Menu Region

Firmy Gryphon i Porta zamknięte z dnia na dzień. Oszukani...

Firmy Gryphon i Porta zamknięte z dnia na dzień. Oszukani pracownicy szukają pomocy

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Gazeta Wrocławska

Małgorzata Moczulska

95Komentarzy Prześlij Drukuj
Firmy Gryphon i Porta zamknięte z dnia na dzień. Oszukani pracownicy szukają pomocy Firmy Gryphon i Porta zamknięte z dnia na dzień. Oszukani pracownicy szukają pomocy

W piątek pracownicy spotkali się z radcą prawnym, który pomógł im m.in. pisać pozwy do Sądu Pracy (© Dariusz Gdesz)

Dramat 110 pracowników firm Gryphon i Porta. Firmy zostały zamknięte z dnia na dzień, a oni nie dostali ani zaległych pensji, ani wypowiedzeń.
Wczoraj w urzędzie miejskim spotkali się z radcą prawnym i przedstawicielem Państwowej Inspekcji Pracy, by wspólnie zastanowić się, jak rozwiązać sprawę zaległych wynagrodzeń i wypowiedzeń. Bez świadectw pracy nie mogą nawet zarejestrować się jako osoby bezrobotne, nie mają szans na zasiłek. Nie kryli ogromnego żalu do właścicieli firm.

- Źle zaczęło się dziać już latem. W lipcu po raz pierw
szy dostaliśmy wypłaty na raty, ale prezes spotkał się z nami i wytłumaczył, że sytuacja jest trudna, więc nie protestowaliśmy. We wrześniu wypłaty były rozłożone już na 3 razy, a za listopad i grudzień nie dostaliśmy ani złotówki - mówi Dariusz Pytel, pracownik Gryphona.

Zobacz też: Ostrzelany autobus w Zgorzelcu. To wojna przewoźników? (ZDJĘCIA)

Pracuje w firmie od trzech lat i przyznaje, że na początku warunki pracy i pensja mu odpowiadały. - Stała pensja była najniższą krajową, ale były premie i płacono nam za każdą nadgodzinę - tłumaczy.

23 listopada w zakładzie odcięto prąd, a to oznaczało koniec produkcji. 80 pracowników zostało wysłanych na tygodniowy urlop. Wrócili w grudniu. Prezes znów zapewnił ich, że to sytuacja przejściowa, że stara się o kredyt. Poprosił o cierpliwość i wysłał na postojowe. Kiedy wrócili tydzień temu, w zakładzie nie było już nawet ochrony.

ZOBACZ WIĘCEJ INFORMACJI Z DOLNEGO ŚLĄSKA

- Zastaliśmy zamkniętą na klucz bramę i żadnej informacji. Czujemy się oszukani i okradzeni - nie kryli złości. Próbowali skontaktować się z prezesem, ale bezskutecznie. Podobna sytuacja jest też w zatrudniającej 30 osób wrocławskiej firmie Porta (ma ona tych samych właścicieli).

W piątek wieczorem zadzwonił do nas prezes firmy Jakub Gieysztor. Obiecał, że sprawa świadectw pracy zostanie rozwiązana w najbliższych dniach. Przekonywał, że przez ostatnie miesiące pensje pracowników zarząd płacił z własnych oszczędności, czekając na kredyt. Nie dostał go. - Te firmy to dorobek mojego życia i zrobiłbym wszystko, by je uratować - tłumaczy. Ale o szczegółach nie chce rozmawiać.

Podczas piątkowego spotkania, dzięki zaangażowaniu miasta (udostępniło salę oraz radcę prawnego) oraz przychylności Powiatowego Urzędu Pracy, udało się rozwiązać kilka spraw. Pracownicy mogą zarejestrować się jako osoby poszukujące pracy. Wszyscy otrzymali też wzór pozwu do Sądu Pracy. Chcą w nim walczyć o wypłatę wynagrodzeń. Każdej osobie firma jest winna średnio 4 tys. zł.
To pierwszy przypadek, by firma, która zainwestowała w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, nagle zamknęła działalność. Zarząd WSSE zapowiada kontrolę. - Będzie ona dotyczyć realizacji zobowiązań, w zamian za które firma otrzymała pomoc publiczną. A te są jasne: firma miała działać do końca 2015 r. i zatrudniać 60 osób - mówi Jolanta Cianciara z WSSE "Invest Park".

Firmy Porta i Gryphon to rodzinny interes. Bracia Gieysztor jeszcze w latach 90. założyli we Wrocławiu firmę Porta, która zajmowała się dystrybucją materiałów biurowych. Kiedy rozwinęła skrzydła, postanowili zainwestować w kolejną. W 2006 roku otrzymali zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej w podstrefie świdnickiej Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Gryphon został oficjalnie otwarty w kwietniu 2009 roku. W firmę zainwestowali 25 mln zł i zaczęli produkować materiały biurowe. - Nie chcieliśmy poprzestać na sprzedaży produktów innych wytwórców, a stworzyć zakład od podstaw. Dziś te marzenia się spełniają - mówił podczas otwarcia prezes Jakub Gieysztor.

Sztandarowym produktem firmy były segregatory (wytwarzane m.in. pod marką "HANDY home&office"). Trafiały na rynek polski, a także do krajów Unii Europejskiej i Afryki czy na Bliski Wschód.
Reklama
95

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Jakub G

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Gdzie można znaleźć (gość)  •

Wiecie może gdzie można znaleźć osoby powiązane ze spółką ?

skomentuj

i co tam u Rodziny G??

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

hmmmm (gość)  •

jasne ze wiemy a przynajmniej wiedzielismy....
W smolcu pod Wroclawiem , na ulicy Slonecznej 20.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Nowe wieści

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Qwerty (gość)  •

Właśnie dzisiaj była u mnie policja w sprawie państwa G
Po rozmowie z policjantem to nie będę mieli wesoło
Prawdopodobnie będę przesłuchiwać wszystkich

odpowiedzi (0)

skomentuj

ochy i achy

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

wspanialy (gość)  •

A cóż się stało z piątką wspaniałych? Skoro Firma zamknięta to co sługi Pana robią? Nie ma już kto udawać, że wszystko zamknięte, chować się na magazynie i być na każde zawołanie? A co z Klientami - przecież już produkcja miała ruszyć hahaha

odpowiedzi (0)

skomentuj

Nowa firma

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

były (gość)  •

Nowa firma mieści się na kolejowej, ciekawe czy nie jest to wirtualne biuro tak jak Ariva i tym podobne?
Niech lepiej szykują kasę na zaległe wypłaty.
Czas już chyba ogłosić upadłość Mr. Gieysztor??

odpowiedzi (0)

skomentuj

Qwerty

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

To za moje zaległe pensje (gość)  •

Skuteczna windykacja tak właśnie działa
Pozdrawiam

odpowiedzi (0)

skomentuj

Nowa firma

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

... (gość)  •

Nowa firma Michała G to Markilo, można sprawdzić w CEIDG.
Biedni dostawcy, którzy dadzą się naciągnąć na współpracę. Pracowników nie szuka?:) Może się zgłosimy :)

odpowiedzi (0)

skomentuj

POLICJA w Porcie

+3 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

obserwator (gość)  •

...i to już koniec. Dzisiaj z udziałem Policji Porta została zapląbowana. Czy to ma oznaczać, że budynek został skonfiskowany przez bank, bo to wszystko było zastawione pod zaciągnięte kredyty. Przyszła kryska na Matyska, szkoda że tak pózno. Już nie zależy mi tak bardzo na tych zaległych pieniądzach, niech tylko wezmą się za J.Gieysztora bo brat to tylko marionetka w rękach starszego.

odpowiedzi (0)

skomentuj

podobno.....

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ex worker (gość)  •

bracia g. dzialaja juz w nowej firmie...Czy to prawda ?Ma ktos z Was jekies wiesci na ten temat?

odpowiedzi (0)

skomentuj

pozew o upadłość

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Wy_dy_ma_ny (gość)  •

i co tam Koledzy i Kolezanki z bylych firm J.G ?? Wiecie moze czy rozprawa upadlosciowa juz sie odbyla? Ktos z Was odzyskal jakies zasadzone pieniazki czy kompletnie nitk??

odpowiedzi (0)

skomentuj

pozew o upadłość

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

były ppracownik (gość)  •

Pozwy o upadłość są złożone w sądzie gospodarczym we Wrocławiu. Jest ustanowiony nadzorca sądowy. O szczegóły proszę pytać w sądzie 71 334 82 30.

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 3 4 5 ... 7 »
Reklama
Reklama