Wrocław: W piątek szkoły otwarte, ale lekcji nie będzie

  Wrocław: W piątek szkoły otwarte, ale lekcji nie będzie

  Anna Gabińska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Większość uczniów Lotniczych Zakładów Naukowych cieszy się z wolnego 12 listopada

  Większość uczniów Lotniczych Zakładów Naukowych cieszy się z wolnego 12 listopada ©Tomasz Hołod

  Wrocławskie szkoły ustaliły swój kalendarz dni wolnych. Jeśli nie odpracują piątku, a w tym dniu nie będzie lekcji, to nauczyciele mają pełnić dyżury
  Większość uczniów Lotniczych Zakładów Naukowych cieszy się z wolnego 12 listopada

  Większość uczniów Lotniczych Zakładów Naukowych cieszy się z wolnego 12 listopada ©Tomasz Hołod

  To, czy w piątek, 12 listopada, uczniowie będą mieli lekcje, czy nie, zależy tylko od szkoły. Oto możliwe warianty:

  - szkoła pracuje jak w każdy inny dzień tygodnia,
  - szkoła jest zamknięta, odpracuje zajęcia w którąś z sobót,
  - nie ma lekcji, lecz uczniowie mogą przyjść do szkoły, by skorzystać z biblioteki czy świetlicy lub na konsultacje do nauczyciela.

  Ten ostatni przypadek to nowość, którą wprowadził w tym roku szkolnym swoim rozporządzeniem minister edukacji narodowej. Dyrektorzy szkół mieli czas do 5 listopada na zrobienie spisu dni wolnych. Podstawówki mogły wykorzystać maksymalnie 6, gimnazja - 8, a szkoły średnie - 10.

  - Wśród nich musiały znaleźć się oczywiście dni, w których na wiosnę szkoły przeprowadzają egzaminy - tłumaczy Janina Jakubowska, rzeczniczka Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty.
  W podstawówkach to sprawdzian szóstoklasisty, w gimnazjach - trzy egzaminy na koniec trzeciej klasy, a w szkołach średnich - matury.

  Jeśli oprócz nich dyrektorzy ustalili jeszcze inne dni bez lekcji, nie oznacza to wolnego dla nauczycieli. W SP nr 113 przy ul. Zemskiej rodzice 37 uczniów zapowiedzieli wysłanie 12 listopada dzieci do szkoły, bo pracują i nie mają z kim ich zostawić.

  - Dla nich zrobimy zajęcia w świetlicy i zorganizujemy wycieczkę po naszym osiedlu - informuje Elżbieta Litwin, wicedyrektor placówki.

  W Lotniczych Zakładach Naukowych przy ul. Kiełczowskiej będzie czynna biblioteka.

  - Na pewno przyjdę coś poczytać, bo mam dwa kroki do szkoły. Sprawdzę też, który nauczyciel ma konsultacje. Najchętniej wybiorę z matematyki, fizyki albo chemii - mówi Wasyl Tyrski, uczeń kl. IB technikum w zawodzie mechatronik.

  Dyrektor zespołu Barbara Oleszek ogłosiła ten dzień wolnym, bez lekcji, bo wielu jej uczniów mieszka w internacie lub dojeżdża codziennie z okolicznych miejscowości.

  - Wiem, że chcieliby mieć dłuższy weekend - przyznaje dyrektorka. Swoim nauczycielom zorganizowała dzień doskonalenia zawodowego.

  Marzena Dobrzycka, mama zerówkowicza, trzecioklasisty i szóstoklasisty z SP nr 3 przy ul. Bobrzej (tam w piątek są lekcje) też wolałaby, żeby jej dzieci nie musiały iść do szkoły.

  - Mam nienormowany czas pracy, więc chętnie bym z nimi wyjechała na długi weekend w góry albo do gospodarstwa agroturystycznego - mówi.

  Przyznaje jednak, że część rodziców musi pracować 12 listopada. Dla nich rozporządzenie ministra jest korzystne, bo nie muszą się martwić o zapewnienie opieki dziecku.

  Wiemy, że niektóre szkoły nie zaplanowały sobie takich dni bez lekcji. - Nie będziemy w stanie sprawdzić każdej szkoły. Jeśli jednak jakaś jeszcze tego nie zrobiła, to nie będzie mogła skorzystać z tych dni - tłumaczy Jakubowska.

  Inne dni wolne

  Najczęściej dyrektorzy na dni bez lekcji, ale z możliwością opieki nad uczniami, wybierali 12 listopada i 2 maja.

  Np. Szkoła Podstawowa nr 113 przy ul. Zemskiej, oprócz tych dwóch, wybrała jeszcze 5 kwietnia
  - dzień sprawdzianu 6-klasistów. Lotnicze Zakłady Naukowe przy ul. Kiełczowskiej, gdzie mieści się XVI LO, Liceum Profilowane nr 13 i Technikum nr 6 - 4, 5, 6 maja (matura obowiązkowa) i 13 maja (matura pisemna i ustna), a także 13 czerwca - egzamin pisemny z przygotowania zawodowego.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama