18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak wygląda komisariat policji XXI wieku. Powstał na Dworcu Głównym PKP (ZOBACZ)

Malwina Gadawa
Antywłamaniowe okna, wzmocnione drzwi i nowoczesny system monitoringu z 270 kamerami, które potrafią sprawdzić nawet, co czyta podróżny siedzący na peronie. Nowy komisariat kolejowy na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu już jest otwarty. Bezpieczeństwa podróżnych pilnuje 60 teraz policjantów.

Siedziba komisariatu kolejowego policji powróciła na wrocławski dworzec po trzyletniej przerwie. Najpierw spowodowała ją przebudowa dworca, potem długo policja i PKP nie mogły się dogadać na temat warunków korzystania z dworcowych pomieszczeń. Przez ten czas policjanci z dworca swoją siedzibę mieli przy ul. Świstackiego.

Paweł Petrykowski z dolnośląskiej policji zapewnia, że teraz na dworcu ma być bezpieczniej i wygodniej - dla podróżnych, którzy będą mieli policjantów pod ręką i samych funkcjonariuszy.

Nowy komisariat nie przypomina standardowego posterunku policji. Pachnie nowością. W oknach nie ma krat i rolet, są za to szyby antywłamaniowe.Komisariat zajmuje aż cztery piętra. Na ostatniej kondygnacji są dwa specjalne, zaplombowane pomieszczenia, w których przechowywane są tajne dokumenty, do których nie wszyscy mają dostęp. - Nie możemy zdradzać naszych tajemnic, ale mogę powiedzieć tylko tyle, że są tam np. plany ewakuacji dworca - mówi policjant z kolejowego komisariatu.

W komisariacie kolejowym policji służbę pełni 60 policjantów przez 24 godziny na dobę - są tu policjanci z prewencji, wydziału kryminalnego i dochodzeniowo-śledczego. Policjanci patrolują teren dworca i przyległy do niego rejon, a także szlaki kolejowe na terenie miasta.

Za remont pomieszczeń i przystosowanie ich do potrzeb komisariatu zapłaciła Unia Europejska. - Dostosowanie tych pomieszczeń wykonaliśmy z pieniędzy, które mieliśmy na całą przebudowę Dworca Głównego PKP - mówi Bartłomiej Sarna, rzecznik PKP we Wrocławiu.

Po przebudowie dworca zwiększyła się znacznie liczba kamer monitoringu. Zamiast 49 jest ich teraz aż 270. - Znajdują się wszędzie. Więcej ich jest na terenie wokół dworca. Kamery są także na parkingu podziemnym, którego wcześniej nie było - informuje Bartłomiej Sarna. Rzecznik PKP dodaje, że kamery nagrywają z doskonałą jakością. - Można zobaczyć nawet, co czyta podróżny, czekający na pociąg, na peronie - mówi Sarna.

Nowy komisariat kolejowy jest większy niż poprzedni. Jest tam specjalne wydzielone pomieszczenie dla dyżurnego i osobny pokój, w którym może on spokojnie porozmawiać z odwiedzającym. W komisariacie nie ma aresztu. Paweł Petrykowski tłumaczy, że nie było takiej potrzeby, a zatrzymane osoby przewożone są do komendy miejskiej. W komisariacie jest także sekretariat, sala posiedzeń i pokoje funkcjonariuszy z poszczególnych sekcji.

Policjanci z komisariatu kolejowego najczęściej interweniują na dworcu w sprawie kradzieży. - W ubiegłym roku interweniowaliśmy 3200 razy. Na terenie dworca i w okolicach doszło do 320 przestępstw - wylicza Petrykowski.

Komisariat mieści się w holu głównym dworca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska