Dlaczego istnieje ul. Drobnera? Przecież Bolesław Drobner...

  Dlaczego istnieje ul. Drobnera? Przecież Bolesław Drobner był komunistą!

  Marcin Torz

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Ulica Drobnera we Wrocławiu

  Ulica Drobnera we Wrocławiu ©fot. google street view

  - Dlaczego istnieje ulica Drobnera w naszym mieście? Przecież Bolesław Drobner był komunistą, nie żadnym bohaterem. Czy władze miasta nie myślą o zmianie nazwy ulicy? - pyta Dawid Kozłowski, nasz Czytelnik.
  Ulica Drobnera we Wrocławiu

  Ulica Drobnera we Wrocławiu ©fot. google street view

  Prawdą jest, jak pisze Dawid Kozłowski, że Bolesław Drobner był komunistą. - Jednakże trudno go postawić w jednym szeregu z różnymi komunistycznymi zbrodniarzami - mówi Jerzy Skoczylas, szef komisji kultury przy radzie miejskiej, która odpowiada za nazewnictwo wrocławskich ulic.

  Drobner był pierwszy prezydentem polskiego Wrocławia. Interesujące, że swój urząd piastował dłużej, gdy w mieście trwały jeszcze walki, niż po wyzwoleniu.
  Prezydentem został bowiem 14 marca 1945 roku, gdy Festung Breslau (Twierdza Wrocław) broniła się jeszcze przed Armią Czerwoną. A urzędowanie (pracował w kamienicy przy ul. Poniatowskiego) zakończył w czerwcu, czyli raptem miesiąc po zdobyciu miasta przez krasnoarmijców.

  Drobner był na pewno osobą kontrowersyjną. We Wrocławiu chciał np. doprowadzić do wycofania pieniędzy, jako środka płatniczego. Marzył, aby obowiązywała wymienność towarów. Jednak komunistycznym zwierzchnikom taka wizja się nie spodobała i był to jeden z powodów jego odwołania.

  Jerzy Skoczylas mówi, że dotąd nie wpłynął żaden oficjalny wniosek o zmianę nazwy ulicy. - Jeśli państwa Czytelnik chce, to oczywiście może takie pismo przygotować. Wtedy się sprawą zajmiemy - mówi Skoczylas. - Jak na razie jednak traktujemy taką propozycję jedynie w kategoriach oburzenia jednego z mieszkańców.

  Skoczylas dodaje jednak, że nie ma większych szans na zmianę nazwy. - Choćby z tego powodu, że przy ul. Drobnera mieszka mnóstwo osób, które musiałyby wymieniać wszystkie ważne dokumenty.

  Przypomnijmy, że po zmianach ustrojowych w 1989 roku, zmieniono wielu patronów ulic, którzy nie mieli - delikatnie mówiąc - krystalicznie czystej historii. Oprawca radzieckiej bezpieki, Feliks Dzierżyński, stracił swój plac (teraz pl. Dominikański), a generał Karol Świerczewski (wojskowy, który m.in. stał za akcją Wisła, czy też odmawiał prawa łaski żołnierzom Armii Krajowej, którzy byli skazani na śmierć) zniknął z tabliczek dzisiejszej ulicy Piłsudskiego.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz we Wrocławiu najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w pobliżu katedry?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z Wrocławiem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Czytaj także

   Komentarze (53)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   prawda jest jedna

   zed (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   Drobner był czerwonym pająkiem a ulica zostanie zmieniona

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Drobner nie był komunistą

   Stefan Drobner (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 4

   Jak ktoś już wcześniej napisał, był socjalistą. Oczywiście gimbusy nie wyobrażają sobie, że był świat przed windowsem i cokolwiek innego przed 1989 niż komusza komuna, ubecja i ocet na półkach....rozwiń całość

   Jak ktoś już wcześniej napisał, był socjalistą. Oczywiście gimbusy nie wyobrażają sobie, że był świat przed windowsem i cokolwiek innego przed 1989 niż komusza komuna, ubecja i ocet na półkach. Przed przyjazdem do wrocławia był kierownikiem Resortu Pracy, Opieki Społecznej i Zdrowia PKWN. Ponieważ wiedział, że jednym z elementarnych wskaźników cywilizacyjnych jest śmiertelność okołoporodowa, zabiegał o powstanie w każdej wsi izby porodowej - podstawowej placówki medycznej. Wbrew niektórym publikacjom, nie używał pseudonimu "Doktor" - był doktorem chemii.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   evil

   zło (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 11

   Kto popiera ulice Drobnera albo był ubowcem albo jego krewnymi byli czerwone sługusy Moskwy To do was zdrajcy Polski nie będzie ulicy Drobnera !!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nieodpowiedzialni

   adrian (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 9

   Ten co chce zmienic nazwe ulicy Drobnera,to jakis oszolom.Jak mu sie nie podoba to niech omija ta ulice i tez tamtedy nie jezdzi,a jezeli tam mieszka to ma pecha.Biedny czlowiek!!!!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ty lewaku

   pl (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   Adrian ty lewaku zalecam lewatywę to dobrze robi na głowę .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   O tym jak Skoczylas uczył historii

   61 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 6

   Jak wiadomo wszystkim, Świerczewski nie żył od miesiąca kiedy zaczęła się akcja Wisła. Była spowodowana przede wszystkim przeniesieniem resztek sił UPA z Ukrainy, gdzie NKWD robiło swoje porządki....rozwiń całość

   Jak wiadomo wszystkim, Świerczewski nie żył od miesiąca kiedy zaczęła się akcja Wisła. Była spowodowana przede wszystkim przeniesieniem resztek sił UPA z Ukrainy, gdzie NKWD robiło swoje porządki. Podczas tej akcji ucierpiało wielu ludzi nie angażujących się w opór przeciwko władzom.
   Równie idiotyczne jest nazwanie Dzierżyńskiego oprawcą radzieckiej bezpieki - twórcą i pierwszym z pracowników Czeka i tyle. Dlatego ciemniacy szukają tematów z historii, bo się nie odszczeknie ani prztyczka nie da. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   skandal

   polak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 14

   POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH powinniśmy zmienić . To byli narodowościowi -komuniści

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nazwisko mówi wszystko

   Pełtew (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 6

   Jak się ma takie nazwisko, to salon nakazuje czcić, choćby był głupcem i mitomanem. Pozdrawiam Wrocławian.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Drobner nie był komunistą

   Maciek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 10

   Drobner nie był żadnym komunistą!!!!!!
   Należał do PPS i właśnie z tego powodu jego "kariera" we Wrocławiu tak szybko się . Komunistą był jego następca, pierwszy prezydent Wrocławia A. Wachniewski...rozwiń całość

   Drobner nie był żadnym komunistą!!!!!!
   Należał do PPS i właśnie z tego powodu jego "kariera" we Wrocławiu tak szybko się . Komunistą był jego następca, pierwszy prezydent Wrocławia A. Wachniewski z PPR.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Drobner

   Lord Z (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Maciek sześć wykrzykników świadczy o psychozie Osoby używające więcej niż trzech wykrzykników lub pytajników to osoby z zaburzeniami własnej osobowości.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Drobner nie był pierwszym prezydentem

   Maciek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

   Pierwszym prezydentem Wrocławia był A. Wachniewski. Drobner był pełnomocnikiem Rządu RP na miasto Wrocław!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   następny "prawdziwy" polak

   MoistVonLipwig (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 19

   Na Kuźnikach rada parafialna parę lat temu chciała zmienić nazwę ulicy Majakowskiego na Boboli. Uciekali ze spotkania, kiedy ludzie zaczęli ich pytać, które z nich zapłaci za wymianę dokumentów,...rozwiń całość

   Na Kuźnikach rada parafialna parę lat temu chciała zmienić nazwę ulicy Majakowskiego na Boboli. Uciekali ze spotkania, kiedy ludzie zaczęli ich pytać, które z nich zapłaci za wymianę dokumentów, opłaty za aneksy umów w bankach, koncesje, wizy i czas mieszkańców. Autorów takich głupich pomysłów trzeba wychłostać i psami poszczuć, bo kretyni mają w d... innych ludzi i nic ich nie nauczy, że większość ma gdzieś to jak nazywa się ulica na której mieszkają.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zasługi

   Kuźniczanin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 4

   Myślę, ze nie zasługujecie na taką nazwę ulicy. Miejcie komunistę- Majakowskiego. To będzie zgodne z waszą mentalnością.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama