Okrągły stół 25 lat później. Z okazji rocznicy, możesz...

  Okrągły stół 25 lat później. Z okazji rocznicy, możesz zwiedzić Pałac Prezydencki (FOTO, FILM)

  X-news, red.

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Obrady Okrągłego Stołu, które rozpoczęły się 6 lutego 1989 r., zapoczątkowały upadek komunizmu i przemiany polityczne w Polsce. Negocjacje trwały do 5 kwietnia 1989 r. Uczestniczyli w nich przedstawiciele władz PRL, opozycji solidarnościowej oraz Kościoła. Negocjowano możliwe do przyjęcia przez obie strony zasady demokratyzacji ustroju społecznego oraz naprawy systemu gospodarczego w Polsce.

  Okrągły stół powstał w 20 dni

  Sam mebel to dzieło stolarzy z Zakładów Wytwórczych Mebli Artystycznych w Henrykowie. Przystąpili do pracy już jesienią 1988 roku i pracując w ekspresowym tempie ukończyli stół w dwadzieścia dni. Jednak wówczas z powodu decyzji premiera Rakowskiego o likwidacji Stoczni Gdańskiej, do rozmów władzy z opozycją nie doszło. Stół trafił na kilka tygodni do magazynu. Wyjęto go z niego w lutym 1989 r.
  Ostatnio udostępniono go zwiedzającym w 20. rocznicę zakończenia obrad, w 2004 roku.  Okrągły stół - informacje dla zwiedzających
  Z okazji 25. rocznicy obrad Okrągłego Stołu wszyscy chętni będą mogli zwiedzić Pałac Prezydencki. Będzie można zobaczyć oryginalny okrągły stół, wnętrza, w których trwały rozmowy oraz okolicznościową wystawę.

  Okrągły stół - godziny zwiedzania: Pałac Prezydencki będzie dostępny od godz. 15.00 do 20.00. Wejście będzie możliwe przez Biuro Przepustek, od strony pomnika Mickiewicza. Należy wziąć ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem. Do Pałacu nie będzie można wnieść niebezpiecznych przedmiotów, a także plecaków, dużych toreb, walizek.

  Podczas zwiedzania będzie można robić pamiątkowe zdjęcia.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama