Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urlop macierzyński 2015 i urlop rodzicielski 2015 [AKTUALNE ZASADY, PORADNIK]

Redakcja
Urlop macierzyński może trwać nawet rok - takie zasady obowiązują w roku 2015
Urlop macierzyński może trwać nawet rok - takie zasady obowiązują w roku 2015 fot. Tomasz Hołod
Urlop macierzyński 2015 aktualne zasady - nawet przez rok możesz nie pracować i dostawać zasiłek macierzyński. Nowe zasady przewidują, że po urodzeniu dziecka przysługuje ci nie tylko urlop macierzyński, ale i dodatkowy urlop macierzyński oraz urlop rodzicielski. Roczny urlop macierzyński (52 tygodnie) mogą dzielić między sobą matka i ojciec dziecka. URLOP MACIERZYŃSKI 2015 - NASZ PORADNIK PONIŻEJ.

URLOP MACIERZYŃSKI 2015- AKTUALNE ZASADY

Matka lub ojciec dziecka urodzonego w 2015 roku mogą wykorzystać:
* urlop macierzyński - 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka (w tym 14 zarezerwowanych tylko dla matki) - podstawowy urlop macierzyński jest obligatoryjny - trzeba go wykorzystać w całości,
* dodatkowy urlop macierzyński - 6 tygodni[/b - dodatkowy urlop macierzyński można wykorzystać (tylko bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim) w pełnym wymiarze lub w części albo nie skorzystać z niego wcale.
* [b]urlop rodzicielski - 26 tygodni
- urlop fakultatywny, warunkiem jego udzielenia jest wykorzystanie bezpośrednio przed nim dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze (czyli 6 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka i 8 tygodni w przypadku urodzenia dwojga lub więcej dzieci).

ZOBACZ TEŻ: Urlop ojcowski coraz popularniejszy. Dla kogo?

Łącznie urlop macierzyński to więc maksymalnie 52 tygodnie (dłużej w przypadku urodzenia większej liczby dzieci - patrz niżej). Przez cały tan czas masz prawo otrzymywać zasiłek macierzyński. W jakiej wysokości? To zależy od tzw. podstawy wymiaru Twojego ubezpieczenia zdrowotnego, czyli - najprościej mówiąc - składek zdrowotnych, jakie w Twoim imieniu pracodawca wpłacał do ZUS (a jeśli masz swoją firmę - od składek, jakie wpłacałeś osobiście). Pod uwagę brana będzie średnia wysokość z ostatnich 12 miesięcy (chyba że pracowałeś lub miałeś firmę krócej).

Zobacz koniecznie: Becikowe 2015 - 1000 złotych, ale nie dla każdego [ZASADY, PORADNIK]

URLOP MACIERZYŃSKI 2015 - GDY RODZI SIĘ WIĘCEJ DZIECI

Maksymalny urlop macierzyński i rodzicielski to
- w przypadku urodzenia jednego dziecka do 52 tygodni (w tym 20 tygodni podstawowy urlopu macierzyński, 6 tygodni dodatkowy urlop rodzicielski i do 26 tygodni urlop rodzicielski),
- w przypadku urodzenia dwojga dzieci do 65 tygodni (w tym 31 tygodni podstawowy urlopu macierzyński, 8 tygodni dodatkowy urlop rodzicielski i do 26 tygodni urlop rodzicielski),
- w przypadku urodzenia trojga dzieci do 67 tygodni (w tym 33 tygodnie podstawowy urlopu macierzyński, 8 tygodni dodatkowy urlop rodzicielski i do 26 tygodni urlop rodzicielski),
- w przypadku urodzenia czworga dzieci do 69 tygodni (w tym 35 tygodni podstawowy urlopu macierzyński, 8 tygodni dodatkowy urlop rodzicielski i do 26 tygodni urlop rodzicielski),
- w przypadku urodzenia pięciorga dzieci i więcej do 71 tygodni (w tym 37 tygodni podstawowy urlopu macierzyński, 8 tygodni dodatkowy urlop rodzicielski i do 26 tygodni urlop rodzicielski).

URLOP MACIERZYŃSKI - DOSTANIESZ ZASIŁEK
Rozpoczynając urlop macierzyński możesz zdecydować, czy chcesz otrzymywać zasiłek macierzyński w wysokości 100 procent przez pierwsze pół roku, a 60 procent - przez kolejne pół roku, czy też przez cały rok otrzymywać 80 procent zasiłku. Jeśli decydujesz się tylko na urlop macierzyński (rezygnujesz z urlopu rodzicielskiego) - zasiłek macierzyński otrzymasz w wysokości 100 procent.

Wniosek o urlop macierzyński, dodatkowy urlop macierzyński oraz urlop rodzicielski można złożyć w jednym momencie, na jednym dokumencie. Jeśli urlop macierzyński i dodatkowy będzie wykorzystywała tylko matka, musi zapisać we wniosku że ojciec z uprawnienia do urlopu nie będzie korzystał (trzeba też podać numer Pesel ojca).

NIE PRZEGAP: Urlop macierzyński 2015 - NOWE ZASADY

WOLNE DLA TATY
Niezależnie od podstawowego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego pracownikowi – tacie dziecka przysługuje urlop ojcowski w wymiarze 2 tygodni, bez względu na liczbę dzieci urodzonych przy jednym porodzie oraz 2 dni tzw. urlopu okolicznościowego z tytułu urodzenia się dziecka (2 dni).

URLOP MACIERZYŃSKI 2015 - CZY MOGĘ JEDNOCZEŚNIE PRACOWAĆ?

Chcesz wychowywać dziecko, a jednocześnie pracować? To możliwe, ale dopiero gdy zakończy się podstawowy urlop macierzyński. Działalność zarobkowa jest możliwa w trakcie dodatkowego urlopu macierzyńskiego, u pracodawcy udzielającego tego urlopu i w wymiarze nie przekraczającym ½ etatu.
Żeby podjąć pracę trzeba złożyć do pracodawcy pisemny wniosek w tej sprawie w terminie nie krótszym niż 14 dni przed jej rozpoczęciem. We wniosku tym należy podać wymiar czasu pracy oraz okres, przez który zamierza się łączyć korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego z wykonywaniem pracy.
Pracodawca jest zobowiązany uwzględnić taki wniosek i udzielić dodatkowego urlopu macierzyńskiego na pozostałą część dobowego wymiaru czasu pracy, chyba że nie będzie to możliwe ze względu na organizację lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika. W takim przypadku pracodawca musi poinformować pracownika na piśmie o przyczynie nieuwzględnienia jego wniosku.

Na tych samych zasadach jak w przypadku dodatkowego urlopu macierzyńskiego możliwe jest łączenie urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy.

Pobierając zasiłek macierzyński (nawet czasie podstawowego urlopu macierzyńskiego) można za to prowadzić działalność gospodarczą - nie ma limitu zarobków. Ważne jednak, by przez cały ten czas opłacana była składka zdrowotna, nie trzeba jednak opłacać pozostałych składek ZUS.

URLOP MACIERZYŃSKI 2015 - JAK RODZICE MOGĄ SIĘ NIM DZIELIĆ

Nowe zasady przewidują, że rodzice mogą dzielić się opieką nad dzieckiem na podstawowym urlopie macierzyńskim, dodatkowym urlopie macierzyńskim urlopie rodzicielskim oraz urlopie wychowawczym. Wyjątkiem jest tylko pierwszych 14 tygodni urlopu macierzyńskiego - ten czas przysługuje tylko matce. Dopiero po 14 tygodniach od narodzenia dziecka urlop macierzyński może rozpocząć tata dziecka.

Dodatkowy urlop macierzyński można wykorzystać w dwóch częściach (następujących po sobie, w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności), co oznacza, że w trakcie tego urlopu dzieckiem może opiekować się najpierw jego mama, a później tata albo na odwrót.

Z kolei urlop rodzicielski można wykorzystać w jednej, dwóch lub trzech częściach (następujących po sobie, nie krótszych niż 8 tygodni każda). Do samych rodziców należy decyzja w jaki sposób go wykorzystają. Nowe zasady zakładają szereg możliwości: cały jego wymiar bądź część może wykorzystać jeden z rodziców, mama i tata mogą podzielić go między sobą albo też przebywać na nim jednocześnie (wówczas nie dłużej niż przez 13 tygodni).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska