Menu Region

Wrocław: Legutko odpowie przed sądem za "smarkaczy"

Wrocław: Legutko odpowie przed sądem za "smarkaczy"

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Gazeta Wrocławska

Artur Drożdżak

12Komentarzy Prześlij Drukuj
Wrocław: Legutko odpowie przed sądem za "smarkaczy"

(© Dariusz Gdesz)

- W tej sprawie immunitet nie chroni eurodeputowanego Ryszarda Legutki - uznał we wtorek sąd. I z tego powodu nie uwzględnił wniosku polityka, by oddalić skierowany przeciwko niemu pozew o naruszenie dóbr osobistych.
Cywilny proces w tej sprawie rozpoczął się przed Sądem Okręgowym w Krakowie Byłego ministra edukacji narodowej pozwali do sądu Zuzanna Niemier i Tomasz Chabinka z XIV Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu.

W 2009 r. jako uczniowie klasy maturalnej, na ręce dyrektora złożyli petycję z prośbą o usunięcie symboli religijnych ze szkoły. Powołali się na orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który przyznał, że umieszczenie takich symboli religijnych jest naruszeniem wolności sumienia.

Opinię na temat decyzji maturzystów wyraził publicznie eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości z okręgu wrocławskiego, pochodzący z Krakowa prof.
Ryszard Legutko. W wywiadzie dla mediów nazwał tych uczniów rozpuszczonymi smarkaczami, a ich działania typową szczeniacką zadymą.

Symbole pozostały. Jak tłumaczył dyrektor XIV LO, polskie przepisy pozwalają na ich umieszczanie w szkołach. Maturzyści nie kwestionowali decyzji dyrektora, ale poczuli się urażeni słowami byłego szefa MEN i złożyli pozew przeciwko prof. Legutce. - Moi klienci domagają się 5 tys. zł na cel społeczny oraz przeprosin w dwóch gazetach za naruszenia ich dóbr osobistych w postaci dobrego imienia oraz godności osobistej poprzez publiczne określenie ich mianem "smarkacz" oraz "szczeniak" - mówi mec. Anna Niżankowska-Horodecka.

Prof. Legutko domagał się odrzucenia pozwu, ponieważ, jego zdaniem, chroni go immunitet europosła. Powołał się na załącznik do traktatu o Unii Europejskiej w sprawie przywilejów i immunitetów UE. - I tego immunitetu nie może się zrzec, on chroni go niezależnie od woli i chęci mojego klienta - przekonuje pełnomocnik profesora radca Jan Halberda, ponawiając wniosek o oddalenie sprawy.

Sąd był odmiennego zdania. - Pozwanemu nie przysługuje immunitet, bo sporna wypowiedź nie była wygłoszona w związku z pełnieniem przez niego mandatu eurodeputowanego, np. podczas głosowania w Parlamencie Europejskim - podkreślał sędzia Andrzej Żelazowski. Zauważył, że Legutko został poproszony o ocenę zachowania powodów, jako były minister edukacji narodowej i wykładowca. Pełnomocnik prof. Legutki zapowiedział, że prawdopodobnie złoży zażalenie na decyzję krakowskiego sądu.
7

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Szkoła to miejsce nauki

+3 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Borys (gość)  •

A krzyż to symbol wiary, Wiary nie można się nauczyć.
Wiarę trzeba poczuć. Najlepiej wraz z oddechem proboszcza na karku.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Juz coraz głupszy ten naród !

+5 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Samanes (gość)  •

Zboki i gówniarze dyktuja warunki !

odpowiedzi (0)

skomentuj

Do Ola

+5 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Olo (gość)  •

Cytat:
Masz coś z przeglądarką, problem nie leży po stronie Gazety tylko po Twojej :)


Poniższe niby też jest kwestią mojej przeglądarki?

"(...) Symbole pozostały. Jak tłumaczył dyrektor XIV LO, polskie przepisy pozwalają na ich umieszczanie w szkołach. Maturzyści nie kwestionowali decyzji dyrektora, ale poczuli się urażeni słowami byłego szefa MEN i złożyli pozew przeciwko prof. Legutce. - Moi klienci domagają się 5 tys. zł na cel społeczny oraz przeprosin w dwóch gazetach za naruszenia ich dóbr osobistych w postaci dobrego imienia oraz godności osobistej poprzez publiczne określenie ich mianem "smarkacz" oraz "szczeniak"- mówi mec. Anna Niżankowska-Horodecka. (...)"

Pozdrawiam.

odpowiedzi (0)

skomentuj

to bardzo delikatne okręślenie

+4 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

nera (gość)  •

na takich dewiantów, ale matoły tak mają, nawet gacie na łeb założą aby tylko zaistnieć medialnie.
To zwierzęta są na lepszym poziomie

odpowiedzi (0)

skomentuj

Chamskie gówniarze

+2 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

sęp (gość)  •

Gówniarze na takie słowo zasługują.Naprawdę sądy nie maja czym sie zajmowac.Jeżeli cham nie jest slowem obrażliwym to tym bardzej,,smarkacz''.

odpowiedzi (0)

skomentuj

w

+6 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

w (gość)  •

no wyglada na to ze wlasnie nie radza sobie typowo ludzie ktorzy to prowadza, zamiast " ciagle jest ", zdania niezgrabnie poskladane, czesto sa ortografy, a bledy interpunkcyjne praktycznie w kazdym zdaniu.

na maksa brakuje rzetelnej gazety lokalnej na dobrym poziomie.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Niechlujstwo - Off Topic

+3 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Olo (gość)  •

Ilekroć czytam teksty na stronie domowej Gazety Wrocławskiej to krew mnie jasna zalewa.
W czym rzecz? Otóż tekst przeważnie jest źle poskładany... Dziwne "entery", myślniki sygnalizujące rozdzielenie wyrazu i przeniesienie jego części do następnego wiersza w środku linii; zamiast znaków cudzysłowu - informatyczny bełkot związany z użyciem błędnej strony kodowej. Miareczka się przebrała, w momencie, kiedy na głównej stronie, w tzw. headline, znowu można zobaczyć znajomy ".
Prowadzenie strony internetowej poważnej lokalnej gazety, do którego miana Państwo aspirują, wymaga czegoś więcej aniżeli prostego kopiuj-wklej.

Pozdrawiam,
czytelnik.

odpowiedzi (0)

skomentuj