbancard na stronie wroclawskiautobus.pl

  Czytaj także

   Komentarze (23)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dane osobowe

   Bartłomiej (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   W przypadku danych osobowych, sprawa jest bardzo trudna, bo co chwilę zdarza się, że dane osobowe wyciekają, a niestety przez to wiele osób ma kłopoty, i to niepotrzebne. http://emediatorlegal.pl/

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kazdy by pewnie wolał obejrzec porno

   :-) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 25

   a tu niespodzianka wyborcza

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nieprawda

   aspo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 20

   Mail "promocyjny" przyszedł też na moje konto niezarejestrowane w systemie urbana. Ktoś sieje antydutkiewiczowską propagandę. Osobiście podejrzewam PO lub PiS o małą ustawkę...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dziwna sprawa

   Norman (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 22

   Dutkiewicz musiałby być debilem, żeby zrobić coś takiego. Wiele rzeczy można mu zarzucić, ale nie to że jest idiotą.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   prowokacja platformy

   Rudolf (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 18

   Wszyscy wiedzą, że w urzędzie pracuje wielu platformersów, którzy kopią dołki pod Dutkiewiczem, a teraz podłożyli mu taką świnię. Wyjdzie to za tydzień, ale wtedy będzie już po wyborach.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie dla Gbura Dutkiewicza!!!

   WROC. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 35 / 23

   Polecam tą stronę

   http://www.dutkiewicz.pl/

   krytykującą Dutkiewicza jak również...rozwiń całość

   Polecam tą stronę

   http://www.dutkiewicz.pl/

   krytykującą Dutkiewicza jak również

   http://www.uprzejmiedonosze.pl/pl/forum/ocen-urzad-urzednika/ocen-urzad-urzednika/zarzad-zasobu-komunalnego-wroclaw-wpuszcza-zlodziejska-grupe/1

   http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35771,8514419,Jakpanidyrektorzlamalamezowikarierepolityczna.html

   oraz urzędnicy Dutkiwicza Dyrektorzy

   http://www.f******/Bawia-sie-zamiast-pracowac,artykuly,53170,1.html

   Prezydent Dutkiewicz nakłania dziennikarza aby powiedział ...że Kozanów jest bezpieczny
   Kilka godzin później zostały przerwane wały

   http://www.youtube.com/watch?v=-6oiVB0jRfE

   Cała sytuacja powodzi na Kozanowie oraz w mieście można przeczytać na stronach radia PRW Wrocław

   http://www.prw.pl/articles/view/364/Wpadka-Wroclawia-w-YouTube-Dutkiewicz-To-absolutna-samowola-

   Podczas Powodzi 2010 Pan Prezydent Dutkiewicz przechadzał się na wałach Kozanoskich ubrany na biało w czarnych okularach przeciw słonecznych ...

   http://patrz.pl/filmy/id/1019416

   Miłej lektury .
   Pozdrawiamzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a niech mnie...

   tolek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 35 / 31

   Same się kur...a wysłały i to przypoadkiem z prośbą o wsparcie rafała......!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Umoczył tyłek!!!!!

   wdew (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 37 / 45

   To są własnie metowy Dutkiewicza-jeszcze bezczelnie grea głupa że wszczyna śledztwo-poziom zerowy tak jak kaczyńskiego-głosujcie na niego to dopiero bedzie jazda......tylkonie bardzo będzie się...rozwiń całość

   To są własnie metowy Dutkiewicza-jeszcze bezczelnie grea głupa że wszczyna śledztwo-poziom zerowy tak jak kaczyńskiego-głosujcie na niego to dopiero bedzie jazda......tylkonie bardzo będzie się czego trzymać!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Plakaty,MPK, Urban Card - wszystko ekipa Dudkiewicza

   prawda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 35 / 38

   Zbieg okoliczności?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   I dlatego mój glos dam dla

   ewa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 44 / 32

   Wrocławianie 2010

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama