Urzędnicy: Pacjenci mogą leżeć na szpitalnych korytarzach,...

  Urzędnicy: Pacjenci mogą leżeć na szpitalnych korytarzach, to nic złego

  Marcin Walków

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Pacjenci wrocławskich szpitali leczeni są na korytarzach, bo w salach brakuje miejsc

  Pacjenci wrocławskich szpitali leczeni są na korytarzach, bo w salach brakuje miejsc ©fot. Marcin Walków

  Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia nie widzą niczego złego w tym, że pacjenci nie mieszczą się we wrocławskich szpitalach i leczeni są na korytarzach. Winę za brak łóżek zamiast na siebie, zrzucają na grypę.
  Pacjenci wrocławskich szpitali leczeni są na korytarzach, bo w salach brakuje miejsc

  Pacjenci wrocławskich szpitali leczeni są na korytarzach, bo w salach brakuje miejsc ©fot. Marcin Walków

  Przypomnijmy. Przed tygodniem na alarm uderzył dyrektor szpitala przy ul. Koszarowej we Wrocławiu.- Robimy co możemy. Nie odmawiamy pacjentom przyjęć. Przynosimy z magazynów stare łóżka, dostawiamy je w salach i na korytarzach, ale nie mamy już gdzie ich pomieści. A łóżka w magazynach też już się kończą - rozkładał ręce dyrektor Janusz Jerzak. Radził pacjentom, by szukali miejsc w innych szpitalach. Problem w tym, że gdzie indziej też ich nie było.


  Co na to Narodowy Fundusz Zdrowia, który płaci za leczenie w szpitalach i powinien - przynajmniej teoretycznie - pomyśleć również o komforcie pacjentów? NFZ nie widzi w problemie niczego złego. - Jeżeli lekarz ma do wyboru odesłać pacjenta, lub dostawić łóżko, lepiej niech zdecyduje na to drugie rozwiązanie. Tym bardziej, że jest to sytuacja chwilowa – komentuje Joanna Mierzwińska, rzeczniczka NFZ we Wrocławiu.

  Wygląda na to, że NFZ zupełnie nie wie, co dzieje się we wrocławskich szpitalach. Bo brak łóżek wcale nie jest sytuacją chwilową.
  - Na oddziałach internistycznych zawsze mamy więcej pacjentów niż łóżek. Musimy więc je dostawiać, przez co pacjenci często leżą na korytarzach - mówi Maciej Ziombka, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w szpitalu im. Marciniaka.

  NFZ może jednak w dalszym ciągu bagatelizować problem, bo w leczeniu ludzi na korytarzach niczego złego nie widzi nawet Ministerstwo Zdrowia. - Nie istnieje przepis, który zakazywałby leczenia w szpitalach pacjentów, dla których zabrakło miejsc w pokojach łóżkowych. Pacjenci powinni być natomiast dobrze leczeni niezależnie od warunków lokalowych – uważa Krzysztof Bąk, rzecznik resortu. On również sytuację tłumaczy stanem wyższej konieczności, bo w województwie dolnośląskim od kilku tygodni obserwuje się więcej zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę.

  Ale wbrew temu, co mówią urzędnicy, problemy na oddziałach internistycznych nie zaczęły się w sezonie grypowym. Marzena Kasperska, rzeczniczka 4. wojskowego szpitala klinicznego przyznaje, że w szpitalu z reguły jest pełne obłożenie i nie ma wolnych łóżek na oddziałach internistycznych. Podobnie w SPSK 1 przy ul. Curie-Skłodowskiej. - Łóżek na internie zawsze jest za mało – mówił Sebastian Lorenc, rzecznik szpitala. Nawet dziś przy ul. Koszarowej na oddziałach internistycznych przebywa o 6 pacjentów więcej, niż jest miejsc.

  Winy nie można więc zrzucać wyłącznie na grypę, ale na demografię i organizację systemu. - Na oddziałach internistycznych przebywa ponad 75 procent pacjentów powyżej 60 roku życia, w tym ponad 5 procent powyżej 90 lat – mówi Jarosław Maroszek, dyrektor Departamentu Polityki Zdrowotnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. A będzie ich jeszcze więcej. W kolejnych latach jeden na czterech Dolnoślązaków będzie miał powyżej 65 lat. Problem nie pojawił się wczoraj i nie zniknie jutro. Potrzeba systemowych rozwiązań.

  Małgorzata Stasiewicz, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w Dolnośląskim Centrum Chorób Płuc uważa, że po pierwsze, trzeba stworzyć miejsca opieki długoterminowej. Wtedy pacjenci nie będą wracali na oddziały internistyczne. Po drugie, procedury internistyczne są niedoszacowane. - Szpitale będą zainteresowane tworzeniem dodatkowych łóżek internistycznych, ale by takie miejsca stworzyć, trzeba zapewnić ich finansowanie na właściwym poziomie. Jeśli będzie stworzona baza, jeśli za pacjentami pójdą pieniądze na ich leczenie, to interna będzie się rozwijać – podsumowuje. Jej zdaniem tak się stało w przypadku kardiologii.

  Czytaj dalej na kolejnej stronie
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (21)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zalecenia

   Dr Gaus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   lepiej w kotłowni człowiek się wypoci lub krioterapia w kostnicy i pacjent...od razu wyzdrowieje lub ...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Niech sie urzędnik położy na korytarzu i kozysta z basenu, podcierając

   baba (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   publicznie tyłek, bo odwiedzający chodzą cały czas. Powodzenia urzędnicy, dla was tylko korytarze w szpitalach.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pacjent

   luka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   teraz szpitale są tylko dla braci z ukrainy reszta do kostnicy

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czy ten

   wolwa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Bąk mówi poważnie czy kpi sobie z ludzi w żywe oczy? XXI wiek, podobno Europa, a gość takie dyrdymały wygaduje. Stan wyższej konieczności czyli co - klęska żywiołowa, działania wojenne czy ki...rozwiń całość

   Bąk mówi poważnie czy kpi sobie z ludzi w żywe oczy? XXI wiek, podobno Europa, a gość takie dyrdymały wygaduje. Stan wyższej konieczności czyli co - klęska żywiołowa, działania wojenne czy ki diabeł? Zastanawiam się, czy to jest zwykła głupota czy tez niewyobrażalna bezczelność. Kogo oni tam za nasze pieniądze zatrudniają w tym NFZ? zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   cholerne urzędasy

   ksys (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7

   a może niech sami pracują na korytarzach i na schodach ,a swe drogie gabinety oddadzą bezdomnym.To nie będzie przecież nic złego!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Urzędasów niech położą na korytarzu!

   ZZ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13

   Niech ich na korytarzu myją, basen podają do srania, karmią, zmieniają pościel, odkrywają, a przechodzacy niech potykają sie o worek z sikami na końcu cewnika. A jak to wszystko dzielnie zniosą to...rozwiń całość

   Niech ich na korytarzu myją, basen podają do srania, karmią, zmieniają pościel, odkrywają, a przechodzacy niech potykają sie o worek z sikami na końcu cewnika. A jak to wszystko dzielnie zniosą to pogadamy o tym co jest w tym złego, bo może nic. Może to samo dobro!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...szpitalne korytarze...

   L&R (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8

   A co za idiota polikwidował szpitale na "1 maja" i zredukował "kolejowy" przed postawieniem tego nowego? Czy nie można było zaczekać; przewidzieć; pomyśleć...?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A niechby

   tak sobie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   któryś urzędas poleżał dwa dni na korytarzu, na oczach personelu i tłumów odwiedzających i niech wtedy powie, czy to nic złego. Jak widać punkt widzenia zalezy od punktu leżenia. Z tą grypą to też...rozwiń całość

   któryś urzędas poleżał dwa dni na korytarzu, na oczach personelu i tłumów odwiedzających i niech wtedy powie, czy to nic złego. Jak widać punkt widzenia zalezy od punktu leżenia. Z tą grypą to też bzdury gadają - nie leczy się grypy ale powikłania pogrypowe. Grype należy wyleżeć i to we własnym łóżku a nie na korytarzu szpitalnym, no ale jeżeli z grypą POZ każe czekać tydzień, bo nie ma mocy przerobowych w przychodni, to mamy jasny obraz działania systemuzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   szpitale............

   zly (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 4

   dla Polakow w szpitalach brak miejsc ale przyjac do szpitali banderowcow to szpitale sa gotowe!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   medycyna polska...

   radeberger (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8

   Winę zrzucają na grypę - a od kiedy to grypę się w szpitalu leczy?!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama