Piłka ręczna: Liderki z Lubina uratowały remis

Paweł Pluta
Rzut Kingi Byzdry w ostatniej sekundzie dał remis Zagłębiu
Rzut Kingi Byzdry w ostatniej sekundzie dał remis Zagłębiu Fot. Piotr Krzyżanowski
Mało kto spodziewał się, że lider PGNiG Superligi piłkarek ręcznych - KGHM Metraco Zagłębie Lubin straci punkt we własnej hali z przeciętnym zespołem Startu Elbląg.

Co więcej, wicemistrzynie Polski mogą z tego punktu się cieszyć, bowiem jeszcze w ostatniej minucie przegrywały różnicą dwóch bramek. Początek meczu uśpił czujność lubinianek, które wygrywały 4:0, 7:2, a rywalki nie radziły sobie z obroną Zagłębia. W miarę upływu czasu elblążanki odrabiały straty i w 38 min doprowadziły do remisu po 17. Potem to jedna, to znów druga drużyna wygrywała różnicą jednej lub dwóch bramek, jednak częściej wynik goniły gospodynie.

Gdy Agnieszka Jochymek zdobyła 28 bramkę dla Zagłębia do końca meczu pozostawało 16 sekund, a piłkę rozgrywał Start. Jednak rywalki pośpieszyły się z rzutem, a kontrę zdążyły wyprowadzić lubinianki. Wyrównującą bramkę zdobyła Kinga Byzdra w ostatniej sekundzie meczu.

Już w środę (godz. 17.30) Zagłębie zagra w Jeleniej Górze z KPR-em, który tylko przez kwadrans toczył wyrównaną walkę w Koszalinie z AZS Politechnika. Derby Dolnego Śląska zostaną rozegrane awansem, ze względu na sobotni pojedynek lubinianek w 3. rundzie Pucharu Zdobywców Pucharów z hiszpańskim C.B. Mar Alicante (hala SP 14, godz. 17).

Z jednym punktem wróciły z Kielc szczypiornistki AZS AWF Sport Conept Wrocław. Mimo wszystko pozostał niedosyt, bo podopieczne Marka Karpińskiego prowadziły przez większość część meczu. W 33 min, po bramce Aliny Antoszewskiej, akademiczki wygrywały już 18:13. Wtedy jednak kontuzji doznała bramkarka KSS-u, Małgorzata Kawka, co spowodowało 10-minutową przerwę w grze. Potem kielczanki odrobiły straty i objęły prowadzenie. Wyrównującą bramkę dla wrocławianek zdobyła w 59 min z rzutu karnego Małgorzata Olfans. W ostatnich sekundach kielczanki trafiły jeszcze w poprzeczkę.

KGHM Metraco Zagłębie Lubin - Start Elbląg 29:29 (16:13)
Zagłębie: Cwirko, Maliczkiewicz - Załęczna 3, Lisowska, Semeniuk-Olchawa 11, Jochymek 3, Obrusiewicz 8, Paluch 1, Jelić, Pielesz 1, Byzdra 2.

AZS Politechnika Koszalińska - KPR Jelenia Góra 34:26 (18:13)

KPR: Szalek, Kozłowska - Załoga 9, Kocela 5, Buklarewicz 4, Konsur 3, Fursewicz 3, Dąbrowska 2, Bułak, Muras, Rykaczewska.

KSS Kielce - AZS AWF Sport Concept Wrocław 23:23 (13:16)
AZS AWF: Słota, Boczkowska - Perek 5, Żakowska 4, Szymczakowska, Olfans 3, Pietras 5, Skalska, Wiertelak, Rupp 1, Król, Antoszewska 4, Wynnyk 1.

PGNiG Superliga kobiet
Pozostałe wyniki 8. kolejki: SPR Lublin - Ruch 33:30 (18:14), Zgoda -Piotrcovia 30:30 (16:15), Sambor - Łączpol 14:42 (8:21)
1. Zagłębie Lubin 8 15 241-197
2. SPR Lublin 8 14 257-218
3. Łączpol Gdynia 8 13 258-170
4. Piotrcovia 8 12 232-190
5. Politechnika Koszalin 8 9 219-211
6. Start Elbląg 8 8 237-209
7. Ruch Chorzów 8 7 201-224
8. KSS Kielce 8 6 221-249