Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Błonnik witalny - nowy sposób na odchudzanie. Czy skuteczny?

Agata Wojciechowska
Błonnik witalny pomoże schudnąć?
Błonnik witalny pomoże schudnąć? fot. www.sxc.hu/lusi
Błonnik witalny lub spirulina to nowe sposoby na odchudzanie. Ich zwolennicy argumentują, że są one w 100 procentach naturalne, a więc nie powodują skutków ubocznych. Samo zażywania ich raz dziennie ma powodować, że waga już po kilku dniach pokaże mniejszą liczbę. Czy błonnik witalny to nowa cudowna dieta, która nie wymaga od nas biegania na aerobik czy pływalnię i jest w pełni naturalna? Niestety musimy rozwiać te marzenia. Takie diety nie istnieją, a błonnik witalny, podobnie jak spirulina, choć zbawienne dla zdrowia, nie odchudzą nas same.

Błonnik witalny - zgubisz nawet do 15 kilogramów
W sklepach ze zdrową żywnością przybywa klientów pytających się o błonnik witalny lub spirulinę. Pocztą pantoflową przekazywane są informacje, że są doskonałym domowym sposobem na odchudzanie. Jednak dietetycy nie do końca zgadzają się z tą opinią.

Błonnik witalny robi niesamowitą karierę jako składnik diet odchudzających. Jest ponoć doskonałym domowym sposobem na oczyszczenie jelit. Może znajdować się w nich aż do 15 kilogramów niestrawionego do końca pokarmu. Ma to znaczący wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Przede wszystkim utrudnia pracę wątrobie, nerkom i płucom, nie wspominając już o samych jelitach. Błonnik witalny może pomóc w naszych kłopotach trawiennych. Możemy stać się bardziej energiczni, nie mieć napadów złego samopoczucia ani różnorakich bólów w obrębie brzucha, spowodowanych zablokowanymi jelitami. Reguluje poziom cukru we krwi i obniża ciśnienie krwi. Chudniemy, mając naturalnie zmniejszony apetyt, a nasz organizm wolniej się starzeje. Dieta bogata w błonnik jest szczególnie zalecana przy otyłości i miażdżycy.

Dawniej nasze jedzenie było bogate w błonnik. Teraz musimy sami dostarczać włókna roślinne, które nie są trawione przez nasz przewód pokarmowy. Błonnik witalny jest mieszkanką dwóch rodzajów ziaren: babki płesznik i babki jajowatej. Babka płesznik zawiera specjalne substancje, które pęcznieją w jelitach i przyspieszają przemianę materii. Dodatkowo wchłaniają niekorzystne substancje toksyczne, oczyszczając w ten sposób organizm. Łupki babki chłoną wodę i tym samym zwiększają swoją objętość. Wytwarzają przy tym żel, którym przesuwa pokarm, znajdujący się w jelitach. Babka jajowata ma podobne zastosowania.

- Błonnik witalny dobry produkt, bo faktycznie pomaga w pracy jelit - wyjaśnia Lucyna Michalak-Klimczak, dietetyk z poradni Doradztwa Żywieniowego we Wrocławiu. - Jest wskazany dla osób, mających problemy z wypróżnianiem, jednak nie ma co wierzyć, że będzie nas odchudzał.

Błonnik witalny - dwie łyżeczki dziennie i oczyścisz organizm
Co więc uzyskamy przyjmując błonnik witalny? - Przede wszystkim pozwoli usunąć zbędne toksyny z organizmu czy też resztki pokarmów, które zalegają nam w jelitach - tłumaczy dietetyk. - Może się wówczas okazać, że pozbędziemy się nawet kilku kilogramów nadwyżek, znajdujących się w naszym układzie pokarmowym - dodaje.
Co więcej, błonnik witalny da nam uczucie sytości, a więc będziemy zjadać go mniej. W sumie zaobserwujemy, że nasza waga jest niższa. - Natomiast sam nie spala tłuszczu - uzupełnia Lucyna Michalak-Klimczak.

Jak stosować błonnik witalny? W zależności od preparatu. Na początku zaleca się jedną - dwie łyżeczki błonnika na 0,5 litra płynu. Można zalewać go wodą, sokiem czy mlekiem, zamieszać i od razu wypić. Niektórzy po prostu połykają suchy błonnik witalny, popijając go. Należy go przechowywać w zamkniętym opakowaniu w temperaturze pokojowej. I oczywiście chronić przed wilgocią.

W ciągu dnia zalecane jest picie nawet do dwóch litrów wody.

Spirulina działa podobnie, tylko jest... zielona

Podobne właściwości przypisywane są przez zwolenników spiruliny, choć dla niektórych jej wygląd odstrasza. Są to bowiem niebiesko - zielone algi morskie. Ale i w jej przypadku nie możemy spodziewać się niezwykłych zdolności do odchudzenia nas.
- Jest to jest to naturalny produkt odżywczy z całą masą dobroczynnych składników, ale usuwa toksyny i oczyszcza nasz organizm, a nie odchudza - mówi wrocławska dietetyk.

Spirulinę warto więc jeść, nie należy wiązać z nią dużych nadziei w przypadku odchudzania. Co prawda zawiera ona fenyloalaninę, która wpływa na zmniejszenie apetytu, ale nie zastąpi ćwiczeń fizycznych, dzięki którym spalimy nagromadzoną już tkankę tłuszczową. Wspomoże jednak nasze trawienie. Co dzięki niej zyskamy? Przede wszystkim może działać przeciwzapalnie i antyalergicznie. Wzmocni nasz system immunologiczny. Stymuluje także do tworzenia krwi i komórek macierzystych szpiki. Z kolei zawierając witaminy B wpływa na regenerację układy nerwowego. Pomaga także w obniżeniu poziomu cukru we krwi i złego cholesterolu. Jako suplement diety może być stosowana przez osoby osłabione, palące papierosy czy przyjmujące leki. Odtruwa nasz organizm. Z drugiej strony, zmniejsza niedobory żelaza. I co ważne, szczególnie dla pań, spirulina spowalnia procesy starzenia.

I błonnik witalny i spirulina, mimo iż są produktami naturalnymi, powinny być stosowane „z głową”. W przypadku błonnika witalnego należy pamiętać, że przy jego stosowaniu trzeba wypijać codziennie około 2 litry płynów. Inaczej on sam stworzy blokady w jelitach. Ponieważ jest produktem naturalnym można go stosować bez ograniczeń czasowych. Osoby z cukrzycą powinny skonsultować stosowanie błonnika witalnego ze swoim lekarzem. Z ostrożnością mogą go stosować osoby nadwrażliwe na nasiona babki płesznik. W razie wystąpienia nudności, należy przerwać jego stosowanie. Błonnik witalny może obniżać wchłanianie niektórych leków, w tym nasercowych. Można go zażywać, ale najpóźniej na godzinę przed zastosowaniem błonnika.

Z kolei ze spiruliny powinny zrezygnować kobiety w ciąży i karmiące piersią. Będzie nietolerowana przez osoby chore na fenyloketonurię.

Błonnik witalny i spirulinę można kupić w sklepach zielarskich lub ze zdrową żywnością. Niektóre z opakowań błonnika witalnego dodatkowo zawierają siemię lniane.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska