Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dlaczego istnieje ul. Drobnera? Przecież Bolesław Drobner był komunistą!

Marcin Torz
Ulica Drobnera we Wrocławiu
Ulica Drobnera we Wrocławiu fot. google street view
- Dlaczego istnieje ulica Drobnera w naszym mieście? Przecież Bolesław Drobner był komunistą, nie żadnym bohaterem. Czy władze miasta nie myślą o zmianie nazwy ulicy? - pyta Dawid Kozłowski, nasz Czytelnik.

Prawdą jest, jak pisze Dawid Kozłowski, że Bolesław Drobner był komunistą. - Jednakże trudno go postawić w jednym szeregu z różnymi komunistycznymi zbrodniarzami - mówi Jerzy Skoczylas, szef komisji kultury przy radzie miejskiej, która odpowiada za nazewnictwo wrocławskich ulic.

Drobner był pierwszy prezydentem polskiego Wrocławia. Interesujące, że swój urząd piastował dłużej, gdy w mieście trwały jeszcze walki, niż po wyzwoleniu. Prezydentem został bowiem 14 marca 1945 roku, gdy Festung Breslau (Twierdza Wrocław) broniła się jeszcze przed Armią Czerwoną. A urzędowanie (pracował w kamienicy przy ul. Poniatowskiego) zakończył w czerwcu, czyli raptem miesiąc po zdobyciu miasta przez krasnoarmijców.

Drobner był na pewno osobą kontrowersyjną. We Wrocławiu chciał np. doprowadzić do wycofania pieniędzy, jako środka płatniczego. Marzył, aby obowiązywała wymienność towarów. Jednak komunistycznym zwierzchnikom taka wizja się nie spodobała i był to jeden z powodów jego odwołania.

Jerzy Skoczylas mówi, że dotąd nie wpłynął żaden oficjalny wniosek o zmianę nazwy ulicy. - Jeśli państwa Czytelnik chce, to oczywiście może takie pismo przygotować. Wtedy się sprawą zajmiemy - mówi Skoczylas. - Jak na razie jednak traktujemy taką propozycję jedynie w kategoriach oburzenia jednego z mieszkańców.

Skoczylas dodaje jednak, że nie ma większych szans na zmianę nazwy. - Choćby z tego powodu, że przy ul. Drobnera mieszka mnóstwo osób, które musiałyby wymieniać wszystkie ważne dokumenty.

Przypomnijmy, że po zmianach ustrojowych w 1989 roku, zmieniono wielu patronów ulic, którzy nie mieli - delikatnie mówiąc - krystalicznie czystej historii. Oprawca radzieckiej bezpieki, Feliks Dzierżyński, stracił swój plac (teraz pl. Dominikański), a generał Karol Świerczewski (wojskowy, który m.in. stał za akcją Wisła, czy też odmawiał prawa łaski żołnierzom Armii Krajowej, którzy byli skazani na śmierć) zniknął z tabliczek dzisiejszej ulicy Piłsudskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dlaczego istnieje ul. Drobnera? Przecież Bolesław Drobner był komunistą! - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska