Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dlaczego gaz raz jest niebieski, raz pomarańczowy?

Marcin Hołubowicz
fot. Polskapresse
Nasz Czytelnik, Wiktor Wójtowicz, pyta: Dlaczego kolor palonego gazu raz jest niebieski, innym razem pomarańczowy?

Odpowiedzi poszukał reporter Marcin Hołubowicz:

Jeżeli gaz ziemny spalany jest prawidłowo, to płomień powinien mieć barwę jasnoniebieską. Zdarza się jednak, że pojawia się barwa żółta lub pomarańczowa.

W Polsce rozprowadzane są dwa rodzaje gazu ziemnego: gaz ziemny wysokometanowy – E i gaz ziemny zaazotowany - Ls i Lw. Zarówno jeden, jak i drugi ma taką samą barwę w trakcie spalania. Gdy zauważymy barwę inną niż jasnoniebieska, najpierw powinniśmy się przyjrzeć naszej kuchence gazowej.

- Gaz jest badany na różnych etapach przesyłania - mówi Piotr Wojtasik z Polskiej Spółki Gazownictwa Oddział we Wrocławiu – Siecią płynie do danego klienta jeden rodzaj gazu. W trakcie spalania powinien mieć on barwę jasnoniebieską. W przypadku, gdy zaobserwujemy inną barwę np. pomarańczową może to świadczyć o niepełnym procesie spalania.

O co chodzi? Problem z prawidłowym spalaniem gazu może się pojawić w przypadku, gdy dojdzie do zabrudzenia palnika. Płoną wówczas np. opiłki, które dają specyficzną barwę. - Z kuchenką gazową, jak z każdym innym urządzeniem technicznym, trzeba się obchodzić prawidłowo. Ważna jest regularna konserwacja i czyszczenie poszczególnych elementów – radzi Piotr Wojtasik.

Kolejną przyczyną zmieniającej się barwy gazu mogą być zabrudzenia u spodu garnka czy patelni, które w zetknięciu z płomieniem ulegają procesowi spalania.

Tak więc - po pierwsze, należy zwrócić uwagę, czy wokół palnika nie pojawiły się jakieś zabrudzenia. Po drugie, trzeba się przyjrzeć, czy tzw. kołpak jest dobrze zamontowany i stabilny. Dodatkową kwestią mogą być dysze palnika, które mogą się wykrzywić. Dlatego ważne jest wyregulowanie składu mieszanki gaz-powietrze. Płomień innego koloru oznacza niepełne spalanie gazu a nie złą jakość gazu. Gdy spalaniu ulegają np. drobinki sadzy, rośnie temperatura i zmienia się kolor. Co ważne oznacza to również zwiększenie zużycia gazu, a po dłuższym czasie nieco większe rachunki.

Gdy mamy wątpliwości co do jakości gazu dostarczanego przez daną firmę gazową, możemy poprosić dostawcę o ekspertyzę. Trzeba się jednak liczyć z tym, że w przypadku, gdy jakość gazu okaże się prawidłowa, będziemy musieli ponieść koszty takiego badania.

Jeżeli nie jesteśmy sobie w stanie sami poradzić z naszą kuchenką, zawsze możemy wezwać fachowców, którzy zajmą się jej naprawą. Pamiętajmy jednak, że za ich usługę trzeba zapłacić. Poniżej przykładowe firmy we Wrocławiu, które zajmują się naprawą lub podłączaniem kuchenek gazowych:

AGD Firma Janusz Mysakowski
tel. kom. 502 556 007
ul. Orzeszkowej 80 /3

AS Serwis Urządzeń Gazowych Zbigniew Wilk

Wschowska 11
606-352-219

AGD Serwis
tel. kom. 662 634 225

ALFASOLAR
Radosna 32
tel: 534 867 077

EB GAZ Naprawa Urządzeń Gazowych Kawka Sebastian Konto Basic

Sienkiewicza 116/3
Tel. kom.: 608-051-099

Serwis AGD
888 750 960

Usługi Monterskie Elektryczno Gazowe AGD
tel. kom. 731-505-136

Zakład Usługowy Wikmar

tel. kom. 509 457 690

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska