Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamiast basenu przy Stadionie Olimpijskim będą mieszkania? Konserwator kręci nosem

Marcin Torz
fot. Patryk Młynek
Deweloper Dolnośląskie Inwestycje SA chce kupić od Akademii Wychowania Fizycznego opuszczony basen na terenie Stadionu Olimpijskiego we Wrocławiu. Firma wygrała już przetarg. Nieoficjalnie mówi się, że na stadionie zamierza wybudować mieszkania. Czy będzie mogła to zrobić, zależy teraz od magistratu. Miasto ma bowiem prawo pierwokupu tej bardzo atrakcyjnej działki. Dotąd jednak nie zasygnalizowało, czy zamierza z niego skorzystać. Konserwator zabytków mówi tymczasem: wolałabym w tym miejscu basen lub lodowisko.

Do przetargu zgłosiła się tylko jedna firma Dolnośląskie Inwestycje. To ten sam deweloper, który buduje mikroapartamenty w dawnym domu asystenta obok mostu Szczytnickiego. Bardzo możliwe, że podobny budynek chciałby postawić na terenie stadionu.
Firma na razie nie chce tego komentować. Jej prezes Dariusz Wilczewski informuje jedynie: "W chwili obecnej trwają procedury zakupu działki po basenie AWF-u związane z wypełnieniem warunków wygranego przetargu. O planach jej zagospodarowania będziemy informować w momencie gdy Spółka stanie się właścicielem działki".

Przetarg na sprzedaż dawnych basenów już się zakończył, ale teraz zgodę na zakup musi wydać Ministerstwo Skarbu. W każdej chwili do gry może wejść też miasto. - Jeśli prezydent Wrocławia uzna, że chce kupić działkę, ma prawo pierwokupu - mówi Zdzisław Paliga, kanclerz Akademii Wychowania Fizycznego. - Wystarczy, że wyłoży wylicytowaną kwotę, czyli nieco ponad 3 miliony złotych.

Wrocławski magistrat nie zasygnalizował dotąd, czy zamierza z prawa do pierwokupu skorzystać. W magistracie podkreślają, że w tym momencie nie można mówić jeszcze o deklaracjach. Ponieważ formalniee urzędnicy nie otrzymali jeszcze aktu notarialnego, więc nie wiedzą np. czy działka nie jest zadłużona. - Każdą możliwość pierwokupu analizujemy. Tę będziemy analizować w szczególności - mówi Magdalena Okulowska, rzeczniczka urzędu.

Jeśli miasto nie wyrazi zainteresowania, teren trafi do Dolnośląskich Inwestycji. Mimo, że firma nie chce zdradzić swoich planów, to wielu możliwości i tak nie ma. Bo miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jasno określa, że w tym miejscu można budować np. baseny i inne obiekty sportowe, oraz "miejsce czasowego zamieszkania". Czyli na przykład akademik, ale też mikroapartamenty jeśli dowiedzione zostanie, że mieszka się w nich czasowo.

Wiadomo też, że budynki nie mogą być wysokie: można stawiać jedynie trzypiętrowe obiekty. A projekt musi być zaakceptowany przez konserwatora zabytków, bo Stadion Olimpijski i jego okolica jest wpisana do rejestru zabytków.

- Gdy sprawa do mnie trafi, bardzo dokładnie sprawdzę plan zagospodarowania. Moim zdaniem, najlepiej, gdyby tam powstał basen lub lodowisko, bo takie obiekty działały tam dawniej. Plan zezwala na taką inwestycję - mówi Katarzyna Hawrylak - Brzezowska, miejski konserwator zabytków.

Zdzisław Paliga zdradza też, że w przyszłości pod młotek mogą trafić kolejne fragmenty terenów Stadionu Olimpijskiego. Chodzi o sąsiadującą ze starym basenem działkę, która dochodzi do Kanału Żeglugowego. - Jednak żadnych szczegółów jeszcze nie możemy podać - dodaje Paliga.

Przed World Games 2017 przebudowana ma być też główna arena Stadionu Olimpijskiego. Tak zmieni się Stadion Olimpijski - kliknij i zobacz

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska