Z ARCHIWUM. Donald Tusk: Obwodnica Wrocławia za darmo

  Z ARCHIWUM. Donald Tusk: Obwodnica Wrocławia za darmo

  Marcin Rybak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Z ARCHIWUM. Donald Tusk: Obwodnica Wrocławia za darmo
  1/6
  przejdź do galerii

  ©Paweł Relikowski

  Autostradowa obwodnica Wrocławia będzie drogą bezpłatną - zapowiedział przebywający w naszym mieście premier Donald Tusk. Nie potrafił jednak odpowiedzieć dziennikarzom, kiedy dokładnie pojawi się zapowiadane od dawna rozporządzenie rady ministrów w tej sprawie.
  Autostradowa obwodnica Wrocławia będzie bezpłatna - zapewnił 15 listopada we Wrocławiu premier Donald Tusk. Nie podał jednak żadnych konkretów. Przede wszystkim, kiedy wejdzie w życie rozporządzenie regulujące tę kwestię i jakie będą jego szczegółowe zapisy.

  Rzecznik ministra infrastruktury Mikołaj Karpiński zapewnił wczoraj "Gazetę Wrocławską", że stosowny projekt - przygotowywany w resorcie - będzie gotowy do końca roku.

  Sprawa opłat za autostradowe obwodnice wielkich miast wywołuje emocje od dawna. W myśl obowiązujących dziś przepisów wszyscy - w tym mieszkańcy Wrocławia - musieliby płacić za przejazd taką obwodnicą.


  Przed dwoma laty przesłaliśmy premierowi Donaldowi Tuskowi specjalną petycję w sprawie obwodnicy miasta (z Magnic pod Kobierzycami do Długo-łęki). Podpisało ją 50 znanych Dolnoślązaków: politycy, naukowcy, lekarze, ludzie kultury i przedsiębiorcy. Wczoraj we Wrocławiu Donald Tusk oświadczył, że bezpłatne mają być te fragmenty autostrad, które zmniejszają liczbę aut, a co za tym idzie korki w centrach miast.

  - Jesteśmy otwarci na argumenty tych lokalnych społeczności, dla których autostrada jest autentyczną obwodnicą - mówił wczoraj Donald Tusk. Dodał też, że trwają w rządzie prace nad listą takich właśnie dróg.

  - Odcinki obwodnic, które dotyczą m.in. takich miast jak Wrocław, nie będą płatne - zadeklarował jednoznacznie premier, dociskany przez dziennikarzy podczas spotkania na wrocławskiej AOW. Szef rządu wyjaśnił też, że inaczej niż obwodnice traktowane będą fragmenty autostrad przebiegające obok miast. Te będą jednak płatne.

  Rzecznik resortu infrastruktury uzupełnia, że bezpłatne obwodnice dotyczyć będą wyłącznie motocykli i samochodów osobowych do 3,5 tony. Dla ciężarówek przygotowywany jest system elektronicznego poboru opłat.

  - Na całym świecie ciężarówki płacą za przejazd autostradami - mówi rzecznik Mikołaj Karpiński. - To jest standard. Kierowcy wielkich aut na pewno nie będą wjeżdżać do centrum, bo - nawet płatnym odcinkiem obwodnicy - bardziej opłaca im się jechać. Jest po prostu szybciej.

  Pierwszy raz już w czerwcu przedstawiciele rządu ogłaszali, że obwodnice dla aut osobowych będą bezpłatne. Wtedy jednak miało to być załatwione nowelizacją Ustawy o drogach. Minister Infrastruktury przesłał nawet do rządu projekt nowelizacji ustawy. Ostatecznie jednak rząd - choć zgodził się na bezpłatne obwodnice - uznał, że nowa ustawa nie jest potrzebna. Nakazał resortowi przygotować rozporządzenie.

  45 dni pozostało do otwarcia pierwszego odcinka obwodnicy Wrocławia

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama