Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Odwiedź za darmo Muzeum Narodowe

Małgorzata Matuszewska
Janusz Wójtowicz
Historia meblarstwa, oprowadzanie po wystawie "Śląskie meble XVIII w.", porady na temat konserwacji drewna i sposobów radzenia sobie z kornikami, kołatkami i innymi drewnojadami to niektóre z atrakcji soboty - dnia otwartego w Muzeum Narodowym.

Sobota w Muzeum Narodowym przy pl. Powstańców Warszawy 5 będzie przebiegać pod hasłem "Meblowy zawrót głowy". Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny.

O godz. 11 "Krótką historię mebli od biedermeieru do nowoczesnego designu" przedstawi Iwona Gołaj (w sali 116 na pierwszym piętrze). W samo południe Sławomir Ortyl odsłoni "Kulisy dzieł sztuki, czyli sensacje z życia polskich artystów" (w tej samej sali). O godz. 13 planowane jest oprowadzanie po wystawie "Śląskie meble XVIII wieku" - zwiedzających oprowadzi kuratorka Małgorzata Korżel-Kraśna (ekspozycja mieści się w sali nr 200 na drugim piętrze).

Również o godz. 13 planowane są zajęcia dla dzieci. Grzegorz Wojturski pokaże najmłodszym "Tajemnice dawnych mebli" (zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku 6--12 lat, zbiórka przy szatni, obowiązuje rezerwacja, tel. 71-372--51-48, w godz. 9-15).
O godz. 14 planowana jest gratka dla "złotych rączek". Porad z zakresu domowych metod konserwacji drewna udzielą: Mariusz Wierchowski i Marcin Sokolnicki (w patio na parterze). O godz. 15 zacznie się spotkanie z konserwatorką dzieł sztuki Agatą Warszewską--Kołodziej, poświęcone walce z kornikami, kołatkami i innymi drewnojadami (w patio na parterze).

Wystawę "Śląskie meble XVIII wieku" można zwiedzać do 24 sierpnia. Są na niej prezentowane: sekretery, sekretarzyk, komoda, stolik do gry w karty i szafka na broń - razem trzydzieści zabytków. Najcenniejszym z pokazywanych eksponatów jest szafa wrocławska powstała około 1760-1770 roku, szczytowe osiągnięcie meblarstwa śląskiego. Szafę robili czeladnicy stolarscy we Wrocławiu od 1735 roku. W Europie zachowało się około 30 takich szaf, a wrocławskie Muzeum Narodowe ma w swoich zbiorach aż 10.

- To sprzęty tak świetnie wykonane pod względem technicznym, że po ponad 250 latach można je rozebrać na części, złożyć i wszystkie elementy pasują idealnie, jak w szwajcarskim zegarku - wyjaśnia Małgorzata Korżel-Kraśna, kuratorka wystawy.
Warto wybrać się w sobotę do Muzeum Narodowego, zobaczyć wystawę i posłuchać profesjonalnych opowieści o meblach.
Muzeum Narodowe mieści się przy pl. Powstańców Warszawy 5, w piątek jest czynne w godz. 10-16, w sobotę i niedzielę do godz. 17.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska