Zgorzelec: Remontują drogę krajową nr 94

  Zgorzelec: Remontują drogę krajową nr 94

  Janusz Pawul

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Do końca miesiąca znów będzie gładko, ale znikną szerokie pobocza
  Kierowcy podróżujący w stronę Zgorzelca drogą krajową nr 94 (dawniej 4), jak i ci, którzy opuszczają przygraniczne miasto kierując się w stronę Bolesławca i zrezygnowali z jazdy autostradą A4, muszą się przygotować na utrudnienia w ruchu. Na odcinku od Jędrzychowic do Żarskiej Wsi trwają prace związane z modernizacją nawierzchni DK94 i ruch odbywa się tam w obu kierunkach wahadłowo.

  Roboty realizuje firma Skanska na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. A remont, o ile pozwolą na to warunki atmosferyczne, ma się zakończyć do końca listopada. Polega na sfrezowaniu wierzchniej części nawierzchni drogi i ułożeniu nowej.

  Jak informuje Michał Nowakowski z GDDKiA, w ramach tego zadania zmieni się także oznakowanie poziome drogi - zlikwidowane zostaną tzw. szerokie pobocza. Jak wyjaśnia Nowakowski, to dla poprawy bezpieczeństwa kierowców. - Bardzo często utwardzone i szerokie pobocza są traktowane przez kierowców jako dodatkowy pas ruchu. Prowokują do szybkiej jazdy i niebezpiecznego wyprzedzania, a tym samym wymuszania na pozostałych uczestnikach ruchu zjazdu do krawędzi jezdni. Pobocza są więc traktowane przez kierowców jako pasy ruchu powolnego, niezależnie od rodzaju linii krawędziowej (ciągła, przerywana) oddzielającej je od jezdni. Takie zachowanie jest równoznaczne ze złamaniem przepisów ruchu drogowego, ale przede wszystkim prowadzi do zwiększonego ryzyka wystąpienia zderzeń czołowych - wyjaśnia Michał Nowakowski.

  Dlatego właśnie na remontowanym odcinku szerokie pobocza zamienione zostaną na rozwiązanie 2+1, tzn. przy zachowanej szerokości jezdni wyznaczone zostaną dwa pasy ruchu w jednym kierunku i jeden pas w przeciwnym. Taka organizacja ruchu zastosowana będzie zamiennie zarówno w stronę Zgorzelca jaki i Bolesławca.

  Prowadzone właśnie prace remontowe mają kosztować 1,5 mln zł.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama