Modelarze ze Świdnicy w bitwie o Anglię (ZDJĘCIA)

  Modelarze ze Świdnicy w bitwie o Anglię (ZDJĘCIA)

  Artur Szałkowski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Modelarze ze Świdnicy w bitwie o Anglię (ZDJĘCIA)
  1/13
  przejdź do galerii

  ©Fot. Dariusz Gdesz

  Świdniccy modelarze zabierają swoje najlepsze dzieła i ruszają na Wyspy Brytyjskie. Świdnicki Klub Modelarstwa Redukcyjnego im. Polish Fighting Team, do którego należą również osoby z innych regionów Polski, będzie reprezentował nasz kraj na najbardziej prestiżowej imprezie modelarskiej globu.
  Odbędzie się ona w dniach 13-14 listopada w angielskim Telford. Przyjadą na nią najlepsi z całego świata. Motywem przewodnim imprezy będzie przypadająca w tym roku 70. rocznica bitwy o Anglię.

  Jako że polscy lotnicy walnie przyczynili się do odniesienia przez aliantów zwycięstwa w tej bitwie, nasza reprezentacja będzie w Telford w centrum uwagi. - Na konkurs zabieramy ze sobą przede wszystkim modele samolotów, na których w czasie II wojny światowej latali i walczyli polscy lotnicy
  - mówi Tomasz Zbigniew Kędzierski, prezes Świdnickiego Klubu. - Będą wśród nich między innymi modele samolotów dywizjonu 303 oraz Stanisława Skalskiego, naszego najsłynniejszego lotnika z okresu II wojny światowej.


  Oprócz modeli samolotów historycznych, nasza ekipa zabiera na Wyspy Brytyjskie również miniatury maszyn współczesnych, np. polskiego F-16, oraz pojazdów wojskowych. Zostały one wykonane w dwóch skalach: 1:48 oraz 1:72. Z tego powodu nasi modelarze postanowili zrezygnować z wyprawy do Anglii samolotem. Dojadą na imprezę w Telford autokarem.

  - Modele są wykonane z plastiku, więc w luku bagażowym samolotu mogłoby dojść do ich uszkodzenia - wyjaśnia Tomasz Zbigniew Kędzierski. - Natomiast na pokład można zabrać tylko bagaż podręczny o ograniczonych gabarytach i wadze - tłumaczy.

  W wyprawie do Anglii polskiej reprezentacji, która liczy około 30 osób, będą towarzyszyli czterej zaprzyjaźnieni modelarze z zagranicy. Po dwóch z Czech oraz z... Niemiec.

  - W bitwie o Anglię Polacy i Czesi walczyli przeciwko Niemcom. Teraz działamy razem, bo naszą wspólną pasją jest lotnictwo - tłumaczy Jerzy Siatkowski, dyrektor Aeroklubu Ziemi Wałbrzyskiej. - Na razie nie wiemy, jakie modele przygotowali na wystawę nasi koledzy z zagranicy. Prawdopodobnie będą to samoloty, na których latali ich lotnicy.

  Członkowie Świdnickiego Klubu Modelarstwa Redukcyjnego im. Polish Fighting Team chcieli, by fundatorem jednej z głównych nagród na mistrzostwach w Telford był dowódca Sił Powietrznych naszego kraju. Odpowiedzi w tej sprawie od wojska się nie doczekali, więc sami ufundowali nagrodę. To popiersie Manfreda von Richthofena, asa lotnictwa z I wojny światowej, który mieszkał w Świdnicy.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama