Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jelenia Góra: Apartamenty dla profesorów

Mariusz Junik
- Chcielibyśmy kończyć pełne studia na miejscu - mówią studenci Kolegium Karkonoskiego
- Chcielibyśmy kończyć pełne studia na miejscu - mówią studenci Kolegium Karkonoskiego Marcin Oliva Soto
Kolegium Karkonoskie ma pomysł na ściągnięcie kadry: jeśli wykładowca przeniesie się do Jeleniej Góry, dostanie apartament z widokiem na góry.

Kolegium Karkonoskie chce dołączyć do uczelnianej elity Dolnego Śląska. Planuje uruchomić kierunek studiów, na którym będzie można uzyskać tytuł magistra. Będzie to fizjoterapia lub pedagogika.

- Obecnie na uczelni można zrobić jedynie licencjat. Chcemy umożliwić studentom ukończenie pełnych studiów - zapowiada Grażyna Malczuk, kanclerz Kolegium Karkonoskiego.Aby to zrobić, uczelnia musi spełnić jeden warunek: w jej kadrze naukowej winno się znajdować co najmniej sześciu profesorów lub doktorów habilitowanych oraz dwunastu doktorów. Dla wszystkich jeleniogórska uczelnia musi być podstawowym miejscem pracy.

W Kolegium Karkonoskim wymyślili więc sposób na przyciągnięcie kadry. Uczelnia wybuduje dla nich apartamenty i mieszkania o wysokim standardzie. Powstaną w nieużytkowanym dziś dużym budynku na terenie kampusu akademickiego przy ul. Grunwaldzkiej. Planuje się adaptację do 50 lokali na dwóch piętrach. Na dwóch pozostałych piętrach zorganizowany zostanie akademik o podwyższonym standardzie. W czasie wakacji całość funkcjonowałaby jako średniej klasy hotel. Na adaptację potrzeba jednak ok. 9 mln zł. Część pieniędzy uczelnia planuje pozyskać z Unii Europejskiej.

- To dobry pomysł, aby przyciągnąć do miasta kadrę naukową. Z pewnością niejeden profesor zechce choć na pewien czas wyprowadzić się z dużego miasta - powiedział nam anonimowo jeden z profesorów Uniwersytetu Wrocławskiego. Tym bardziej, że z okien przyszłego hotelu dla kadry roztacza się widok na Karkonosze. Wykładowcy będą mogli korzystać do woli z obiektów Kolegium, które właśnie powstają: hali sportowej i basenu z możliwością fizykoterapii.

Podobny sposób na przyciągnięcie kadry zastosował już wcześniej Uniwersytet Zielonogórski (jeszcze jako Wyższa Szkoła Pedagogiczna), który dla kadry profesorskiej również wybudował apartamenty. Dziś uczelnia ma 10 wydziałów, na których można uzyskać tytuł magistra.

- Chcemy umożliwić zdobycie tytułu magistra również u nas, aby studenci nie musieli wyjeżdżać z Jeleniej Góry do innych miast - tłumaczy kanclerz Kolegium. Obecnie, po uzyskaniu tytułu licencjata, studenci uciekają z Jeleniej Góry do Zielonej Góry lub Wrocławia i tam kontynuują naukę.

- Na kolegium zdobyłam licencjat z fizjoterapii i musiałam wyjechać do Wrocławia, aby tam ukończyć studia magisterskie - powiedziała nam Jowita Kuczyńska z Jeleniej Góry. W stolicy Karkonoszy tytuł magistra można zdobyć jedynie na Wydziale Gospodarki Regionalnej i Turystyki Uniwersytetu Ekonomicznego. Na filii wrocławskiej uczelni zatrudnionych jest 10 profesorów, 7 doktorów habilitowanych i 64 doktorów.
Pierwszy kierunek magisterski w Kolegium może zostać uruchomiony w 2012 roku.

Legnica może
W ubiegłym tygodniu Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Legnicy dostała uprawnienia do prowadzenia studiów magisterskich. Będzie to mogła robić na kierunku pedagogika. To drugi kierunek legnickiej PWSZ, na którym można zdobyć tytuł magistra. W tym roku mury uczelni opuścili pierwsi absolwenci zarządzania i inżynierii produkcji. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Wałbrzychu, podobnie jak Kolegium Karkonoskie, nie może nadawać tytułu magistra. Prowadzi studia licencjackie i inżynierskie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska