18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezdech senny - lekarze z Wrocławia mają nowy sposób leczenia (ZOBACZ)

Karolina Szypuła
Jest nieco większy od pudełka zapałek i kontroluje ruchy klatki piersiowej. Dzięki niemu łatwiej można zwalczyć bezdech senny. Wrocławscy lekarze ze szpitala wojskowego przy ul. Weigla opracowali specjalny stymulator, dzięki któremu pacjenci cierpiący na bezdech mogą normalnie funkcjonować.

Problem bezdechu dotyczy około miliona Polaków. Nocne zaburzenia w oddychaniu mogą mieć groźne konsekwencje dla zdrowia, a nawet prowadzić do śmierci. Szczególnie niebezpieczne są dla osób, które mają problemy z sercem. Na groźny dla życia bezdech senny cierpią głównie mężczyźni w średnim wieku. Objawia się on przerwami w oddychaniu (które są dłuższe niż 10 sekund) i zaburzeniami oddychania (gdy występują częściej niż pięć razy na godzinę snu). Bezdech prowadzi do zmniejszenia wysycenia krwi tlenem, co z kolei może doprowadzić m.in. do niedotlenienia organów wewnętrznych np. serca, nerek czy wątroby.

Na czym polegają zaburzenia oddychania podczas snu i jak je rozpoznać? – Osoba cierpiąca na bezdech w trakcie snu po prostu przestaje na moment oddychać. Czasem zdarza się to sporadycznie, niestety zazwyczaj problem bezdechu narasta – wyjaśnia prof. Piotr Ponikowski, kierownik Kliniki Kardiologii Ośrodka Chorób Serca. Przerwy te trwają zazwyczaj kilkanaście sekund.

Jak do tej pory leczono problem bezdechu?
W zależności od stopnia zaawansowania choroby stosuje się zmianę stylu życia (pod kontrolą lekarzy dietetyków), aparaty wewnątrzustne wysuwające żuchwę do przodu (pozwala to na swobodne oddychanie podczas snu), leczenie laryngologiczne (udrażnianie układu oddechowego) czy specjalne aparaty CPAP (protezy powietrzne) utrzymujące drożność dróg oddechowych. Urządzenia te wytwarzają dodatnie ciśnienie powietrza (działają jak sprężarka) i podają je do dróg oddechowych przez specjalną maskę zakładaną na nos (jest to bardzo niekomfortowe i niewygodne).

Stymulator wrocławskich lekarzy przełomem
Wrocławscy kardiolodzy ze szpitala wojskowego we Wrocławiu, jako jedyni w Polsce i nieliczni na świecie, wszczepiają chorym stymulatory, które nie dopuszczają do bezdechów. Lekarze ze szpitala wojskowego wszczepiają cierpiącym na bezdech senny specjalne stymulatory nerwu przeponowego o nazwie REMEDE. Od 2010 roku przeprowadzono 15 zabiegów wszczepienia stymulatora. – Plany na ten rok są optymistyczne. Do końca roku chcemy przeprowadzić kolejnych 15 zabiegów – opowiada dr Dariusz Jagielski, który wykonuje takie zabiegi.

Bezdech senny - jak działa stymulator
Jak działa takie urządzenie? Stymulator wszczepiany jest zazwyczaj po prawej stronie klatki piersiowej osoby cierpiącej na bezdech senny. Za pomocą elektrody czuciowej stymulator potrafi zidentyfikować moment, gdy ruchy klatki piersiowej są intensywniejsze, czyli mówiąc prościej, gdy pacjent oddycha znacznie szybciej niż normalnie. Wówczas stymulator wysyła impuls do elektrody, znajdującej się w sąsiedztwie nerwu przeponowego. W efekcie dochodzi do przerwania cyklu przyspieszania oddechów, co w konsekwencji uniemożliwia bezdech. 

Urządzenie działa jedynie w nocy, kiedy chory śpi, i wyłącznie gdy znajduje się w pozycji leżącej. 

Czytaj dalej: Czy urządzenie pomaga i gdzie zapisać się na wizytę związaną z bezdechem
73-letniemu Krzysztofowi Jaworskiemu stymulator wszczepiono w grudniu 2013 roku. Teraz czuje się świetnie. – Poprawiło to komfort mojego życia – zapewnia wrocławianin. Osoba, która ma wszczepiony taki stymulator może w pełni korzystać z życia. Chodzić na basen, uprawiać sport czy latać samolotem.

– Mąż śpi spokojniej, w ciągu dnia nie jest zmęczony. Stymulator włącza się między godz. 23 a 5 rano – opowiada Krystyna Jaworska, żona pana Krzysztofa. Jedyny minus jest taki, że urządzenie działa na baterie. Kiedy się wyczerpią potrzebny będzie kolejny zabieg, który pozwoli na ich wymianę.

Urządzenie nie jest dostępne w normalnej sprzedaży. To innowacyjny projekt, którego wszczepianie prowadzi się tylko w wybranych miejscach na świecie, w tym we Wrocławiu, w 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym przy ul. Weigla. Pacjentów do zabiegu kwalifikują sami lekarze, którzy porównując stan zdrowia zainteresowanych, wybierają tych najbardziej potrzebujących. – Projekt w czasie którego powstały stymulatory finansowany jest przez inwestorów ze Stanów Zjednoczonych – wyjaśnia prof. Piotr Ponikowski. Zabieg w tym momencie jest darmowy.

Osoby które podejrzewają u siebie bezdech senny, mogą zarejestrować się na wizytę u specjalisty. Rejestracja odbywa się od godz. 11 do 18 pod numerami telefonu: 71 76 60 513 lub 71 76 60 633.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Bezdech senny - lekarze z Wrocławia mają nowy sposób leczenia (ZOBACZ) - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska