Wrocław: Sobotnie testy ITS-u. Sygnalizacja działała inaczej...

  Wrocław: Sobotnie testy ITS-u. Sygnalizacja działała inaczej niż zwykle

  Przemysław Wronecki, JEW

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wrocław: Sobotnie testy ITS-u. Sygnalizacja działała inaczej niż zwykle
  1/6
  przejdź do galerii

  ©Przemyslaw Wronecki / Gazeta Wroclawska

  Kierowcy - nie jeździjcie dziś "na pamięć" po Wrocławiu! Pasażerowie komunikacji miejskiej - nie sugerujcie się rozkładem pokazywanym na elektronicznych tablicach na przystankach! Wrocławianie muszą się dziś uzbroić w cierpliwość, bo figle może nam płatać Inteligentny System Transportu. ITS przechodzi dzisiaj testy i trwają prace kontrolne systemu - ostrzega centrum zarządzania kryzysowego!
  Od godziny 9 trwają prace kontrolne systemu ITS we Wrocławiu. Jak informuje magistrat, w związku z tym, sygnalizacja na skrzyżowaniach działa inaczej niż zwykle. Cykle świetlne nie dostosowują się automatycznie do sytuacji na skrzyżowaniu. Czyli system został pozbawiony na sobotę swojej "inteligencji". Przez cały dzień cykl świetlny ma taką samą długość dla danego kierunku jazdy, niezależnie od tego czy są korki, czy nie.


  Ale prace przy ITS-ie oznaczają także inne zmiany. Żadnej treści nie wyświetlają tablice umieszczone nad głównymi ulicami miasta. Od grudnia zeszłego roku informowały one kierowców o szacunkowym czasie przejazdu z miejsca na miejsce, uwzględniając korki w mieście.

  Natomiast pasażerowie komunikacji miejskiej, powinni wziąć pod uwagę zmianę w działaniu elektronicznych tablic na przystankach. Dziś pokazują one wyłącznie "suchy" rozkład jazdy. Nie jest uwzględnione ewentualne opóźnienie tramwaju czy autobusu. System nie informuje, że pojazd jest już na peronie - jak dotychczas.

  Czytaj także

   Komentarze (55)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   No nie!

   Tomek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Fatalnie

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Marnotrawstwo pieniędzy podatników

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Od uruchomienia AOW do wprowadzenia ITS o wiele lepiej i płynniej jeżdziło się po Wrocławiu. Potem system "inteligentny" wszystko zepsuł. Szczególnie dało się odczuć prowokowanie korków przez...rozwiń całość

   Od uruchomienia AOW do wprowadzenia ITS o wiele lepiej i płynniej jeżdziło się po Wrocławiu. Potem system "inteligentny" wszystko zepsuł. Szczególnie dało się odczuć prowokowanie korków przez skracanie czasu skręcania w lewo na skrzyżowaniach, kiedy przepuszczał tylko 2-3 samochody, a szybko ustawiała się kolejka nadjeżdżających. Uważam, lepszym regulatorem ruchu w dawnym sztywnym ustawieniu świateł była znajomość trasy przez kierowców, którzy spokojnie dostosowywali tempo do znanych interwałów na skrzyżowaniach. Przy włączonym ITS nie wiadomo jak jechać bo tak był ustawiony by stawać na każdym kolejnym skrzyżowaniu - czerwona fala. Taka jazda wywołuje niestety silny stres u kierowców, a stężanie spalin - smogu-szczególnie dislowskich rosło geometrycznie bo oszczędny naród jeżdzi starymi klekotami. Reasumując - stary system był bardzo dobrze dopracowany.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jeźdź (nie: *jeździj)

   leniuch102 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Dlaczego użyta przez autora forma rozkaźnika jest błędna? Podstawą form trybu rozkazującego jest – jak podają gramatyki (Szober 1962) – temat czasu teraźniejszego; dla czasownika zakończonego w 1...rozwiń całość

   Dlaczego użyta przez autora forma rozkaźnika jest błędna? Podstawą form trybu rozkazującego jest – jak podają gramatyki (Szober 1962) – temat czasu teraźniejszego; dla czasownika zakończonego w 1 os. l.p. tego czasu na -ę (jak jeżdżę) będzie to temat 2 os. l.p. jeździsz: jeźdź- (por. też np. jedziesz: jedź-, pędzisz: pędź-, cwałujesz: cwałuj-). Widzimy, że wyodrębniony temat pokrywa się z 2 os. l.p. rozkaźnika, że tworząc tę formę, nie dodajemy żadnej specjalnej cząstki (można by powiedzieć, że w roli wykładnika morfologicznej kategorii trybu rozkazującego występuje morfem zerowy). I tak jest w większości wypadków. Istnieje jednak grupa czasowników, u których w wyniku zastosowania omówionej procedury dochodzi do zbiegu na końcu tematu dwóch lub więcej spółgłosek trudnych do wymówienia, np. ciągniesz: ciągń-, kradniesz: kradń-, mokniesz: mokń-, albo ich tematy wcale nie zawierają samogłoski, np. trzesz: trz-, dmiesz: dm'- i właśnie te wyrazy otrzymują w rozkaźniku zakończenie -ij/-yj: ciągnij, kradnij, moknij, trzyj, dmij. Temat naszego czasownika jeźdź- również do łatwych artykulacyjnie nie należy i to być może zadecydowało o tym, że mówiący odczuwał potrzebę rozwinięcia tej formy, uznając prawidłową jeźdź za dziwną (wahania się zdarzają, niekiedy dopuszcza się formy oboczne, jak dla czasownika spojrzeć – spójrz i spojrzyj). Mogła tu także zadziałać pozorna analogia do form w rodzaju: cwałuj, podróżuj, czytaj (z jot na końcu). Jednak te formy utworzone są zgodnie z obowiązującymi regułami: cwałujesz, podróżujesz, stąd cwałuj, podróżuj; czytają, stąd czytaj (dla czasowników zakończonych w 1 os. l.p. cz. teraźniejszego na -m podstawą utworzenia form trybu rozkazującego jest 3 os. l.m., więc mamy temat czytaj- i 2 os. l.p. rozkaźnika równą temu tematowi). Tak czy inaczej, słowniki poprawnościowe, np. NSPP, jednoznacznie rozstrzygają, że jedyną poprawną formą jest w danym wypadku jeźdź (nie: *jeździj).
   Szkoda, że autor prezentowanego publicznie tekstu nie sprawdził wątpliwej formy, że popularyzując kulturę jazdy, popularyzuje zarazem błędy językowe.

   Beata Milewska

   Cytowana literatura:
   NSPP – Nowy słownik poprawnej polszczyzny, 1999, red. A. Markowski, Warszawa.
   Szober S., 1962, Gramatyka języka polskiego, wyd. 12., oprac. W. Doroszewski, Warszawa.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jak wylaczyli

   wroc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Jak wylaczyli to w koncu wzytk owrocilo do normy. Nie ma korkow ani nieprawdziwych informacji na tablicach. Tylko go juz nie wlaczajcie wiecej


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   no raczej

   w (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   korków nie ma bo to weekend, kiedy w wekeend widziałeś Wroc korki!!?? chyba przy okazji jakiejś imprezy

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   lepszy tytuł

   humbik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   "Wrocław: Sobotnie testy ITS-u. Sygnalizacja działała - inaczej niż zwykle"

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kris

   system nie dziala i korkow nie ma :) w koncu pozytywna informacja w sprawia ITS-u (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   System nie dziala i korkow nie ma :) w koncu pozytywna informacja w sprawie ITS-u

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Matko jedyna, co teraz?

   Patyczak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   System nie będzie informował o pojeździe na peronie. Toż bez tej funkcji ani rusz!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jak zwykle gówno prawda jeśli chodzi o to coś its. itd...

   erwin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Po 20 cykle skrócone

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Miejmy nadzieję że "inteligencja" mu nie wróci

   Wrocławianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7

   bo może być gorzej niż jest. Dobrze że napisaliście ją w cudzysłowach.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mieszkam na elitarnych Swojczycach

   Swojczanin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   kiedy miasto poprowadzi do nas tramwaj?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie spodziewałbym się, chyba że Akcja Park Szczytnicki...

   Wrocławianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   wymrze śmiercią naturalną, albo przeprowadzi się w końcu na Biskupin i poczuje jak to jest mieszkać tutaj i nie mieć połączenia z miastem.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama