Legnickie lotnisko kontra park technologiczny Letia

  Legnickie lotnisko kontra park technologiczny Letia

  Piotr Kanikowski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Huta ma 150-metrowy komin. Budowle, które planuje Letia, będą znacznie niższe

  Huta ma 150-metrowy komin. Budowle, które planuje Letia, będą znacznie niższe ©Piotr Krzyżanowski

  Legnicki Park Technologiczny KGHM Letia ma przy hucie działki, na których mogłyby powstać nowe miejsca pracy. Ale ponieważ teren znajduje się w strefie oddziaływania poradzieckiego lotniska, budynki nie mogą wznosić się wyżej niż 168 metrów nad poziomem morza. Szkopuł w tym, że część działek leży 165-170 m n.p.m.
  Huta ma 150-metrowy komin. Budowle, które planuje Letia, będą znacznie niższe

  Huta ma 150-metrowy komin. Budowle, które planuje Letia, będą znacznie niższe ©Piotr Krzyżanowski

  Aby możliwa była ich zabudowa zgodnie z planami Letii, przewidującymi powstanie obiektów do 25 m wysokości, potrzebne są uzgodnienia z Urzędem Lotnictwa Cywilnego. Trwają w tej sprawie negocjacje. W rozmowach uczestniczy też Urząd Miasta w Legnicy, przygotowujący miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla terenów parku technologicznego.

  Wszystkim byłoby łatwiej bez lotniska, ale - jak zapewnia Ryszard Białek, wiceprezydent Legnicy - jego likwidacja nie wchodzi w grę. Obiekt figuruje w Krajowym Rejestrze Lotnisk Cywilnych, co rodzi ograniczenia, m.in. dotyczące wysokości budowli w jego otoczeniu.

  Wszyscy kandydaci na prezydenta Legnicy opowiadają się za utrzymaniem obecnego stanu. Jeśli w przyszłości pojawi się inwestor zainteresowany np. uruchomieniem w Legnicy portu lotniczego, będzie mógł to uczynić.

  Na razie na legnickim lotnisku prawie nic się nie dzieje. Do końca 2011 roku obowiązuje zakaz prowadzenia operacji lotniczych. Sporadycznie korzystają z niego tylko motolotniarze. Zaś miłośnicy szybkiej jazdy po kryjomu urządzają na pasie startowym wyścigi samochodowe lub testują silniki motocykli. Tydzień temu podczas debaty wyborczej w Legnicy prezydent Tadeusz Krzakowski przekazał swojemu kontrkandydatowi, posłowi Januszowi Mikulowiczowi (PO), pismo opisujące problemy Letii związane z sąsiedztwem lotniska.
  - Do wykorzystania w salonach poselskich - zasugerował Krzakowski.

  Letia buduje
  KGHM Letia już buduje, ale nie przy hucie. W sercu starej Legnicy, w miejscu dawnego szpitala chirurgicznego, według imponującego projektu architektonicznego powstaje nowoczesny biurowiec Letia Business Centre. Będzie to zespół czterokondygnacyjnych gmachów ze ścianami ze szkła. Ma pomieścić m.in. biura, sale konferencyjne, laboratoria, akademicki inkubator przedsiębiorczości, kilka pokoi gościnnych i ekskluzywną restaurację. Planowane oddanie LBC do użytku to kwiecień 2012 roku.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama