Człowiek czy statystyka

  Człowiek czy statystyka

  Katarzyna Kaczorowska, redaktor

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  To wielkie szczęście urodzić zdrowe dziecko. Jeszcze większe, jeśli nie choruje, wyrasta na silnego człowieka i ze służbą zdrowia styka się okazjonalnie, ot przy okazji przeziębienia.
  W Polsce dobry obywatel to zdrowy obywatel. Nie obciąża budżetu, nie generuje kosztów, nie domaga się troski i życzliwego traktowania. Po prostu żyje, nie zawraca innym głowy i na swoje szczęście nie wchodzi w chore tryby systemu opieki zdrowotnej. Gorzej, jeśli w te tryby się dostanie. Bo wtedy przyjdzie mu się zmierzyć z rzeczywistością, której nie pojmuje i w której człowiek staje się jedynie pozycją w budżecie.

  Ministerstwo Zdrowia skreśliło właśnie z listy leków refundowanych synagis, szczepionkę uodparniająca na infekcje dróg oddechowych podawaną dzieciom przedwcześnie urodzonym. Neonatolodzy, którzy udowadniają, że medycyna potrafi czynić cuda, rwą włosy z głowy. Dla wcześniaków bowiem niepodanie tej szczepionki może oznaczać śmiertelne zagrożenie życia. To zagrożenie ma konkretny wymiar finansowy - synagis kosztuje 15 tysięcy złotych.

  Dla rodzica zdrowie i życie jego dziecka nie ma ceny. Dla urzędnika sprawa nie jest już oczywista. Julka, Maciuś czy Ania zamieniają się w pozycje w budżecie. Ile czasu w nim będą? To - na szczęście - nie zależy już tylko od urzędnika.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama