Wałbrzych: Ruszyła budowa Aqua-Zdroju

  Wałbrzych: Ruszyła budowa Aqua-Zdroju

  Paweł Gołębiowski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Budowa centrum Aqua-Zdrój w Wałbrzychu już ruszyła. Opozycja: Jak spółka się nie wywiąże, miasto będzie 30 lat spłacać zadłużenie
  Tak będzie wyglądać centrum sportowe Aqua-Zdrój

  Tak będzie wyglądać centrum sportowe Aqua-Zdrój ©Fot. Wizualizacja inwestora

  Akt erekcyjny, świeża prasa, w tym również wydanie "Gazety Wrocławskiej", pieniądze i pendrive z wizualizacją obiektu - to wszystko znalazło się w tubie wmurowanej w środę w fundamenty Centrum Turystyczno-Sportowego "Aqua-Zdrój" w Wałbrzychu. Znajdą się tam oczekiwane długo przez wałbrzyszan: kryta pływalnia, porządna hala widowiskowo-sportowa, hotel i piłkarskie boiska treningowe.

  - Wmurowanie kamienia węgielnego bardzo mnie cieszy. Oznacza, że przebrnęliśmy przez kolejny etap. Najpierw był trudny czas przetargów, projektów i załatwiania innych formalności. Teraz trwa budowa, zachodzą tu codziennie zmiany i wałbrzyszanie, nawet ci sceptycznie nastawieni do inwestycji, muszą to widzieć - przekonuje Robert Hadaś, prezes miejskiej spółki celowej Aqua-Zdrój, realizującej budowę centrum. W czerwcu przekazali plac budowy wykonawcy, a inwestycja ma być zakończona wiosną 2012 roku.

  Inwestycja od początku nie miała szczęścia. Mieszkańcy od lat słyszeli obietnice, że w mieście takie centrum powstanie. A na temat budowy na ul. Ratuszowej układano już dowcipy. Potem były kłopoty z rozstrzygnięciem przetargów i co jakiś czas przesuwano terminy rozpoczęcia robót.

  Wciąż są też obawy o to, czy miasto powinno się angażować w tę budowę. Na inwestycję zaciągnięto bowiem 83 mln zł kredytu bankowego (do tego na budowę basenu pozyskano 6,5 miliona zł ze środków unijnych). Gwarantem pożyczki jest miasto.

  Tymczasem opozycja grzmi, że spłata może spaść na gminę. A kolejne zadłużenie dla Wałbrzycha to byłaby katastrofa. Planuje się, że w tym roku dług miasta urośnie do 174 mln zł i ma wynieść około 50 procent planowanych przychodów.

  - Jeśli spółka Aqua-Zdrój nie wywiąże się ze zobowiązań, to miasto będzie spłacało dług na budowę centrum sportowego w Wałbrzychu aż przez trzydzieści lat! - ostrzega Mirosław Lubiński z Wałbrzyskiej Wspólnoty Samorządowej.

  Czy miasto jest na to przygotowane? Piotr Kruczkowski, prezydent Wałbrzycha, twierdzi, że nie ma takiej potrzeby. Wyjaśnia także, że koszt budowy jest znacznie niższy niż pierwotnie zakładano.

  - Miało to być około 100 milionów złotych. Jest o prawie 20 mln mniej. Wykonawca podpisał się pod tym. Nie przewiduję sytuacji, żebyśmy mieli spłacać ten kredyt - twierdzi prezydent Kruczkowski.
  Na razie na placu budowy praca wre. - Skończyliśmy zasypywanie fundamentów hali sportowej, stoją ściany zewnętrzne. Gotowy jest m.in. budynek techniczny i fundamenty niecki basenu sportowego - wylicza Jolanta Ryszkiewicz, kierownik budowy.


  Ruszyła budowa Aqua-Zdroju

  Na placu przy ul. Ratuszowej w Wałbrzychu ostro ruszyła budowa. - Skończyliśmy zasypywanie fundamentów hali sportowej, stoją ściany zewnętrzne - wylicza Jolanta Ryszkiewicz, kierownik budowy z firmy Maxi Star z Obornik (generalny wykonawca). Trwają przygotowania do montażu trybun i stropów nad parterem. Gotowy jest budynek techniczny. - Wykonaliśmy także fundamenty niecki basenu sportowego, a w piątek będziemy betonować fundamenty niecki rekreacyjnej - dodaje Jolanta Ryszkiewicz. Wykonano też 40 proc. fundamentów hotelu.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama