Nasze miasto ma sołtysa

  Nasze miasto ma sołtysa

  Bernard Łętowski

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Nowogrodźcem rządzą zgodnie burmistrz i sołtys. To jedno z dwóch takich miast w Polsce.
  Stanisław Kowalik jest sołtysem Nowogrodźca, choć ta miejscowość ma od 775 lat prawa miejskie. W Polsce są tylko dwa miasta, które mają swoich sołtysów. To właśnie Nowogrodziec, leżący koło Bolesławca, i Konin.
  - Sołtys jest potrzebny. Ściągam podatki, informuję mieszkańców i im pomagam - wylicza Stanisław Kowalik. Dwuwładza zaczęła się 4 lutego 1950 roku, kiedy to rada gromadzka postanowiła włączyć miejscowość Ołdrzychów do miasta Nowogrodźca. Wtedy gospodarz wioski stał się miastowym sołtysem. I tak jest do dziś.

  Ludzie przychodzą do Kowalika nie tylko po porady dotyczące spraw urzędowych, np. wykupu działki czy łatania dziur w drogach.
  - Czasami kobiety skarżą się, że mąż pije i używa przemocy wobec rodziny. Takimi trudnymi sprawami też się zajmuję. Chcę, by ludzie wiedzieli, że zawsze mogą na mnie liczyć - zapewnia.

  Sołtys nie ma do załatwienia wielu spraw rolniczych, bo gospodarstw w mieście liczącym 4 tys. mieszkańców jest niewiele ponad 300. Ma za to inne zadania.
  - Gdy studzienka w drodze się zapadnie, to muszą z tym iść do ratusza, żeby to naprawili - mówi. Jak dodaje, często radni i urzędnicy nie mają o tym pojęcia, bo to właśnie jemu mieszkańcy miasta w pierwszej kolejności zgłaszają takie problemy.

  Oprócz tego Kowalik prowadzi miejskie koło emerytów i rencistów, dba o ich klub Promyk oraz prowadzi Kabaret Piosenki Grosik, słynący m.in. z parodiowania gwiazd.
  - Pan Kowalik jest zawsze uśmiechnięty, pozytywnie nastawiony do ludzi i świata - zachwala Bogusław Szeffs, wiceburmistrz Nowogrodźca. - Pomaga starszym ludziom. Włącza się w organizację prac społecznych, no i informuje ludzi o tym, co, gdzie i kiedy można w gminie i urzędach załatwić. To świetny sołtys.
  Z burmistrzem 65-letni sołtys nie walczy o władzę. Prawo daje pozwala mu tylko doradzać i wyrażać opinie.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ZIĘBICE TEZ MAJĄ BURMISTRZA I SOŁTYSA !!!

   Promocja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   AUTOR TEKSTU POMYLIŁ SIĘ ALBO NIE SPRAWDZIŁ WŁAŚCIWIE. Gmina Ziębice położona jest w południowo-wschodniej części województwa dolnośląskiego, na Przedgórzu Sudeckim. ZIĘBICE TEŻ MAJĄ BURMISTRZA I...rozwiń całość

   AUTOR TEKSTU POMYLIŁ SIĘ ALBO NIE SPRAWDZIŁ WŁAŚCIWIE. Gmina Ziębice położona jest w południowo-wschodniej części województwa dolnośląskiego, na Przedgórzu Sudeckim. ZIĘBICE TEŻ MAJĄ BURMISTRZA I SOŁTYSA ...zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama