Czym zajmuje się KGHM? Wszystkim

  Czym zajmuje się KGHM? Wszystkim

  Piotr Kanikowski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Czym zajmuje się KGHM? Wszystkim

  ©Piotr Krzyżanowski

  Błyskawicznie rozrasta się portfolio Polskiej Miedzi - przybywa branż, w których lubiński holding zapragnął prowadzić działalność.
  Czym zajmuje się KGHM? Wszystkim

  ©Piotr Krzyżanowski

  Właśnie za 120 mln zł KGHM odkupił od Skarbu Państwa akcje spółki Nitroerg z Bierunia. To największy w kraju producent materiałów wybuchowych, stosowanych także w kopalniach miedzi. Zakup krytykują związkowcy.

  - To tylko zaśmieca grupę kapitałową Polskiej Miedzi - uważa Ryszard Zbrzyzny, szef Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego. Przypomina, że kiedy w latach dziewięćdziesiątych restrukturyzowano KGHM, pozbywano się wszystkiego, co jako niezwiązane z główną działalnością firmy stanowiło niepotrzebne obciążenie. Argument zarządu, że produkty Nitroerg będą wykorzystywane przy robotach strzałowych, Zbrzyzny zbywa pytaniem: - Czy człowiek, który chce się napić piwa, powinien kupić cały browar?

  Kilka dni temu KGHM Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych złożyło w Ministerstwie Skarbu Państwa ofertę na zakup kolejnego uzdrowiska. Tym razem chodzi o 92 proc. udziałów w Uzdrowisku Szczawno-Jedlina. W październiku za 138,2 mln zł KGHM TFI kupiło od Skarbu Państwa 90,1 proc. akcji Zespołu Uzdrowisk Kłodzkich. Ponadto firma zgłosiła chęć zakupu Połczyna-Zdroju i rozważa, czy nie warto mieć w grupie także Uzdrowiska Cieplice.

  Dzisiejszy KGHM to nie tylko produkcja miedzi, ale również cały szereg spółek, których działalność w ogóle nie ma związku (lub ma bardzo luźny) z produkcją kopalń i hut. Holding działa na rynku usług telekomunikacyjnych, prowadzi szpital i poradnie zdrowia, produkuje energię elektryczną, dostarcza ciepło do mieszkań na terenie niemal całego zagłębia miedziowego, wozi koleją towary własne i cudze. W Warszawie produkuje srebrne sztućce oraz ceramikę. Zajmuje się też telewizją interaktywną, prowadzi drużynę piłkarską i organizuje mecze. Do tego prowadzi sieć restauracji Oberża.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zarząd powinien trochę uważać

   Niniol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 87 / 80

   Niby dobrze, że różnicuje swoją działalność zwiększając liczbę źródeł potencjalnego dochodu, ale niech to będzie robione z głową. Owszem od razu pojawiają się oskarżenia, że wykupując kolejne firmy...rozwiń całość

   Niby dobrze, że różnicuje swoją działalność zwiększając liczbę źródeł potencjalnego dochodu, ale niech to będzie robione z głową. Owszem od razu pojawiają się oskarżenia, że wykupując kolejne firmy zwiększa się tzw. "sukces prywatyzacyjny" rządu, ale i na tym można dobrze wyjść. Ciekawie zapowiadają się perspektywy powstającej grupy uzdrowiskowej, która w krótkim czasie może zacząć przynosić zyski.
   Ale już zakup Nitroergu jest lekko problematyczny, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę zwiększający się udział emulsyjnych materiałów wybuchowych w robotach górniczych w KGHM (a w Bieruniu ich nie produkują). A samo włączenie Nitroergu w struktury kombinatu może spowodować zwyżkę cen MW.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   związki zawodowe :)

   Rafałłł (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 80 / 68

   typowo socjalistyczny twór,hamujący rozwój przedsiębiorstw.
   podobnie jak kodeks pracy...

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama