Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak zmieni się Dolny Śląsk. Nowy marszałek planuje inwestycje [LISTA]

Marcin Torz
Nowy marszałek Dolnego Śląska i prezydent Wrocławia w porozumiewawczym uścisku
Nowy marszałek Dolnego Śląska i prezydent Wrocławia w porozumiewawczym uścisku fot. Tomasz Hołod
Nowa koalicja w województwie - Platforma Obywatelska, Obywatelski Dolny Śląsk, Sojusz Lewicy Demokratycznej i Polskie Stronnictwo Ludowe - przygotowały listę inwestycji, które mają zostać zrealizowane w latach 2014 - 2022.

W ramach porozumienia koalicyjnego, ma zostać wybudowanych kilka obwodnic - Wałbrzycha, Świdnicy, Bolesławca, Dzierżoniowa oraz aglomeracji wrocławskiej (połączenie Oławy z Oleśnicą).

Wybudowany też zostanie most nad Odrą w Głogowie. Zaplanowano modernizację kilku dróg, w tym trasy Strzelin - Wrocław i dojazdów do Czarnej Góry.

Ustalono też, że zostanie wykonany projekt połączenia kolejowego, które ma dotrzeć do wrocławskiego lotniska. Przygotowane zostaną też dokumenty techniczne przebudowy linii łączącej Wrocław, Wałbrzych, Jelenią Górę i Zgorzelec.

Bardzo interesujący jest też ostatni punkt porozumienia. Z niego wynika, że województwo wycofa z sadu pozew przeciwko gminie Wrocław, w którym domagano się zwrotu 50 milionów złotych, które Rafał Dutkiewicz miał przekazać na budowę wschodniej obwodnicy Wrocławia. W ramach porozumienia w przyszłości miasto ma przekazać pieniądze województwu na realizację jednego z ostatnich odcinków WOW, który ma powstać za kilka lat.

Jeden z punktów nie jest pewny. Chodzi o pomysł pod roboczym tytułem "Jedna inwestycja w każdej gminie". Nie wiadomo, czy względy formalne pozwolą na to, aby ze środków unijnych oddać z góry określoną kwotę na różne prace (punkt 6). Odpowiedzieć na to ma Ministerstwo Infrastruktury, które zostało poproszone o zajęcie stanowiska.

PEŁNA UMOWA KOALICYJNA NA NASTĘPNEJ STRONIE:

1. W zakresie dróg Krajowych :

1.1 Budowę południowego odcinka S3
1.2 Zaprojektowanie całości oraz budowę przynajmniej części odcinka drogi S5 Wrocław – Kłodzko – Granica Państwa. (część realizacyjna przynajmniej do Łagiewnik wraz z łącznikiem do DK 35)
1.3 Budowę mostu oraz obejścia Głogowa w ciągu DK12
1.4 Budowę Łączników S3 z Wałbrzychem oraz Jelenią Górą wraz z obejściem miasta.
1.5 Budowę obwodnicy Wałbrzycha,
1.6 Budowę obwodnicy Świdnicy (W ciągu DW 382 i DK35)
1.7 Modernizację DK 15 wraz z obejściem Trzebnicy i Milicza

2. W zakresie dróg wojewódzkich realizację:

2.1 obwodnicy Bolesławca wraz w ciągu DW 297 oraz DW363
2.2 aglomeracji wrocławskiej na odcinku wschodnim w okolicy Oleśnicy – wraz z połączeniem z Oławą
2.3 Obwodnica Złotoryi,
2.4 Obwodnicę Dzierżoniowa,
2.5 Zaliczenie wybudowanej przez Samorząd Lubina obwodnicy miasta do kategorii dróg wojewódzkich.
2.6 Modernizację DW395 na odcinku Strzelin - Wrocław wraz z obejściem Borka Strzelińskiego.
2.7 Poprawę dostępności drogowej ośrodka narciarskiego Czarna Góra.
2.8 Dokończenie obwodnicy Bielawy w ciągu DW 384.

3. W zakresie budowy i modernizacji linii kolejowych:

3.1 opracowanie dokumentacji technicznej doprowadzenie do przebudowy linii kolejowej łączącej Wrocław, Wałbrzych, Jelenią Górę i Zgorzelec, zawierających nowe odcinki torów, umożliwiające włączenie w tę relację Świdnicy i znaczące skrócenie czasu przejazdów.
3.2 opracowanie dokumentacji technicznej doprowadzenie do budowy linii kolejowej łączącej Głogów, Polkowice i Lubin wykorzystującej istniejącą infrastrukturę
3.3 opracowanie dokumentacji technicznej oraz studiów wykonalności oraz podjęcie starań o budowę linii kolejowej komunikującej lotnisko Wrocław Strachowice z liniami kolejowymi 274 i E30
3.4 Powrót do przejmowania na majątek województwa i uruchamiania części dolnośląskich linii kolejowych w szczególności aglomeracyjnych komunikujących większe miasta i atrakcje turystyczne

4. W zakresie organizacji wojewódzkiego transportu zbiorowego;

4.1 budowę systemu który służyć będzie całodziennemu cyklicznemu bezpośredniemu skomunikowaniu ze stolicą województwa, wszystkich ośrodków powiatowych oraz skomunikowaniu między sobą sąsiadujących ośrodków powiatowych a także skomunikowaniu ich ze stolicami subregionów do których należą, z prędkością podróży porównywalną z podróżą samochodem, zapewniając 75 % populacji województwa dostęp do stacji DTP w miejscu swojego zamieszkania. Ponadto system transportu publicznego zapewni cykliczny dojazd do wszystkich głównych miejscowości i obszarów turystycznych regionu.
4.2 Budowę kolejowych systemów aglomeracyjnych we Wrocławskim Obszarze Metropolitalnym oraz w obszarze LGOM i aglomeracji sudeckiej
4.3 Zakup innowacyjnego, lekkiego taboru szynowego

5. W zakresie podziału środków UE stworzenie systemowej gwarancji wszystkim JST, których nie obejmują obszary ZIT, skorzystania ze środków UE poprzez odpowiednie zapisy Regionalnego Programu Operacyjnego dla Dolnego Śląska na lata 2014-2020 tak, aby każda JST województwa dolnośląskiego, nieobjęta ZIT-em, mogła zrealizować projekt rozwojowy z RPO. Na ten cel wydzielona zostanie kwota 300 mln euro. W szczególności wydzielona część środków zostanie skierowana na inwestycje w gminach wiejskich.

6. Instytucja Zarządzająca dążyć będzie aby nie mniej niż …..% środków EFRR w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego zostało przeznaczonych na realizację projektów na terenach, które nie będą objęte zintegrowanym podejściem terytorialnym (nie będą wspierane poprzez instrumenty: Zintegrowane Inwestycje Terytorialne, Kontrakt Dolnośląski oraz Zrównoważony Rozwój Miast). Do wskazanego procentu alokacji nie będą wliczane środki przeznaczone na projekty pozakonkursowe oraz projekty o charakterze regionalnym lub ponadlokalnym.
7. Stworzenie lub przekształcenia jednej z istniejących agencji rozwojowych podległych SWD w ośrodek kontraktujący i finansujący prace nad kluczowymi dla rozwoju regionu innowacjami technologicznymi oraz stworzenie budżetu finansującego realizację takich projektów.

8. Stworzenie funduszu oraz prowadzenie aktywnej polityki społecznej wspierającej rozwój demograficzny między innymi: stworzenie regionalnej Karty dużej rodziny, finansowanie infrastruktury społecznej, prowadzenie aktywnej polityki imigracyjnej w oparciu o Kartę Polaka, promocję dzietności etc.

9. W zakresie polityki zdrowotnej wsparcie dla rozwoju turystyki uzdrowiskowej w ramach inteligentnej specjalizacji Województwa Dolnośląskiego ośrodka badawczego balneologii oraz modernizację Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego.

10. W zakresie subregionalnych projektów rozwojowych SWD wspierać będzie w szczególności przedsięwzięcia wykorzystujące unikalne walory i dziedzictwo województwa – w szczególności Dolina Baryczy /Stawy Milickie, Dolnośląskie warownie fryderycjańskie, Dolina pałaców zamków i ogrodów, Szlak Cysterski, dolnośląskie dziedzictwo przemysłowe, Uzdrowiska, Parki Narodowe oraz miejscowości posiadające unikalny kulturowy potencjał ( np. Henryków, Lubomierz)

11. W zakresie powiązań ponadregionalnych sieciowych SWD prowadził będzie aktywną działalność na rzecz powiązania Dolnego Śląska z Warszawa oraz Pragą stałym, szybkim połączeniem kolejowym z wykorzystaniem dla budowy niezbędnej infrastruktury narzędzi finansowych UE „Connecting Europe”.

12. Podpisane zostanie porozumienie o udzieleniu dotacji finansowej Województwu Dolnośląskiemu przez miasto Wrocław. Dotacja ta obejmie finansowanie budowy drogi wojewódzkiej Bielany – Łany – Długołęka na odcinku przebiegającym przez miasto Wrocław.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Tak zmieni się Dolny Śląsk. Nowy marszałek planuje inwestycje [LISTA] - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska