Halo, mamy przemoc

  Halo, mamy przemoc

  Katarzyna Kaczorowska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Konsultantka z Niebieskiej Linii nie chce przyjąć sygnału o przemocy domowej.
  Konsultantka z Niebieskiej Linii nie chce przyjąć sygnału o przemocy domowej. Tłumaczy, że raz próbowała interweniować, ale dokumenty tak długo szły, że dziecko zostało zakatowane. Jej koleżanka także odmawia, nie zostawiając złudzeń - z nią mogę sobie tylko pogadać. Nie lepiej jest w ośrodku pomocy społecznej. Pracownica MOPS-u nie daje wiary dziecku, które narzeka na częste lanie od tatusia i tłumaczy nam, że niegrzecznego malca trzeba dyscyplinować.
  To wszystko dzieje się w kraju, którego premier obiecuje kary za niewinne klapsy. I kilka tygodni po śmierci Bartka z Kamiennej Góry, zakatowanego w domu.
  Za każdym razem, kiedy ginie dziecko, gromy sypią się nie tylko na urzędników, winnych zaniedbań. Także na sąsiadów, świadków domowej przemocy. Musieli coś widzieć, słyszeć. Dlaczego nie zareagowali? Dlaczego nikt nie zadzwonił po pomoc, nie powstrzymał domowego oprawcy?
  Wymagamy niewiele? Starcie z systemem pomocy ofiarom przemocy w domu pokazuje, że aż nadto. Bo ile osób, po tym, jak odbije się od telefonicznej Niebieskiej Linii, zdobędzie się na to, żeby dzwonić gdzie indziej? I podawać wszystkie swoje dane kolejnym urzędnikom, bo - jak praktyka pokazuje - anonimowe zgłoszenie jest tylko fikcją.
  - Pani chęć pomocy jest cenna - usłyszała nasza dziennikarka, dzwoniąc na Niebieską Linię. Zamiast tych ciepłych słów wolałabym konkretne działania. Tak, żeby sygnał o tym, że maluch, który całe dnie spędza bez opieki poza domem i boi się karzącej ręki ojca, dotarł, niekoniecznie z pomocą stosów papierowej dokumentacji tam, gdzie trzeba. I problem został szybko rozwiązany.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama