Legnica: Debata kandydatów na prezydenta miasta

  Legnica: Debata kandydatów na prezydenta miasta

  Zdjęcie autora materiału

  Gazeta Wrocławska

  Na zdjęciu: Krzysztof Lewandowski, Janusz Mikulicz, Tadeusz Krzakowski i Ewa Szymańska

  Na zdjęciu: Krzysztof Lewandowski, Janusz Mikulicz, Tadeusz Krzakowski i Ewa Szymańska ©Fot. Piotr Krzyżanowski

  Z inicjatywy "Gazety Wrocławskiej" i Radia Wrocław czworo pretendentów do stanowiska prezydenta Legnicy rozmawiało o ważnych dla miasta sprawach. W debacie wyborczej wzięli udział: Ewa Szymańska, Krzysztof Lewandowski, Tadeusz Krzakowski i Janusz Mikulicz
  Na zdjęciu: Krzysztof Lewandowski, Janusz Mikulicz, Tadeusz Krzakowski i Ewa Szymańska

  Na zdjęciu: Krzysztof Lewandowski, Janusz Mikulicz, Tadeusz Krzakowski i Ewa Szymańska ©Fot. Piotr Krzyżanowski

  W jaki sposób powstrzymać młodych, wykształconych ludzi przed emigracją z Legnicy?

  Krzysztof Lewandowski (Ruch Społeczny Legniczan): Musimy stworzyć miejsca pracy przez pobudzenie Legnicy gospodarczo, czyli powrót do przemysłu wytwórczego. Ja innych szans nie widzę.

  Janusz Mikulicz (Platforma Obywatelska): Możemy starać się zapewnić ludziom jak najlepsze warunki mieszkaniowe. Jeżeli brakuje żłobków, przedszkoli, to młodzi chętnie wyjadą do innego miasta, nawet gdyby tu mieli jakąkolwiek pracę.

  Tadeusz Krzakowski (KKW Tadeusza Krzakowskiego): Na pewno musimy chronić istniejące miejsca pracy i tworzyć nowe, np. poprzez uzbrojenie terenów inwestycyjnych. Należy nawiązać i kontynuować współpracę z zakładami funkcjonującymi na terenie Legnicy, by szkoły kształciły absolwentów dla potrzeb rynku pracy.

  Ewa Szymańska (Prawo i Sprawiedliwość): Uważam, że najważniejsze są mieszkania. Jeżeli będą budowane mieszkania, to będzie też praca: firmy budowlane będą przecież musiały zatrudniać pracowników, nie tylko tych od podstawowych prac, ale również specjalistów, inżynierów. Firmy produkujące materiały budowlane również będą zwiększały produkcję. Firmy handlowe podobnie. To zespół naczyń połączonych.

  Rozszerzać czy ograniczać strefy płatnego parkowania? A opłaty utrzymać na dotychczasowym poziomie, podnieść czy obniżyć?

  Janusz Mikulicz: Opłaty za parkingi nie są zbyt wysokie w stosunku do innych miast. Myślę, że należałoby wprowadzić jedną zmianę: przy urzędach czy bankach powinna istnieć możliwość zatrzymania się na 20 minut lub pół godziny za mniejszą opłatę, by ludzie, którzy tylko wejdą do urzędu po jakiś papier i wyjdą, nie płacili pełnej stawki.

  Ewa Szymańska: Uważam, że nie ma potrzeby rozszerzania samej strefy płatnego parkowania. Chyba żeby powstały instytucje, przy których należałoby wyznaczyć parkingi dla obsługi interesantów. Mam uwagi co do obecnego systemu kupowania biletów. Mieszkańcy się skarżą, że są to parkomaty niewydające reszty. Myślę, że tak nie powinno być i przy wymianie parkomatów należałoby to zmienić. Ja sama kilkakrotnie, mając 5 złotych w kieszeni, musiałam zapłacić 5 złotych za pół godziny.

  Krzysztof Lewandowski: My, mieszkańcy Legnicy, jesteśmy ubogim społeczeństwem i jestem przeciwny jakimkolwiek podwyżkom za parkowanie. Uważam ponadto, że pieniądze pozyskiwane z parkomatów powinny mieć cel. Jeśli są płacone przez mieszkańców za parkowanie, to tym celem powinny być przyszłe miejsca parkingowe. Należy je tworzyć właśnie z tego funduszu.

  Tadeusz Krzakowski: Obecnie funkcjonujący system parkomatów sprawdza się. Odnotowaliśmy wzrost wpływów do budżetu miasta i osiągnęliśmy pierwszy zasadniczy cel: zwiększenie rotacji na miejscach parkingowych. Zaparkowanie gdzieś na 10-20 minut daje szansę zaparkowania później w innym miejscu na parkingu płatnym za tę samą opłatę, bo bilet jest tak długo ważny, na ile został wykupiony. Swoboda przemieszczania się jest w związku z tym zapewniona.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bullshits exploded

   voter (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 39 / 30

   no to się nagadali. żal, żal.pl

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama