Wrocław: 1,5 godziny czekał na karetkę w centrum miasta

  Wrocław: 1,5 godziny czekał na karetkę w centrum miasta

  Agata Wojciechowska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Pan Stanisław zderzył się z systemem zdrowia. Boli... Wrocławianin z rozbitą głową czekał na karetkę w centrum miasta 1,5 godziny. Zgodnie z wytycznymi NFZ, karetka w mieście powinna dojechać do pacjenta w ciągu 8 minut, ale pogotowie ratunkowe mam dwa tryby wysyłania karetki do pacjenta: natychmiastowy i "pierwsza wolna". We Wrocławiu, do dyspozycji pogotowia znajduje się 40 karetek (80 na dobę). Czy rzeczywiście wszystkie z nich miały pilne wezwania, gdy pomocy potrzebował pan Stanisław?
  Stanisław Kruk-Ołpiński miał założone trzy szwy nad brwią i jeden na nosie. Dziś widać krwiaki, które utworzyły się pod oczami

  Stanisław Kruk-Ołpiński miał założone trzy szwy nad brwią i jeden na nosie. Dziś widać krwiaki, które utworzyły się pod oczami ©Paweł Relikowski

  Stanisław Kruk-Ołpiński biegł kilka dni temu do autobusu przez Podwale. Upadł tak nieszczęśliwie, że uderzył głową o chodnik. Rozciął sobie nos i czoło. Mocno krwawił. Pogotowie wezwał najpierw kierowca autobusu, a później policjant, który - mimo że nie był na służbie - zaopiekował się rannym. Czekali obaj zaskakująco długo, bo karetka przyjechała dopiero po półtorej godzinie.

  - Kierowca tamtego autobusu zdążył dojechać na Nowy Dwór, stamtąd na pl. Grunwaldzki i ponownie zjawił się na Podwalu, a karetki wciąż nie było. Bardzo był tym zaskoczony. Powiedział nawet: "A Pan nadal siedzi zakrwawiony?" - opowiada Stanisław KrukOłpiński.
  Po kolejnej interwencji telefonicznej na miejscu pojawili się ratownicy medyczni. Na pytanie, dlaczego tak długo kazali na siebie czekać, wyjaśnili, że otrzymali wezwanie... 5 minut wcześniej.

  Zgodnie z wytycznymi NFZ, karetka w mieście powinna dojechać do pacjenta w ciągu 8 minut. Dlaczego tym razem było inaczej? To dyspozytor na podstawie uzyskanych informacji decyduje, czy wysłać karetkę natychmiast, czy dopiero "pierwszą wolną". W ciągu 12-godzinnej zmiany, bo na takie dzieli się dyżury we Wrocławiu, do dyspozycji pogotowia znajduje się 40 karetek (80 na dobę).
  Czy rzeczywiście wszystkie z nich miały pilne wezwania, gdy pomocy potrzebował pan Stanisław?

  Czytaj dalej: WYJAŚNIENIA POGOTOWIA I DALSZE PROBLEMY PANA STANISŁAWA ZE SŁUŻBĄ ZDROWIA

  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (139)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bohater artykułu powinien sam udać się na SOR...

   były pracownik S-ki (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   ...bo funkcja karetki w tym wypadku ograniczyła się do przewozu.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Re: Warto wiedzieć, że jeśli nie jest to zbyt skomplikowane, szwy powinien ściągnąć lekarz rodzinny.

   TomX (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   To może jeszcze rodzinny lekarz powinien lask..ę pacjentom robić?

   Jak można mówić takie pierdoły! jak można zrzucać na lekarza rodzinnego wszystko.

   btw czy ktoś się zastanawiał dlaczego jego...rozwiń całość

   To może jeszcze rodzinny lekarz powinien lask..ę pacjentom robić?

   Jak można mówić takie pierdoły! jak można zrzucać na lekarza rodzinnego wszystko.

   btw czy ktoś się zastanawiał dlaczego jego lekarz rodzinny to osoba mocno w sile wieku?
   bo prawie nikt nie chce takiej specjalizacji robić, bo użerania się z ludźmi i przepisami w cholerę a kasy mało. Dużo lepiej zostać okulistą, gine, nefro, neuro - czysta robota za prywatne wizyty ludzie płacą dużo i nie trzeba rozliczeń z NFZtem robić.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mylisz się

   lekarz rodzinny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Jestem lekarzem rodzinnym. Ściąganie szwów (przypadki niepowikłane) to jak najbardziej moja działka. Zamiast odbierać mi tę funkcję odbierzcie mi 50% Z 2.750 zapisanych pacjentów.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Paluszek i główka, to szkolna wymówka

   Ada co nogi rozkłada (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   Teraz powstanie nowy esej p.t. "Pan Staszek jego głowa i mały ptaszek".

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wygrał plebiscyt

   jury (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   Stasiu chyba nie wie jak bardzo stał się sławny ;) zagłosuję na niego na dolnoślązaka 2013 roku w kategorii "AFERZYSTA SPOŁECZNY".. matko i córko co za ludzie

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dziennikarze to największe ścierwa, które skłucają obywateli.

   filutek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   Czemu w gazetach zatrudniają takich głupoli. To się w głowie nie mieści.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pan Stasiu

   kOLO (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

   Dla mnie sporawa jest prosta, Pan Stasiu, skoro mógł czekać 1,5h na przyjazd karetki bez wyraźnego uszczerbku na swoim zdrowiu, oznacza to NIE BYŁ W STANIE BEZPOŚREDNIEGO ZAGROŻENIA ŻYCIA. Więc nie...rozwiń całość

   Dla mnie sporawa jest prosta, Pan Stasiu, skoro mógł czekać 1,5h na przyjazd karetki bez wyraźnego uszczerbku na swoim zdrowiu, oznacza to NIE BYŁ W STANIE BEZPOŚREDNIEGO ZAGROŻENIA ŻYCIA. Więc nie wymagał interwencji ratownictwa medycznego. Natomiast powinien być wstępnie opatrzony między innymi przez kierowcę autobusu (który to obligatoryjnie musi posiadać apteczkę). I udać się po pomoc ambulatoryjną. A tu pieniacz Pan Stasiu ma jeszcze problemy ze ściągnięciem szwów - może do tego celu też ma przyjechać do niego zespół ratownictwa medycznego ?
   Szanowne społeczeństwo chcecie wymagać by zespoły ratownictwa dotarły do osób z waszych rodzin w stanie zagrożenia życia na czas ? Pewnie że tak, jest na to jedna rada musi być ograniczona liczba wyjazdów to stanów nie wymagających pilnych interwencji.

   I słowo o Pani redaktor. To że ktoś jest zatrudniony w prasie nie oznacza, że bezkarnie pod przykrywką wolności słowa może pisać wszystko co mu ślina na język przyniesie. Dane nie prawdziwe odnośnie liczby zespołów ratownictwa medycznego.
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pieniacz?

   olga (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Uderzył głową w krawężnik, mocno krwawił, jest osobą starszą. Mógł mieć wstrząśnienie mózgu, a nawet pęknięcie kości. Wymagał pomocy. Miał iść do swojej przychodni i np. po drodze zasłabnąć? A kto...rozwiń całość

   Uderzył głową w krawężnik, mocno krwawił, jest osobą starszą. Mógł mieć wstrząśnienie mózgu, a nawet pęknięcie kości. Wymagał pomocy. Miał iść do swojej przychodni i np. po drodze zasłabnąć? A kto by go tam przyjął? Rodzinny, który nie ma dostępu do RTG, a na dodatek nie jest chirurgiem?zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nie

   kOLO (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   rano jak wychodziłem z domu było ślisko - mogłem się pośliznąć, to profilaktycznie powinienem zadzwonić po harcerzy niech mnie odprowadzą na przystanek. ;)
   Olgo wychodzisz z założenia ze coś się...rozwiń całość

   rano jak wychodziłem z domu było ślisko - mogłem się pośliznąć, to profilaktycznie powinienem zadzwonić po harcerzy niech mnie odprowadzą na przystanek. ;)
   Olgo wychodzisz z założenia ze coś się mogło stać, domniemasz powikłań. Jednakże Pan Staszek nie miał utraty przytomności, zaburzeń neurologicznych itp. (gdyż rzetelny dziennikarza zapewne by to opisał, - a wówczas zostałby przyjęty do szpitala na obserwację, a nie wypuszczony do domu po zaopatrzeniu)
   Pan Staszek nie musiał iść do swojej przychodni mógł pojechać do poradni urazowo ortopedycznej. Pacjent ze świeżym urazem nie wymaga skierowania.
   Z tej strony dotykamy też innego problemu, lekarz rodzinny - u nas najczęściej jest wykorzystywany do wypisywania leków ustawionych w trakcie hospitalizacji oraz jako towarzysz rozmów, bo w domu nie ma z kim i o czym.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zakompleksiony-konował-z-podstacji

   zakompleksiony-konował-z-podstacji (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 1

   Nie dalej, jak wczoraj w nocy... 70 letnia pani, która kilka godzin wcześniej była u lekarza pierwszego kontaktu, który zaproponował jej przewóz do szpitala. Wówczas odmówiła wezwania karetki...rozwiń całość

   Nie dalej, jak wczoraj w nocy... 70 letnia pani, która kilka godzin wcześniej była u lekarza pierwszego kontaktu, który zaproponował jej przewóz do szpitala. Wówczas odmówiła wezwania karetki transportowej, bo ona "z marszu" do szpitala nie pojedzie. Wróciła do domu, spakowała walizkę, przyjęła księdza po kolędzie i o 23:30 wzywa pogotowie ratunkowe, żeby ją zawiozło do szpitala, bo ona ma silną duszność. Jakże wielce była do tego oburzona, że odmówiliśmy jej zabrania walizek z ciuchami, jak by plecak ratunkowy, butla tlenowa i defibrylator , to było mało... Ludzie! Albo się nauczycie, że karetki pogotowia wzywa się do stanów bezpośredniego zagrożenia życia, a nie do sraczek, gorączek i kaszelku od tygodnia, bóli miesiączkowych, złego samopoczucia i wszechobecnego "słabo mi", "nie wzięłam leków", albo będziecie czekać z zakrwawionymi łbami, na mrozie, na przystanku. A najbardziej mnie strzela ch*j, jak po raz kolejny jadę do znajomego mi już z widzenia - żula, który położył się nawalony pod sklepem, ale strapione społeczeństwo wzywa, bo "to przecież człowiek" i "jemu trzeba pomóc", ale to samo społeczeństwo nie podejdzie i się nie zainteresuje "bo się brzydzi". A jak chcecie więcej karetek w mieście, na rejonie podległym i ościennych powiatach, to piszcie petycje do starosty o zwiększenie limitu, albo się weźcie w końcu pomeldujcie, żeby zwiększyć liczbę mieszkańców. Na każde x tysięcy mieszkańców przypada jeden ambulans. A że w śródmieściu mieszkają osoby zameldowane w Wałbrzychu, czy innych Katowicach, to tylko zmniejsza populację, a co za tym idzie, limit karetek... Tyle... ale jestem tylko zakompleksionym konowałem, a Wam się społeczne-gnidy, należy...zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ten kraj spada na psy.

   filutek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   Człowieku szkoda twoich nerwów. Myślisz, że te 70% roszczeniowych debili (włącznie z debilnymi dziennikarzami), zagnieżdżonych w naszym społeczeństwie coś z tego zrozumie. Przecież ten chłam to...rozwiń całość

   Człowieku szkoda twoich nerwów. Myślisz, że te 70% roszczeniowych debili (włącznie z debilnymi dziennikarzami), zagnieżdżonych w naszym społeczeństwie coś z tego zrozumie. Przecież ten chłam to trzeba edukować, bo niedługo pogotowie będzie wzywane do tego, aby zrobić komuś zakupy (bo mu się należy). Zamiast głupawych seriali w telewizji, powinni emitować filmiki edukacyjne o prawdziwej pracy w pogotowiu. Wyjaśnić debilom dlaczego karetka nie przyjeżdża tak długo do naprawde potrzebującego pomocy, skoro w danym momencie u innego roszczeniowego debila wypisują receptę na sraczkę. Wyjaśnić, że ilość karetek jest ograniczona (jedna na ileś tysięcy mieszkańców). Ale zgodnie z filozofią myślenia tych 70% debilnych ludzi, każdy z nich powinien mieć swoją karetkę (bo przecież on płaci składki). Naprawdę szkoda gadać.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pan Stanisław

   Krzysiu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 2

   Jak to jest możliwe że pomoc medyczna nie przybyła do Pana Stasia z podrapaną twarzą w ciągu pięciu góra siedmiu minut? Zastanówcie się troszeczkę, Facet ma porysowane czoło i z tak poważnymi...rozwiń całość

   Jak to jest możliwe że pomoc medyczna nie przybyła do Pana Stasia z podrapaną twarzą w ciągu pięciu góra siedmiu minut? Zastanówcie się troszeczkę, Facet ma porysowane czoło i z tak poważnymi obrażeniami mógłby samodzielnie dojechać na pogotowie i tam odstać w kolejce kilka godzin, a on woli poczekać na karetkę nawet dwie godziny a na pogotowiu z wypadku, bez kolejki, i jeszcze odpowiednie papierki dostanie że nie dostał od żony patelniom tylko był ofiarom kataklizmu pogodowego we Wrocławiu która na śliskiej nawierzchni urządzał sobie biegi do autobusu, a w tym czasie na drugim końcu miasta ktoś może oczekiwał na karetkę w ciężkim stanie przed zawałowym. Ale dla Pana Stasia to on jest centrum tej społeczności i wszyscy powinni o niego dbać.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Oj joj:P

   Co za kraj, co za ludzie... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 2

   Oj to straszne, biedny pan, musiał czekać na karetkę:), trzeba było przerwać reanimacje i pognać czym prędzej sanitarkę do pana bo sam niedojdzie do szpitala:), ludzią sie w głowach przewraca

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nieprzystosowane spoleczeństwo

   ostatni sprawiedliwy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

   A może w tym całym zamieszaniu należy spojrzeć na problem nieco wyżej, a nie opluwać ratowników, którzy co dziennie ryzykują własne zdrowie i życie. Może należy się zastanowić dlaczego niema...rozwiń całość

   A może w tym całym zamieszaniu należy spojrzeć na problem nieco wyżej, a nie opluwać ratowników, którzy co dziennie ryzykują własne zdrowie i życie. Może należy się zastanowić dlaczego niema procedur wskazujących konkretny sposób postępowania przez dyspozytora??? jakoś w USA (pioniera w dziedzinie ratownictwa medycznego) nie ma problemu z takimi aferami. Dla ścisłości szanowny Stanisław, któremu teraz współczuje połowa dolnegośląska zapłaciłby słono za takie zdarzenie w USA i nikt by się tam nie szczypał i rozwodził nad takim błachym urazem. Ale przcież to jest Polska zamieszkała przez prostackich polaczków. Teraz wszyscy są mądrzy, ale jakby ktoś z Twojej rodziny potrzebował natychmiastowej pomocy i nie byłoby ambulansu dostępnego od zaraz bo wlaśnie zaopatrywał Stasia płaczącego na ulicy to byście pierwsi pisali, że jak, że kto, że dlaczego nie do mnie a do kogoś innego!!! ludzie obudźcie się bo potraficie tylko pluć jadem. Bladego pojęcia nie macie i ich pracy. A piszę tak dlatego, że uratowali mi życie gdy uległem poważnemu wypadkowi, byłem nieprzytomny, wymagałem intubacji po ciężkim urazie. Teraz żyje, cieszę się tym życiem w pełni i wiem, ze gdyby nie ratownicy medyczni i lekarze ratunkowi to nigdy bym tu nic nienapisał. Zjawili się natychmiast, zrobili co do nich należało profesjonalnie i mogli spokojnie wrócić do bazy odpocząć z czystym sumieniem czekając na kolejny PILNY, WYMAGAJĄCY WYJAZD!!! niestety polskien społeczeństwo oraz media mają jeszcze dużo do nauczenia, przede wszytkim pokory, a nie wychodzenia z założenia, że kazdemu wszystko się należy. co za prostactwo, aż mi wstyd, że w tak pieknym mieście europejskim żyją ludzie tak nieprzystosowani społecznie..żalzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   USA

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 9

   Nie masz synku bladego pojęcia o USA. Tam Pan Stanisław jako "senior citizen" miałby pomoc szybko poważnie i bezpłatnie. Lekarze i ratownicy dziękowaliby bo dzięki niemu mają pracę i płacę. Taki...rozwiń całość

   Nie masz synku bladego pojęcia o USA. Tam Pan Stanisław jako "senior citizen" miałby pomoc szybko poważnie i bezpłatnie. Lekarze i ratownicy dziękowaliby bo dzięki niemu mają pracę i płacę. Taki system. Kasa jest nie za gotowość tylko za wykonaną pracę.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   proponuję podróż

   obywtel Świata (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   no teraz to mnie rozłożyłeś na atomy... "kasa jest nie za gotowość tylko za wykonaną pracę".. to oznacza, że jak ratownik np. w New York Fire Department nie będzie miał żadnej medycznej interwencji...rozwiń całość

   no teraz to mnie rozłożyłeś na atomy... "kasa jest nie za gotowość tylko za wykonaną pracę".. to oznacza, że jak ratownik np. w New York Fire Department nie będzie miał żadnej medycznej interwencji przez tydzień to wypłaty niedostanie?? oj kolego jeszcze musisz dużo poczytać zanim zrozumiesz system. zapraszam do New York i wyłóż się jak długi na krawężniku, wezwij Emergency i poczekaj na rachunek od ubezpieczyciela za nieuzasadnione wezwanie... taki system... ku**a Ty już jak minister Bieńkowska odpowiadasz hahah taki klimat taki system.. żałosne zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama