NIK donosi na Rafała Dutkiewicza. Pomyłki i błędy w...

  NIK donosi na Rafała Dutkiewicza. Pomyłki i błędy w sprawozdaniach

  Marcin Rybak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Najwyższa Izba Kontroli doniosła na prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza do rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych. Rzecznik wszczął postępowanie wyjaśniające, a magistrat uspokaja, że sprawa jest błaha i nie ma się czym emocjonować.
  NIK doniosła na Rafała Dutkiewicza do Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych. Procedura donoszenia zajęła Izbie cały rok

  NIK doniosła na Rafała Dutkiewicza do Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych. Procedura donoszenia zajęła Izbie cały rok ©Tomasz Hołod

  Doniesienie wpłynęło pod koniec grudnia ubiegłego roku, a nieprawidłowości, których dotyczy, NIK ujawnił... już rok wcześniej. Rzecz dotyczy sprawozdań finansowych gminy Wrocław o zadłużeniu gminy i wszystkich podległych jej jednostek oraz firm. NIK w czasie kontroli ujawnił pomyłki i błędy w sprawozdaniach. Nie wszystkie długi i zobowiązania były wpisywane do sprawozdań. Choć z Wystąpienia Pokontrolnego NIK można wyczytać, że nie chodzi o zamiatanie pod dywan zadłużenia gminy, a o zwykłe pomyłki, czy formalne błędy w magistrackiej księgowości.

  Wśród osób odpowiedzialnych za nieprawidłowości NIK wymienił m.in. prezydenta Rafała Dutkiewicza i oddał sprawę do Rzecznika Dyscypliny.

  Co grozi prezydentowi? Jeśli sprawa rzeczywiście jest błaha, Rzecznik może zdecydować o jej umorzeniu. Gdyby jednak orzekł, że błaha nie jest, przekaże wniosek o ukaranie do komisji przy Regionalnej Izbie Obrachunkowej. Tam będzie się toczyć postępowanie dyscyplinarne. Katalog kar nie jest imponujący. Najsurowsza - o ile rzecz jest błaha, raczej nie należy się jej spodziewać - to "zakaz pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi".

  Doniesienie NIK ma związek z kontrolą, jaką Izba zakończyła w magistracie w grudniu 2012 roku. Dokładnie wtedy powstało Wystąpienie Pokontrolne. Kontrola dotyczyła zadłużenia gminy i wszystkich podległych jej jednostek i firm. Była częścią wielkiej, ogólnopolskiej kontroli związanej z zadłużeniem publicznych instytucji.

  Co NIK robiła ze swoimi ustaleniami przez cały rok? Rzecznik Izby Paweł Biedziak tłumaczy, że wrocławski magistrat był tylko jedną z wielu kontrolowanych instytucji i samorządowych i rządowych. Cała kontrola - koordynowana przez Departament Budżetu i Finansów NIK - nie skończyła się w grudniu 2012 roku, jak wątek wrocławski. W niektórych przypadkach trwało to dłużej. Departament zebrał wszystkie wyniki i przygotował informację zbiorczą dla Sejmu. Dopiero na podstawie wszystkich zebranych informacji NIK decydowała, w jakich sprawach zawiadomić prokuraturę, a w jakich Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych.

  Prezydencki rzecznik Arkadiusz Filipowski przypomina, że Izba kontrolowała lata 2010 i 2011, a ogólna ocena była pozytywna. Ujawnione nieprawidłowości nie są merytoryczne, a czysto formalne. - Nie mają znaczenia dla ładu finansów publicznych, nie wiążą się z uszczupleniem środków publicznych ani innymi skutkami finansowymi - dodaje.

  NIK o długach miasta
  Zgodnie z prawem, zadłużenie gminy nie może przekroczyć 60 procent jej budżetu. Z protokołu pokontrolnego NIK - jaki trafił do wrocławskiego magistratu w grudniu 2012 roku - wynika, że długi gminy i wszystkich jej spółek wynosiły 4,6 mld zł. W kontrolowanych latach, czyli 2010-2011. Planowane na ubiegły rok dochody miasta to 3,5 mld zł.

  Jednak - według NIK - gmina nie przekroczyła limitu zadłużenia. Wszystko dlatego, że do limitu nie wlicza się długów gminnych spółek. A magistrackie firmy, na które przerzucono finansowanie wielu miejskich inwestycji (np. aquapark czy stadion) są bardzo zadłużone.

  Zgodnie z Ustawą o dyscyplinie finansów publicznych, za jej naruszenie można zostać ukaranym: upomnieniem, naganą, karą pieniężną lub zakazem zajmowania funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi. Kara pieniężna to od jednej czwartej do trzech pensji osoby, odpowiedzialnej za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

  Czytaj także

   Komentarze (77)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Niby Gazeta Wrocławska

   gleon (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Moje komentarze też wykasowano! Widać Redakcja "Gazety nibywrocławskiej" bposzczypie Dudiego ale oczkiem mruga w kierunku pańskiego dworu!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mamy już dość krętactwa!

   ela (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   dlaczego mój komentarz został usunięty?,pisałam ,że krzywdy Tusk mu nie zrobi,jedynie czeka go zsyłka do Brukseli i całą sprawę zatuszują.Tyle było afer ,podatnicy cudze długi zapłacą,a im włos z...rozwiń całość

   dlaczego mój komentarz został usunięty?,pisałam ,że krzywdy Tusk mu nie zrobi,jedynie czeka go zsyłka do Brukseli i całą sprawę zatuszują.Tyle było afer ,podatnicy cudze długi zapłacą,a im włos z głowy nie spadniezwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ale nas Wydudkał

   Darek2506 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

   Śmieszne jest to, że NIK przeprowadzała kontrole w latach poprzednich i...nic. Dlaczego teraz jest...coś.. Ano bo wybory, bo to że szanowny pan Prezydent Rafał R. ma nas Wrocławian za debili...rozwiń całość

   Śmieszne jest to, że NIK przeprowadzała kontrole w latach poprzednich i...nic. Dlaczego teraz jest...coś.. Ano bo wybory, bo to że szanowny pan Prezydent Rafał R. ma nas Wrocławian za debili wiadomo już od dawna. Gdzie byli wszyscy - NIKowcy, media i radni gdy Rafał tworzył dla swojej bandy kolejne Spółki, obsadzał kumpli w zarządach tychże spółek za kilkadziesiąt tysięcy/miesiąc w każdej i na obsadzeniu w jednej Spółce nie poprzestawał. Piekł mnóstwo pieczeni na jednym ogniu - kumple byli szczęśliwi, długi miasta ukrywane, A MOTŁOCH NIC NIE WIEDZIAŁ, BO MEDIA NIE SYPAŁY. Sprezentował Solorzowi kilka milionów za Śląsk - nikt za to nie odpowiedział. Stadion stoi pusty, bez imprez i zarobku na siebie - nikt za to nie odpowiedział. Remonty ulic, tylko pokazówki - nikt za to nie odpowiedział. Gigantyczne korki w mieście - nikt za to nie odpowiedział. Kolei miejskiej zgodnie z planem na Euro nie ma - nikt za to nie odpowiedział. Wydaje się pozwolenia na budowę bez zapewnienia infrastruktury - nikt za to nie odpowiada. Komunikacja miejska sprawna tylko w centrum - nikt za to nie odpowiada. Wprowadzenie pełnego wad systemu Urbancard bez podpatrzenia dorobku i doświadczenia innych miast europejskich - nikt za to nie odpowiedział. szkoły, przedszkola, żłobki etc, etc, etc... Panie Rafale - jak każdy Prezydent dużego miasta w naszym kraju wydaje się Pan być prezydentem przedsiębiorczym i w sumie rozwijającym swoje miasto. Ale to pozory i bzdura, nie liczy się to - ile Pan wydał środków unijnych ale ile mógł - i tu znowu klapa, bo nie ma się czym chwalić. A teraz przyjdą chudsze czasy i trzeba zwijać majdan. Szkoda, że Wrocławianie - ludzie strasznie przez Pana oszukiwani dopiero teraz i to bardzo powoli otwierają oczy. Czy NIK czy RIO coś zdziałają? pewnie że nie - nie wyprowadził pan z kolesiami według nich aż tak dużo - a zresztą gdyby chcieli ujawnić cały smród, to nie pisaliby o uchybieniach a o latach więzienia dla całej pańskiej bandy. Może kiedyś Pan to zrozumie, uderzy się w pierś i dozna na własnej skórze że kradzione nie tuczy. Mam nadzieję że historia Pana rozliczy.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Problem

   rolo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   Gdyby za te pieniądze powstały potrzebne mieszkańcom inwestycje nawet bym przyklasnął. Ale te pieniądze zostały zmarnowane, miasto nie rozwinęło się, został stracony czas i szansa.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Patent durnia z Mikstatu: długi zwiększają kapitał zakładowy.

   wrocławianin, nie z Mikstatu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 2

   Najwyższa pora na koniec dymanizmu w naszym mieście. Droga wolna: Ramiszów, Mikstat...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A co na to pan major ?

   Robotnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   A co na to pan major Baumann?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Śmieszny "prezydent" to i smieszne kary ...

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 5

   Za plecami Dutkiewicza - osobnika o kpiarskim usmieszku, ukrywa się banda manipulantów i oszustów. Może dlatego taki błazen i tak długo przyspawany został do stolca ...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bursztynek z Ramiszowa

   kamienny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 2

   traci przejżystość?. Chyb trzeba walic do izby obrachunkowej za dzierżawę gruntów miejskich dla roweru miejskiego za 0.01 grosz. A inni dzierżawcy ile walą kasy za dzierżawy do gminy.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   czas pobudki

   to tak dla obrony swoich praw. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

   dzierżawcy miejscy!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zadluzenie miejskich spolek zagraza miastu

   Wroclawianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 3

   Wroclawskie spolki moga sie zadluza tylko wtedy jak Rafal D. zgodi sie doplacic do kapitalu spolki pieniadze podatnikow w razie jakby nie mialy pieniedzy na splate zaciagnietych kredytow.
   Wroclaw...rozwiń całość

   Wroclawskie spolki moga sie zadluza tylko wtedy jak Rafal D. zgodi sie doplacic do kapitalu spolki pieniadze podatnikow w razie jakby nie mialy pieniedzy na splate zaciagnietych kredytow.
   Wroclaw juz od jakies 2 lat jest przekredytowany i tu wcale nie chodzi o ustawe bo ta Rafal D. i firmy doradcze dla niego omina ale o zwykla zasade wyplacalnosci. Pierwszym oznakiem tego jest wziecie kredytu na utrzymanie plynnosci finansowej miasta. Gdyby nie ten maly przejsciowy kredyt juz w tym kwartale pracownicy miasta by nie odtrzymali swoich pensji w terminie. Rafalek chce tylko dojechac do wyborow a pozniej rozlozy rece bo juz nikt mu nie pozyczy pieniedzy, rozlozy raczki i powie nie ma inwestycji bo nik nie chce pozyczac a my nie mamy juz od dekady swoich pieniedzy. Zostaje wam tylko splacac dlugi.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   abrakadabra (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 8

   "Pierwszym oznakiem tego jest wziecie kredytu na utrzymanie plynnosci finansowej miasta"

   Niestety, ale nie jest to oznaka żadnego kryzysu. Po pierwsze, konieczność wynika z braku środków w...rozwiń całość

   "Pierwszym oznakiem tego jest wziecie kredytu na utrzymanie plynnosci finansowej miasta"

   Niestety, ale nie jest to oznaka żadnego kryzysu. Po pierwsze, konieczność wynika z braku środków w budżecie na początku roku budżetowego, tzn. kiedy nie ma jeszcze żadnych wpływów, a już są wydatki. Po drugie, Wrocław taki kredyt bierze od lat, brał także w czasach, gdy nikomu jeszcze takie zadłużenie się nie śniło. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Najwyższy czas ,aby NIK zajął się Dutkiewiczem i całym jego DWOREM !!!

   W.R. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

   Nie komentuję ,bowiem czekam na opinię władz prawniczych w tej kwestii .


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   J.P. Prezydent

   Jot; (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Co to są "władze prawnicze"?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   matole

   W,R, (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   przedewszystkim PROKURATURA

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama