Wrocław ma kolejną spółkę. 13 tysięcy miesięcznie dla...

  Wrocław ma kolejną spółkę. 13 tysięcy miesięcznie dla prezesa. Po co?

  Marcin Torz

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wrocław ma kolejną spółkę. 13 tysięcy miesięcznie dla prezesa. Po co?
  1/2
  przejdź do galerii
  Jeszcze w tym miesiącu ma rozpocząć działalność nowa wrocławska spółka miejska - Światowe Igrzyska Sportowe 2017. Jej prezes będzie zarabiał około 13 tysięcy złotych. Po 3 tysiące złotych dostaną co miesiąc wskazani przez prezydenta Wrocławia członkowie rady nadzorczej. Już wiadomo, że prezesem spółki będzie Piotr Przygoński, dotychczas związany z spółką Spartan. Członkowie rady nadzorczej na razie nie zostali powołani. Spółka Światowe Igrzyska Sportowe 2017 ma się zająć przygotowaniami do World Games.
  W czwartek powołanie nowej spółki zatwierdziła - głosami klubu Dutkiewicza i Platformy Obywatelskiej - rada miejska. Na razie spółka Światowe Igrzyska Sportowe 2017 ma dostać z publicznych pieniędzy trzy miliony złotych. Później na jej konto trafią o wiele większe kwoty. Bo to spółka ma odpowiadać za inwestycje związane z organizacją World Games. To przede wszystkim przebudowa Stadionu Olimpijskiego, która pochłonie 70 milionów, ale też budowa basenu przy ul. Wejherowskiej (17 milionów) i toru wrotkarskiego w parku Południowym (3 miliony).

  ZOBACZ: Tak na World Games zmieni się Stadion Olimpijski [WIZUALIZAJE]

  Wcześniej planowano, że za przygotowanie infrastruktury do World Games będzie odpowiadało Wrocławskie Centrum Sportu Spartan, za procesy inwestycyjne - Wrocławskie Inwestycje, a za samą organizację - Wrocławski Komitet Organizacyjny The World Games 2017.

  Dlaczego teraz zdecydowano, że we Wrocławiu powstanie kolejna spółka? Czy organizacją World Games nie mogłaby zająć się choćby zarządzająca stadionem spółka Wrocław 2012? Jest w niej zatrudnionych ok. 40 pracowników, którzy mają doświadczenie wyniesione z Euro 2012, a dziś specjalnie dużo pracy nie mają? Albo Spartan - miejska spółką, która też zajmuje się sportem. I z której pochodzi Piotr Przygoński (przyszły prezes Wrocław Wordla Games). Co ciekawe, Przygoński - w ramach swoich obowiązków - już pracował na rzecz World Games właśnie w Spartanie.

  Wiceprezydent Wojciech Adamski twierdzi, że do utworzenia nowej spółki Wrocław został zobowiązany przez światowy komitet World Games. - Nie chciałbym niczego komentować. Na razie nie jestem prezesem, z tego co wiem są też inni kandydaci - ucina z kolei przyszły prezes Przygoński.

  Z naszych informacji wynika jednak, że nominacja Przygońskiego jest już pewna. Szef spółki Światowe Igrzyska Sportowe 2017 będzie zarabiał ok. 13 tysięcy złotych miesięcznie. Zarobią też członkowie rady nadzorczej, która zostanie powołana. Każdy z jej członków dostanie ok. 3 tysięcy złotych miesięcznie. Rada nadzorcza będzie zbierała się najpewniej raz w miesiącu.

  - Mam wrażenie, że ta spółka została powołana również dlatego, aby dać dobre zatrudnienie kolejnym osobom - mówi Mirosława Stachowiak - Różecka, szefowa klubu PiS w radzie miejskiej.

  - Zdziwiłem się, gdy okazało się że trzeba powołać spółkę, która zajmie się organizacją World Games - komentuje Michał Janicki, były wiceprezydent Wrocławia, który zainicjował wspólnie z Michałem Jarosem ideę igrzysk we Wrocławiu i uczestniczył w pierwszych rozmowach na ten temat. - W mojej ocenie, zadania związane z przygotowaniem igrzysk powinny zostać powierzone spółce Wrocław 2012 lub spółce Spartan. Wystarczyłoby w nich wydzielić pion ds. World Games. Nowa spółka to niepotrzebne koszty.

  Czytaj także

   Komentarze (106)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Też zapomną?

   wieszcz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   A po Worl Games 2017 też zapomną tę spółkę zlikwidować jak Wrocław 2012? Pewnie będzie zarządzać Stadionem Olimpijskim.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   czy dutkiewiczowi wolno juz wszystko

   jh (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   I czyim pociotkiem jest przyszly prezes?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   xkandytat

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15

   Zgłaszam się na kandydata do rady nadzorczej. Mam takie samo doświadczenie jak i inni kandydaci, czyli żadne.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jac

   jac (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12

   żenada......aż wstyd się przyznawać że człowiek jest z Wrocławia!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   oj,będzie wariant ukraiński

   leśnicznin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 1

   A obwodnica Leśnicy znowu odłożona w czasie. A co tam obwodnica. Nowa spółka bardziej potrzebna.......dla kolesi i pociotków.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tor wrotkarski?

   Pif (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   Tor wrotkarski w Parku Południowym? czy ja dobrze czytam? to chyba jakieś nieporozumienie! W którym miejscu ma się znaleźć. Rozumiałbym lokalizację na terenie Toru Wyścigów Konnych. Miejsca jest...rozwiń całość

   Tor wrotkarski w Parku Południowym? czy ja dobrze czytam? to chyba jakieś nieporozumienie! W którym miejscu ma się znaleźć. Rozumiałbym lokalizację na terenie Toru Wyścigów Konnych. Miejsca jest pod dostatkiem a tak..?! nie wyobrażam sobie tego... :/zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wdzięczność za lojalność

   Marol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22

   Dał kasę na WKS Śląsk, podłożył się w imię Najjaśniejszego Słońca Sudetów.
   "Te, daj ze 4 miliony bo trzeba, żeby tam kopali tę piłkę. Wiesz, jakoś tak głupio wygląda ten wielki stadion jak jest...rozwiń całość

   Dał kasę na WKS Śląsk, podłożył się w imię Najjaśniejszego Słońca Sudetów.
   "Te, daj ze 4 miliony bo trzeba, żeby tam kopali tę piłkę. Wiesz, jakoś tak głupio wygląda ten wielki stadion jak jest pusty...Ale jak by co, to siedź cicho, ja ci nie kazałem"
   Co z tego, że ma teraz na głowie prokuratora skoro dostał ciepłą posadkę za 13 000 (!) miesięcznie.
   Ludzie, oni są tak bezczelni w zagarnianiu publicznej kasy, że aż brak słów...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A gdzie fachowcy?

   Arek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11

   A tak konkretniej, to zastanawia mnie jedno: kto będzie w tej spółce. Patrząc na opinie dotyczące remontu stadionu, to raczej nie mamy do czynienia z pokazem kompetencji. Znowu będzie kolesiostwo...rozwiń całość

   A tak konkretniej, to zastanawia mnie jedno: kto będzie w tej spółce. Patrząc na opinie dotyczące remontu stadionu, to raczej nie mamy do czynienia z pokazem kompetencji. Znowu będzie kolesiostwo biurokratyczne w spółce, wywalenie pieniędzy w błoto a potem zostanie nam kicha nie stadion. A kibice żużla jak nic nie widzą tak nic widzieć nie będą.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Taki mocny

   ivan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22

   Prezio i kolega Protaś już podzielili stołki a wyborców mają w d..ie i tyle . A tłumoki i tak zagłosują

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dla kolejnych machlojek finansowych

   Bankiera (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19

   Np. dla finansowania WKS-u i innych cudownych projektow dyktatora miasta!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama