Henryk Mikołaj Górecki: Wielki kompozytor i humanista

  Henryk Mikołaj Górecki: Wielki kompozytor i humanista

  Teresa Semik

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Henryk Mikołaj Górecki rozpoczął regularną edukację muzyczną dopiero w wieku 19 lat

  Henryk Mikołaj Górecki rozpoczął regularną edukację muzyczną dopiero w wieku 19 lat ©fot. Marzena Bugała

  Wielki kompozytor i humanista, człowiek o żelaznych zasadach etycznych i silnej osobowości. Jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów zmarł w piątek (12 listopada) po ciężkiej chorobie w katowickim szpitalu. Miał niespełna 77 lat.
  Henryk Mikołaj Górecki rozpoczął regularną edukację muzyczną dopiero w wieku 19 lat

  Henryk Mikołaj Górecki rozpoczął regularną edukację muzyczną dopiero w wieku 19 lat ©fot. Marzena Bugała

  Autor słynnej III Symfonii pieśni żałosnych, która rozeszła się na świecie w milionowym nakładzie, tak wiele lat temu powiedział o byciu artystą:
  - Nim umrę, chciałbym się dowiedzieć, co to jest muzyka.

  Nigdy jednak nie odpowiedział na to pytanie. Był niezwykle oszczędny w słowach. Gdy w 1992 roku w brytyjskich mediach głośno było o nim po pierwszych sukcesach napisanej w latach 70. III Symfonii, nie pokazywał euforii. Pytaliśmy go wówczas, czy nie ma żalu, że to Brytyjczycy odkryli dla świata polskiego kompozytora. Odpowiedział szorstko pytaniem: - Ale dlaczego dopiero teraz?

  Henryk Mikołaj Górecki uchodził za człowieka zamkniętego, ale nie dotyczyło to znajomych.
  - Był osobą znaną ze spontanicznej reakcji, gromkiego śmiechu i swoistej rubaszności - mówi Tadeusz Kijonka, literat.

  Jego uczeń, kompozytor Eugeniusz Knapik, dodaje, że był wręcz gawędziarzem i rozmowy z nim nigdy nie miały końca.

  Górecki był szczery w wyrażaniu opinii. Muzycy Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskie-go Radia w Katowicach, z którą współpracował wielokrotnie, pamiętają, że potrafił wybuchnąć, gdy coś mu się nie spodobało podczas próby. Po koncertach milczał w swoim stylu.

  - Czasem chcieliśmy od niego wyciągnąć, co sądzi o wykonaniu, ale nie chciał mówić. Trudno ubierał w słowa to, co przeżywał - mówi Antoni Wit, obecnie dyrektor Filharmonii Narodowej.
  Henryk Mikołaj Górecki regularną edukację muzyczną rozpoczął w wieku 19 lat, a więc późno.

  Jednak jeszcze w czasie studiów kompozytorskich w katowickiej Akademii Muzycznej zadebiutował na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień". Krytyka uznała go za jednego z najbardziej bezkompromisowych i awangardowych twórców. Został zauważony przez kardynała Karola Wojtyłę, który zamówił u niego utwór dla uczczenia 900. rocznicy śmierci krakowskiego biskupa Stanisława. Prawykonanie "Beatus vir" odbyło się 9 czerwca 1979 r. w Krakowie, podczas pierwszej pielgrzymki papieża Polaka do kraju.

  Nie upajał się sukcesami. Miał kilkanaście honorowych doktoratów uczelni krajowych i zagranicznych. Jest honorowym obywatelem Katowic, gdzie mieszkał, Rybnika, gdzie się urodził, i Bielska-Białej - gdzie patronował Festiwalowi Kompozytorów Polskich. Miesiąc temu otrzymał najwyższe polskie odznaczenie - Order Orła Białego.

  Zawsze pamiętał o śląskich korzeniach, choć z ogromną miłością patrzył też w stronę Tatr. Podhalański Ząb stał się jego kolejnym ulubionym miejscem. Odszedł tak cicho, jak żył i pracował.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jeden z największych

   pizzicato (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 17

   kompozytorów polskich naszych czasów. To straszne jak mało miejsca poświeciły mu polskie gazety i portale internetowe. Górecki to był skarb, którego zazdrościli nam od Krymu po Amerykę. Podajcie...rozwiń całość

   kompozytorów polskich naszych czasów. To straszne jak mało miejsca poświeciły mu polskie gazety i portale internetowe. Górecki to był skarb, którego zazdrościli nam od Krymu po Amerykę. Podajcie choć jednego polskiego artystę, który sprzedał milion płyt?! Bardziej znany za granicą niż w kraju ojczystym, to bardzo smutne. Cześć Jego pamięci!zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama